Gdzie instalować wentylator w obudowie?

Witam. Chciałbym zainstalować dodatkowy wentylator w obudowie komputera. Posiadam obudowę IBox, nie posiada nawet nazwy modelu…

Miejsca na wentylator to tuba z boku prosto na procesor, standardowo z tyłu (pod zasilaczem), mogę również zainstalować wentylator z przodu obudowy, lecz dziwi mnie to że przednia część obudowy (jest zdejmowalna, co jednak z uwagi na wygląd nie wchodzi w grę na stałe), zakrywa ten ewentualny wentylator z przodu.
Ta przednia część obudowy posiada z dołu (przy podłożu) lukę którym powietrze mogłoby dochodzić tam, lecz sądzę że nie jest to dość wydajne rozwiązanie…

A więc pytanie, czy jest sens instalować z przodu wentylator pomimo zakrycia, z boku prosto na procesor i z tyłu pomimo tego ze zasilacz jest tuż obok?

Głównie mi zależy na redukcji temperatury GPU, z uwagi na kartę dźwiękową która kompletnie zasłania (ok. centymetr odległości) wentylator GPU i powoduje to duży wzrost temperatury.

Bardzo dziękuję za pomoc :slight_smile:

W tej sytuacji raczej dodatkowy wentylator wyciągowy z tyłu obudowy.

A co z przodem? Czy to będzie nadal skuteczne pomimo zasłonięcia?

Powietrze tam wchodzi przez dolną szczelinę i to normalne w obudowach.

A co do samego wentylatora - który sprawdziłby się lepiej?

Raczej skłaniam się ku LC-POWER ze względu na PWM, lecz nie znam tej marki (w przeciwieństwie do SilentiumPC), a także widzę różnicę w łożyskach, na których się nie znam…