Gdzie podziało się "Użytkownicy i grupy"?

Witam,

chcę sobie dodać nową grupę i przydzielić do niej użytkowników, lecz okazuje się, że w nowym Ubuntu nie ma czegoś takiego jak Użytkownicy i grupy.

Gdzie coś takiego teraz można w Ubuntu 12.04 zrobić?

Z góry dzięki.

Terminal:

sudo apt-get install gnome-system-tools

W dashu pojawi Ci się nowy launcher “Użytkownicy i grupy” czy jakoś tak :slight_smile:

Wykonaj w konsoli polecenia:

Coś powinno się rozjaśnić.

Ale po co? Przecież jest GUI :o

Ponieważ padło pytanie gdzie można zarządzać grupami i przypisaniem użytkowników do grup, a to jest jeden ze sposobów.

Jeśli problem można skutecznie rozwiązać przy pomocy prostego GUI, to nie widzę powodu, by mieszać ludziom w głowach. Nie każdy ma potrzebę zgłębiania tajników linuksa, czym właśnie dla nowych lub mniej zaawansowanych użytkowników terminal jest. Wiele osób na forum bardzo często właśnie tak robi, podaje jakąś komendę oczekując, że zwykły zjadacz chleba będzie wiedział, co z tym zrobić. Nie tędy droga do popularyzacji linuksa :stuck_out_tongue:

W skrócie, terminal zostawmy na sytuacje, w których GUI nie wystarczy i tyle (szczególnie w przypadku Ubuntu, które jest prostsze w obsłudze niż Windows i OSX razem wzięte).

Czym jak nie zgłębianiem tajników jest poznawanie narzędzi okienkowych?

Wiele ludzi tak postępuje, ponieważ polecenia konsolowe są uniwersalne i da się wykorzystać w większości przypadków w prawie każdej dystrybucji.

Teraz się już czepiam. Piszesz, żeby nie podawać poleceń konsoli, czym w takim razie jest podane przez Ciebie:

sudo apt-get install gnome-system-tools

Szkoda czasu na spieranie się nad wyższością jednego rozwiązania nad drugim, podaliśmy dwie drogi, a z której skorzysta St4rKiller070 zależy od niego, więc nie róbmy off-topa.

Pozdrawiam.

No dobra, tu mnie masz. Generalnie powinienem odesłać St4rKiller070 do Centrum Oprogramowania, ale trudno pozbyć się czasem nawyków :slight_smile: W każdym razie terminal odstrasza i tylko o to mi chodziło.

Pozdrawiam :slight_smile: