Gdzie ubuntu przechowuje adresy DNS?

z tymi destopowymi wynalazkami miałem ostatnio mało do czynienia, byłem dziś u jednego z klientów, mam tam jakiś serwer DHCP, który podaje konfiguracje na wszystkie kompy. Zabrałem swojego netbooka żeby nie biegać z serwerowni do klientów, zmieniłem w DHCP adresy DNS i kilka innych rzeczy niezwiązanych z tematem, zrestartowałem usługi, łącze się z siecią z netbooka z xubuntu i wszystko działa ale… Na netbooku podglądam /etc/resolv.conf żeby sprawdzić czy pobrało prawidłowe adresy DNS i widzę tylko “nameserver 127.0.1.1”

Za lokalny serwer DNS robi bodajże network-manager, zajrzyj poglądowo:

http://askubuntu.com/questions/2321/what-is-the-proper-way-to-change-the-dns-ip .

znalazłem w usługach jakiś twór o nazwie resolvconf który zarządza DNS ale i tak nie wiem jak to działa

NM również generuje resolv.conf, a przynajmniej tak jest i zawsze było u mnie na Debianie i Ubuntu. Pokaż wyniki.

cat /etc/resolv.conf
nslookup dobreprogramy.pl

Xubuntu nie korzysta może z Wickd?

nie no, aż tak durny nie jestem, w pierwszym poście napisałem co mam w resolv.conf, nslookup również pokazywał mi locahosta jako DNS. Natomiast zauważyłem że w /run/resolvconf/interface jest tylko NetworkManager z zawartością “nameserver 127.0.1.1” a po wydaniu polecenia “dhclient” pojawia się tam nowy plik o nazwie “wlan0.dhclient” a do resolv.conf dopisywane są właściwe adresy DNS i od tego momentu nslookup je widzi. Po usunięciu pliku “wlan0.dhclient” i restarcie usługi “resolvconf” w resolv.conf jest tylko 127.0.1.1, a po wydaniu polecenia “dhclient” dodawane są właściwe adresy. Natomiast wciąż nie wiem jak ten dziwaczny 127.0.1.1 tłumaczy nazwy. nie wiem co to “wickd”

 

Poniżej dodaję screeny.

ns1.png

 

ns2.png

Obadaj http://linux.die.net/man/8/nscd

znam nscd ale ja tego nie mam właśnie.

Przeszukaj wszystkie pliki w /etc pod kątem treści 208.67.220.222

a dlaczego akurat tego adresu dns mam szukac?

 

zrobiłem grep w /etc i żaden z plików nie zawiera tego DNS

EDIT: Sorry, źle przeczytałem 5-ego posta :slight_smile:

 

Co zwraca

nmap localhost

z poziomu roota?

nic wielkiego

631/tcp   open  ipp
12345/tcp open  netbus

ale za to nmap 127.0.1.1 daje

53/tcp open domain

generalnie zeby było jasne, mi wszystko działa prawidłowo. chce tylko wiedzieć jak ubuntu tłumaczy nazwy DNS

Ciekawa sprawa, skąd się to 127.0.1.1 bierze, skoro localhost to 127.0.0.1 … ifconfig coś podpowiada?

Nie masz czasem zainstalowanego bind9?

dpkg -l | grep bind

127.0.0.1 to localhost, ale 127.0.1.1 to nazwa hosta. Przykład z Debiana.

roobal@roobal ~> cat /etc/hosts
127.0.0.1 localhost
127.0.1.1 roobal

# The following lines are desirable for IPv6 capable hosts
::1 localhost ip6-localhost ip6-loopback
ff02::1 ip6-allnodes
ff02::2 ip6-allrouters

binda nie instalowałem na pewno natomiast jest coś takiego:

ii bind9-host 1:9.9.5.dfsg-3 i386 Version of 'host' bundled with BIND 9.X