Gdzie najlepiej wsadzić czujnik temperatury z obudowy

Jak w temacie. Takie małe płaskie coś, gdzie to najlepiej wetknąć.
Sprzedaje właśnie taką obudowę i dostałem pytanie

Zaryzykuję twierdzenie, że po prostu do środka - skoro chcemy mierzyć temperaturę powietrza w budzie, a nie płyty/procka/grafiki.

U mnie w tym celu świetnie sprawdza się gunwometr za 5 zyla z alledrogo :wink:

Ja kiedyś wystawiłem za okno i na serwer wysyłałem sobie do wykresu temperatury (statystyki).

Ten wpis został oflagowany przez społeczność i został tymczasowo ukryty.

Ja mam na samym dole, centymetr od dołu obudowy.

Tzn masz 3 czujniki temperatury? Jeśli tak, jeden na dole, jeden pośrodku, jeden na górze obudowy, przyklejone najlepiej do elementów plastikowych (bo metalowe będą chłodniejsze ze względu na szybszą wymianę ciepła z otoczeniem.

Jeśli czujnik jest jeden, to na dole pokaże nam minimalną temperature w obudowie (moim zdaniem mało pomocne), na górze pokaże nam maksymalną temperaturę w obudowie (brzmi sensownie), chociaż “średnią” (w cudzysłowie, bo to nie jest prawdziwa średnia) pokaże czujnik umiejsciowiony mniej więcej w połowie.

Mam jeszcze jeden pomysł, ale może Ci się nie spodobać, bo nie będziesz mógł daleko odchodzić od komputera…

A po co ci dodatkowe czujniki grafika procek ma swoje płyty główne zwykle też…
Ale jak potrzebujesz to daj na tą tackę którą otwierasz mniej więcej na wysokości pomiędzy procesorem a grafiką. Bo tam zazwyczaj będzie najcieplej i będziesz mógł sobie sprawdzić jakie warunki panują i czy procesor i grafika nie dogrzewają siebie nawzajem jeśli tak to trzeba biedzie poprawić cyrkulacje powierza w budzie - dorzucić wiatraki albo dać jakieś lepsze.

Innego sensownego zastosowania nie ma skoro jest Afterburner, HWinfo który czyta temp z czujników które są w podzespołach i nie tylko.

Jak coś to zawsze możesz sobie dać na czoło i zagrać w szachy ciekawe jak bardzo sie głowa spoci.

@bachus
Obawiam sie że tam trzeba będzie wsadzić kompresor i sprawdzić CFM czy jest odprowadzanie powietrza na poziomie.

Ja mam głęboko gdzieś te czujniki. Tylko , że klient w krawacie( mniej awanturujący się) zadał takie pytanie. Bo obudowa świeci i tańczy, Nawet wiatrakami steruje.A ja to zawiązałem wszystko ( kable)dla mnie zbędna rzecz,. Ale ludzie lubią jak im sie świeci i pokazuje.

U córki mam regulację wentylatorów w przednim panelu, każdy z czterech regulatorów odpowiada za inne wentyle i każdy pokazuje oddzielną temperaturę, czujniki rozlokowałem tam gdzie wpływ na temperaturę mają poszczególne regulatory.

Jeżeli masz jeden sensor to umieszczasz go gdzie chcesz w zależności od tego którego podzespołu zbliżoną temperaturę chcesz znać.

Nie będą chłodniejsze od temperatury otoczenia a jak już mierzyć to podzespoły a nie powietrze.
BTW, amelinium bardzo wolno oddaje ciepło.

Właśnie rozebrałem. sensory są 2, pewnie procek i karta. i 2 przejściówki na wentylatory. Niektórzy lubią takie ładne kolorowe budy, co się świecą i podają dane.
Przemyślałem, …ja na pasku mam prędkość neta i wydajność procka i ram hmm.

Nie wiem do końca co miałeś na myśli - czy to, że jest dobrym izolatorem? Z aluminium produkuje się radiatory :slight_smile: miedziane wprawdzie około 60% lepsze, ale aluminiowe wciąż są skuteczne

Obudowy też nie zawsze są aluminiowe, czasem wykorzystywana jest blacha stalowa. . Tak czy inaczej zapewniam Cię (a wynika to z fizyki), że ścianka obudowy będzie chłodniejsza niż powietrze wewnątrz - o ile na zewnątrz obudowy temperatura jest niższa niż w jej wnętrzu, oczywiście.

To że aluminium stygnie dłużej niż stal.

Czyli mówisz o cieple właściwym - a w radiatorze najważniejsza jest przewodność cieplna

To np. cała obudowa aluminiowa ., (Lian-li takie robi) jest jednym wielkim radiatorem?

Tu nie ma wielkiego wpływu.
Przez obudowę przelatuje powietrze.

Są jednak obudowy pokryte radiatorami i chłodzone całkowicie pasywnie bez żadnych wentylatorów.