Gdzie można kupić RAM do laptopów?

(Polopolo1991) #1

hi, zastanawiałem się czy mogę kupić do mojego sprzętu Acer 7552G(RAM DDR3) pamięc ram tylko że ddr5. Na allegro nie ma pamięci ddr5 do jakiegokolwiek laptopa. Czy można w ogóle kupić pamięć ddr5 do laptopa?

W internecie czytałem że moją kartę graficzną spowalniają pamięci ddr3 tylko szkoda że nie można nawet kupić szybszych pamieci z tego co widzę. Czy możliwa była by w ogołóe wymiana z ddr3 na ddr5?

pzddr

(Cedar) #2

Skąd taki pomysł, że DDR5?

Nie stosuje się jeszcze pamięci RAM DDR5 jako pamięć operacyjna w laptopach i komputerach domowych.

Takie pamięci używane są tylko jako pamięci kart graficznych, jako pamięć operacyjna stosowana jest najwyżej pamięć DDR3.

Prawdopodobnie Twoja karta w laptopie ma swoją własną pamięć DDR5 i dodatkowo ma przydzieloną w razie potrzeby pamięć DDR3 z puli systemowej.

Nie. Jeśli już będą stosowane nie będą zamienne z wcześniejszymi typami, tak samo jak DDR3 nie jest zgodna z DDR/DDR2.

(kamil_w) #3
  1. DDR to nie USB. Nie jest kompatybilne ani wstecz, ani do przodu.

2. W kontekście, który przytaczasz zapewne nie chodzi o pamięć RAM, ale o pamięć GRAM, czyli dedykowaną pamięć karty graficznej.

(Cedar) #4

A ta GRAM to nie RAM? Ten Twój skrót oznacza po prostu graficzną pamięć RAM.

(kamil_w) #5

No tak, ale mam wrażenie, że polopolo1991 nie rozróżnia pamięci z płyty głównej od tej z karty graficznej, a nazwa GRAM (Graphic Random Access Memory) jasno mówi, że jest to pamięć tylko do dyspozycji karty graficznej.

(Polopolo1991) #6

nieee panowie bo chodzi o to że ja durny wyczytałem gdzieś w jakieś recenzji mojego laptopa coś takiego że "szkoda że producent zastosował pamięci ddr3 do tej karty graficznej które ją spowalniają" I ja durny sie napaliłem żeby kupić szybsze pamięci ale już wiem że to nie możliwe. Dzieki za odpowiedzi dla durniaa hhehehe pozdro