Gdzie znajdują się zainstalowane aplikacje?

Cześć, mam pytanie, gdzie w linuxie instalują się aplikacje ?

Jeśli pytasz gdzie znajdują się pliki “wykonywalne” dla zainstalowanej aplikacji to jest to zazwyczaj w /usr/bin/ , reszta [dane, biblioteki, grafika] może być w /usr/share/… lub w katalogu domowym ( /home/nazwa_uzytkownika/.nazwa_programu <-- katalog jest często ukryty )

/usr/bin - główne programy

/usr/lib - biblioteki

/usr/docs - pliki pomocy

/usr/share - dodatkowe pliki współdzielone przez inne programy

jest jeszcze katalog /sbin - tam znajdują się programy wywoływane przez roota

W Linuxie nie ma jednego katalogu w stylu C:\Program Files\Aplikacja

Jeśli instalujesz jakiś program to pliki trafiają do odpowiednich powyższych katalogów

aby dowiedziec się o położeniu jakiegoś programu użyj komendy whereis ,np. whereis xmms wyświetli gdzie znajduje się program xmms,jeśli taki jest zainstalowany

Niestety, nic to nie dało. Aplikacja instalowała się z przerobionego rpm’a na deb, ale w żadnej z tych lokalizacji jej nie ma, istnieje tylko jeden plik w /usr/lib. A tą tajemniczą aplikajcją jest gra Frozen Bubble.

Już do czegoś doszedłem, ale czy istnieje w linuxie odpowiednik windowsowej opcji “pokaż ukryte pliki i foldery” ?

również tego rpma,czy deba możesz podejżec,gdzie co się kopiuje,np. w Midnight Commanderze,do każdego rpma,czy deba dołączone są katalogi i skrypt

Przydatną komendą jest

whereis

Dzięki niej znajdziesz pliki programu. Nie wiem, jak nazywa się Frozen Bubble, ale załóżmy, że frozenbubble. Wpisujesz więc

whereis frozenbubble

I powinno odnaleźć lokalizację :slight_smile:

Po co przerabiać frozenbubble z rpm na deb skoro ta gra jest zarówno w repo debiana jak i ubuntu?