Gdzie się podziały GB z dysku pod mint linux?

WItam

Tak jak w temacie sys info pokazuje TOTAL 100.6 GB FREE 46 GB AVAILABLE 40.1

Danych na dysku mam tyle że faktycznie wolnych powinno być 46GB tylko dlaczego dostępne jest 40GB, gdzie moje 6 giga?

Linux mint julia, system ext4, partycja z danymi

Dodam że na systemowej też to występuje tylko z racji tego że partycja jest mała to i “mniej brakuje”

Niemam Partycji swap czy to dlatego? Mam 4 GB Ram i niechce swapa w ogóle

Niektóry systemy plików i dystrybucje, nawet bez włączonej Quoty rezerwują pewien obszar twardego dysku na dane systemowe/zapas miejsca. Jeżeli chcesz mieć do nich dostęp, to musisz się zalogować, jako superużytkownik - tylko on może tam zapisywać, gdy brakuje miejsca. Jest to zabezpieczenie, by system operacyjny mógł funkcjonować, gdy skończy się wolne miejsce na dysku.

Można to jakoś wyłączyć, ale już nie pamiętam, jak i gdzie.

Dodane 03.01.2011 (Pn) 12:50

Jeszcze wykonałem standardowe przeliczenia:

46 * 1000 * 1000 * 1000 / 1024 / 1024 / 1024

Wyszło 42GB, więc ewentualnie 2GB by brakowało, jeżeli producent stosuje jedną ze znanych sztuczek marketingowych.

No chyba że to.

Co do wielkości dysku to tak, cały dysk ma 160GB a widzi 152, to wiem :wink:

Dzięki za odpowiedz :wink:

Też mam dysk 500 gb a widzi tylko 465gb no i tak już musi być hehe :slight_smile:

Na dysku masz też najprawdopodobniej pakiety pobrane do instalacji, wystarczy po prostu przeczyścić pamięć podręczną dla pakietów.

Ponieważ on ma tyle ale w bajtach, gdyby na dysku było napisane 500GiB, to musiałby mieć rzeczywiście te 500GB (GB w sensie, tak jak to rozumuje człowiek, a nie komputer).

Pozdrawiam!

roobal , zapomniałeś że dane typu nazwa plików, adres kolejnego fragmentu pliku, czas modyfikacji, uprawnienia też pożerają trochę bajtów z bloku (w sumie to zależy od systemu plików).