Gdzie konto administratora

W moje ręce wpadł komputer gdzie zainstalowana została Vista. Z płyty recovery. Utworzone jest jedno konto powiedzmy o nazwie “Kuba”, które posiada właściwości administratora. Zainstalowałem program Optima i nie może zrobić mi bazy na SQL. Myślę, że powodem może być to, że w Programach Files serwer sql gdzie ma być utworzona baza jest folderem z plikami tylko do odczytu. Kiedy chcę odznaczyć tę opcję wyskakuje komunikat o braku uprawnień administratora. W kontach nie ma żadnego innego poza kontem “Kuba” i “Gość”.

W Viście i 7 nie ma jako takiego konta administratora. Po prostu uruchom program przez prawy przycisk myszy -> Uruchom jako administrator.

Rozumiem że mam program Optima w taki sposób uruchomić ? Ale to raczej nie zmienia sytuacji bo baza nadal jest tylko do odczytu.

Jak uruchomisz Opitimę! z prawami Administratora to “Program Files” będzie dostępne ze wszelkimi uprawnieniami. Najlepiej we właściwościach skrótu do optimy zaznacz opcję “Zawsze uruchamiaj z prawami administratora”.

Drugą kwestią jest dostęp do bazy danych SQL z której korzysta optima. Optima jako tako nie tworzy samodzielnie bazy danych tylko odwołuje się do bazy SQL poprzez zapytania. Na pewno masz zainstalowany serwer klucza HASP?? Bo tylko to jeszcze mi przychodzi do głowy. Ewentualnie spróbuj wyłączyć Firewall.

pozdro

Co do konta administratora to,w Viscie (Bussines,Ultimate,Enterprise) Win+R -> secpol.msc i znalesc Konta: stan konta administratora i zmienic na wlaczone,a w wersjach home i premium, Win+R -> cmd -> i wpisac net user Administrator /active:yes powinno byc dostepne po wylogowaniu sie

Problem po 4h rozwiązany. Musiał jakiś dziadoski błąd przy instalacji nastąpić. Ponownie nic nie dawały. Dopiero usunięcie w rejestrze bazy SQL i całej Optimy a następnie instalacja wszystkiego od nowa pomogła. Dziękuję wszystkim za zainteresowanie. Co do klucza to wszystko bez niego również ruszy tylko w ograniczonej wersji.