Gdzie można nabyć linuksa?

Temat to też żart ?

No dobra - nabyć nie oznacza koniecznie kupić.

Nie znam się dobrze na geometrii dysku, ale dane najczęściej potrzebne trzeba ustawiać na samym początku. Czyli położenie SWAP-u zależy chyba od tego, ile masz pamięci ram. Jak dużo, to możesz w ogóle z niego zrezygnować. Instalatory przeważnie i tak proponują ustawienie go na początku wydzielonego obszaru. Potrzebujesz też partycji montowanej pod /home . Czyli będą trzy partycje. Użyj partycji rozszerzonej, by móc mieć więcej niż 4 partycje.

W Ubuntu nie ma LILO, lecz GRUB.

PS: Jak chcesz ustawić te partycje przed Windowsem?

Jak, wymieniłeś tylko dwie partycje więc jak mają być trzy ?

Nie wiem do końca jak to powinno być z partycjami. Czytałem, że najpierw ma być partycja C, partycja D, partycja linuksa 1, partycja linuksa 2 (rozszerzona) ,a w niej partycja SWAP).

Zaloguję się jeszcze raz, by odpisać :wink: .

Trzecia partycja jest opcjonalna. Mieści jedynie pliki twojego użytkownika, byś mógł w każdej chwili bez ciśnień zmienić dystrybucję Linuksa lub ją reinstalować. Na tym portalu jest prezentacja odnośnie instalacji Linuksa. Poszukaj w Google.

Witam.

Zobacz tą prezentację:

pojemnosc-poszczegolnych-partycji-t341816.html .

Tam jest wszystko wyjaśnione krok po kroku właśnie na przykładzie Ubuntu i Gruba. Najlepiej zwolnij sobie w windowsie jakieś 30 Gb, jeśli jest taka możliwość, partycje spod windowsa usuń lub jakimś programem, a potem instalatorowi linuksa wskażesz obszar nie podzielony na partycję - do dalszej instalacji ( C i D nie ruszać). Wtedy też ustalamy system plików (ext3) i wskazujemy punkt montowania: " / " ; " /home " ; " swap ".

Niestety można mieć tylko 4 partycje, a ty piszesz o pięciu. Więc co mam zrobić ?

No i w jakiej kolejności powinny być.

W moim przypadku podstawową jest tylko swap, system i home znajdują się na partycij rozszerzonej (można tworzyć wiele dysków logicznych). Miałem kiedyś taki układ xp/ubuntu i wszystko grało. Działaj tak, jak pokazano w prezentacji, a będzie ok.

Czyli mam utworzyć partycję rozszerzoną, na której będą “/” i “/home” oraz partycję podstawową “swap”

No a co z kolejnością, która partycja powinna być pierwsza a która ostatnia ? Podaj razem z windowsem .

Podczas pierwszej instalacji linuksa, kierowałem się dokładnie zaleceniami zawartymi w prezentacji i było wszystko ok. Twórz partycje w takiej kolejności, jak tam pokazano. W ten sposób stawiałem Ubuntu obok XP i było wszytko ok.

Kolejność nie ma znaczenia. Wpływa to jedynie na szybkość pracy systemu. Im bliżej początku(chyba), tym szybciej dane będą odczytywane. Warto na początku umieścić partycje systemową(tylko / bez /home) lub (w przypadku komputerów z małą ilością ram-u) swap-a.

Niestety w tej prezentacji gość ma jedną partycję z windowsem a trzy z linuksem. Ja niestety muszę mieć 2 z windowsem i 3 z linuksem. No i nadal nie wiem które partycję mają być logiczne a które zwykłe ?

Możesz mieć (na jednym dysku) albo 4 partycje zwykłe albo 3 (bądz mniej) zwykłe + 1 rozszerzoną (a w niej logiczne- w zasadzie dowolną ilość /w rozsądnych granicach/).

W zależności od tego, jaka dystrybucje (i do czego) będziesz wykorzystywał utwórz sobie odpowiednia ilość partycji odpowiedniej wielkości (np / - min 10 gb o ile nie zamierzasz utworzyć osobnej /var i /usr, do tego /home na pliki osobiste etc).

Pozdrawiam

/**/

edit: literówka

Wiem ale nie wiem jakie partycje mają być logiczne !

Chcę mieć takie : C,D,/,/home,SWAP

Z tego co kojarzę to Windows nie można zainstalować na logicznej. Poza tym raczej obojętnie.

@↓ matiit - tak, nie wiem czemu zjadłem “nie”. Chciałem napisać, że nie można! Przepraszam za pomyłkę

nr47 próbowałem na logicznej windowsa 7 i nie dało rady ;/

Ja też próbowałem i nie dało rady ale temu gościowi podobno się udało gparted-partycji-sie-t341863.html?hilit=5%20partycji#p2233948

Pozdrawiam!

Wiem , że na windzie nie da się, ale zastanawiam się która ma być rozszerzona, a która logiczna. Może być, że : / jest rozszerzoną /home logiczną a SWAP podstawową? A z tymi partycjami to jak to jest. ? To już poza tematem. Czy jeżeli chcę 5 partycji. To jak to będzie ? Na tej partycji rozszerzonej będą 2 logiczne czy to się inaczej dzieli, że jest jedna partycja rozszerzona i na niej jedna logiczna.

Wiesz co to są partycje rozszerzone i partycje logiczne?

Pozdrawiam!

Jak się pytam to chyba nie bardzo.

Witam.

Mam tylko jeden dysk twardy. Najpierw tworzyłem “swap” (podstawowa), potem “/home” oraz " / " - obydwie są na partycji rozszerzonej jako dwa dyski logiczne (hda5 oraz hda6).

Zajrzyj np. tutaj:

http://pclinuxos.org.pl/node/21 .

Aha czyli na przykład najpierw tworzę partycje rozszerzoną a na niej dwie partycje logiczne / i /home.

Czyli wnioskuję, że nie ma możliwości zapisania / na partycji rozszerzonej a /home na logicznej ?