Gdzie umieścić dodatkowy wentylator?

Siema. Dokupiłem wentylator do chłodzenia wnętrza pc by wyprowadzał z niego ciepłe powietrze. Zastanawiam się gdzie go umieścić?

13115585.th.jpg

Na rys oznaczyłem na niebiesko że zasilacz dmucha do wnętrza obudowy na procesor i grafikę. Chłodzenie procesora, wiadomo, prostopadle do podstawy procesora. Niżej jest karta graficzna która ma tylko radiator i strasznie grzeje się jej wierzchnia warstwa (ta od góry, być może dlatego że dmucha na nią i zasilacz i częściowo w pobliżu ma procesor?). W którym z miejsc umieścić chłodzenie by było najwydajniejsze chłodzenie karty, tzn żeby była chłodniejsza od góry? Ustawienie jej na karcie od góry chyba niemożliwe ponieważ ciepło byłoby wprowadzane do zasilacza bo wiatraczek jest dość mocny i wydajny. W którym miejscu, A,B,C czy D najlepiej umieścić wiatraczek? A odprowadzałoby od razu ciepło dawane z zasilacza do środka, B częściowo zabierałoby też ciepło z radiatora procesora i zasilacza, C wyprowadzałoby powietrze od razu znad powierzchni karty a D spod niej? Które rozwiązanie najlepsze?

Skąd wiesz, że wentylator zasilacza tłoczy powietrze do wnętrza obudowy? Sam taki kierunek ustawiłeś? Jeśli tak to radziłbym zmienić, podstawowa zasada montowania wentylatorów polega na tym, że wentylatory umieszczone niżej tłoczą powietrze, a wyżej je wyciągają (nagrzane powietrze samo uniesie się do góry i zostanie wyciągnięte).

W związku z tym ja bym polecił Ci zmienić kierunek pracy wentylatora zasilacza tak, żeby wyciągał gorące powietrze, skoro jest najwyżej, natomiast moim zdaniem najlepsze miejsce na umiejscowienie dodatkowego wentylatora to przód obudowy, oczywiście w kierunku zasysania zimnego powietrza z zewnątrz. Wymusi to cyrkulację powietrza wewnątrz, tzn. najpierw będzie ono kierowane na dysk twardy, ale częściowo też na kartę grafiki właśnie.

Natomiast jeśli zostają Ci tylko te miejsca z rysunku to osobiście brałbym D i kierunek do wnętrza obudowy, rozwiązałoby to częściowo problem nagrzewającej się karty, a ostatecznie powinno go rozwiązać odwrócenie kierunku wentylatora zasilacza, który w tym momencie dmucha Ci gorącym powietrzem, dodatkowo ogrzanym przez procesor, na wierzch karty, więc nie ma się co dziwić, że od tej strony jest gorąca :slight_smile: (co normalnie mogłoby być dziwne)

Ja bym wybrał D chłodzi dodatkowo grafe i karte

Dodane 24.04.2010 (So) 21:54

no i syf z nich bedzie spychał

Fabrycznie powinien wyciągać powietrze, jak to odwróciłeś to wróć do położenia jakie miał wychodząc z fabryki.

Zamontuj z przodu obudowy na dole, będzie owiewać grafikę, lub do grafy domontuj jeszcze wentylator, i poczytaj to

http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=2034

Chyba będę musiał zajrzeć do zasilacza, bo wydawało mi się że on dmucha a nie zasysa. Ale chyba faktycznie masz rację że zasysa z środka bo on ma tylko dziury od dołu i z tyłu obudowy wydmuchuje (ale coś słabo dmucha). Miejsce D lepsze od C? Myślałem że lepiej będzie jak będzie wysysał ciepło albo wdmuchiwał zimne w miejscu C, chłodziłby grafikę od góry, którą na dole chłodzi sam radiator a dodatkowo procesor dostałby zimnego powietrza i częściowo dysk?

=========================================================

Mam tylko jeden wiatraczek, więc dać go na nawiew z przodu/tyłu obudowy od dołu czy jako wyciąg w miejscu B?