Gdzie znaleźć poradniki do asemblera?

Siemka, mam problem. Muszę zrobić w programie Edsim8051 program który na wyświetlaczy LCD po naciśnięciu spacji będzie wyświetlał liczby od 0 do 100 do po kolei aż do ponownego naciśnięcia spacji. Niestety nie wiem od czego nawet zacząć wiec prosiłbym o jakieś poradniki/tutoriale o tym języku żeby rozwiązać mój problem ^^

Pozdro!

Siema,

Nie wiem czy w necie znajdziesz gdzieś jakieś poradniki odnośnie programowania w asemblerze, to nie php czy java tego się już prawie nie używa a przynajmniej nie w “domowych” warunkach ja asemblera uczyłamer się programując na Amidze pod procek m68k, później dopiero 8051 w szkole, ale to był szmat czasu temu zobacz tu http://www.edsim51.com/8051Notes/ może coś pomoże, ale proponuje zanim zaczniesz coś wyświetlać pobawić się w przenoszenie danych typu “mov a,#16H” dodawanie itp.

Programując w asemblerze należy pamiętać że jest to język najniższego poziomu w nim instrukcjami odnosisz się bezpośrednio do sprzętu (w twoim wypadku wirtualnego), rozkazy wykonywane są jedna za drugą a instrukcje warunkowe mają bardzo ograniczone możliwości. W asemblerze nie ma zmiennych jako takich tylko są fizyczne adresy pamięci na których się operuje musisz uważać żeby nie nadpisać przez przypadek jakieś komórki która będzie potrzebna kiedyś i pamiętaj zawartość rejestrów procesora zawsze możesz zrzucić na stos.

Pozdro

Tu np. możesz znaleźć szereg informacji:

Assembler

Dzięki za linki :slight_smile: właśnie wiem że go już się prawie nie używa a ja muszę zrobić projekt na uczelni z tego… Najlepsze jest to że nie mam żadnych zajęć związanych z asemblerem ani przykładów… po prostu mam przynieść gotowy program… Jeszcze raz dzięki za linki ^^

To nie prawda, że się nie używa. W poważnych programach procedury wymagające szybkości działania, a to jest główna zaleta Assemblera są pisane w tym języku i chyba żaden inny język nie jest go w stanie zastąpić. Np. w programach graficznych przy przetwarzaniu obrazów takich jak np. skalowanie gdzie w ułamku sekundy trzeba przetworzyć wiele tysięcy danych. Pozwolę sobie też

zacytować:

i jeszcze jeden link:

http://www.asembler.host.sk/

A, ciekawostką nich będzie, że najczęściej w asemblerze pisane są wirusy ale i tak niezbędne aplikacje jak sterowniki. :slight_smile: