Gdzie kupić potencjometr 30Ω ± 2Ω 10W


(Marecek666) #1

Dzisiaj podczas ustawiania kolumn Alton 80 na potencjometrach nagle przestał grać głośnik średniotonowy. Pierwsze podejrzenie padło na potencjometr (sam głośnik gra). Na potencjometrze jest oznaczenie 30Ω ± 2Ω 10W. Gdzie można takie coś kupić? Wpisałem w google i niestety nie ma. Allegro to samo.


(fiesta) #2

W dobrym sklepie z częściami elektronicznymi, a jak nie mają to ci zamówią :slight_smile:


(jaru_r) #3

Proponowałbym najpierw kupić preparat do konserwacji potencjometrów i styczników - w większości przypadków to pomaga. Zarówno preparat, jak i sam potencjometr najlepiej kupować w specjalistycznym sklepie elektronicznym. Nawet, jeśli nie będą posiadać na stanie, to najczęściej jest możliwość zamówienia danej części.


(Marecek666) #4

Teraz i głośnik trzasnął... podłączyłem zwierając kable (pominięty potencjometr). Włączam muzę i ćma... Po podłączeniu do mp3/wzmacniacza nie działa. Wymieniać sam głośnik czy może komplet głośnik średniotonowy + potencjometry?


(k038) #5

Czy taki ?

http://www.tme.eu/pl/katalog/potencjome ... D100535%26


(xyzzyx) #6

Czy sprawdzałeś ten potencjometr omomierzem?. 10watowy potencjometr to"druciak" one się tak łatwo nie uszkadzają. Pozdrawiam.

-- Dodane 05.03.2010 (Pt) 18:35 --

Ceny z kosmosu. Jak chłopak zobaczy to będziesz go miał na sumieniu #-o .


(k038) #7

Spoko :wink: z taką "ksywą" wszystko przetrzyma ! a Tak poważnie poszukaj Mu coś tańszego .


(Marecek666) #8

Chciałem 4 wymienić, ale 2 takie są więcej warte niż głośniki :slight_smile: Jak je sprawdzić czy działają?


(k038) #9

Fakt nie opłaca się ! lepiej popatrz w google coś na temat naprawy tych głośników , a jeśli nie Masz pojęcia jak sprawdzić czy działa potencjometr to możne jednak lepiej nie "eksperymentuj" ? Szkoda wzmacniacza !


(xyzzyx) #10

Omomierz podłącz pomiędzy skrajne styki potencjometru-powinien pokazać te ok. 30Ohm. Jeżeli nie ma przerwę. Następnie sprawdź pomiędzy stykiem środkowym i skrajnymi czy zmiana wskazań omomierza jest płynna, jeżeli nie to niepewny jest kontakt ślizgacza ze ścieżką oporową. W druciakach można wtedy delikatnie dogiąć ślizgacz(oczywiście jeżeli konstrukcja na to pozwoli). Jeszcze raz twierdzę że druciaki tak łatwo nie siadają [-X . Pozdrawiam.

-- Dodane 05.03.2010 (Pt) 20:45 --

Długo nie szukałem-http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=935250821, co prawda jeszcze nie ta wartość ale 5cio krotnie jednak tańszy. Czyli jednak można.


(Marecek666) #11

W potencjometrze mam tylko dwa styki. Poproszę znajomego elektronika żeby mi go sprawdził.


(xyzzyx) #12

-jak najbardziej możliwe. Potencjometr to rezystor nastawny i do niektórych zastosowań w zupełności wystarczą dwa wyprowadzenia-jedno skrajne i ślizgacz. Sprawdzenie potencjometru banalnie proste, tak jak opisane wyżej. Baterią + żarówka też to zrobisz. Pozdrawiam.


(Marecek666) #13

No to super :slight_smile: Baterie mam, żarówkę też się znajdzie. Dziękuję za pomoc. Na razie czekam na nowy głośnik. W między czasie przetestuję działanie potencjometrów.


(xyzzyx) #14

Tylko żarówka nie za dużej mocy, abyś przy tym testowaniu dopiero potencjometrów nie wykończył. Wszystko połącz w szereg i kręć pokrętłem, ale już jak żarówka będzie świecić to potencjometr jest w porządku.


(Marecek666) #15

Jako, że nie miałem innego źródła światła podłączyłem zieloną diodę do baterii 4,5V przy kręceniu robi się ciemniej i jaśniej na każdym z nich także są ok. Teraz czekam na głośnik. .


(xyzzyx) #16

Od początku ci mówiłem że one się tak łatwo w kolumnach nie uszkadzają. Pozdrawiam.