GeForce 4 MX 440SE - błędy wyświetlania

Witam serdecznie,

 

Od dłuższego czasu chodzę z zamiarem zainstalowania na starszym komputerze jakiejś lekkiej, user-friendly dystrybucji Linuksa. Komputer używany jest obecnie (nie przeze mnie) wyłącznie do prac biurowych, przeglądania Internetu (+ okazjonalnie jakieś wideo na YouTube np.).

 

Na razie testowałem Manjaro (XFCE , LXDE - cummunity, Openbox), Lubuntu (13.10, 14.04 beta2, 14.04 final) i Xubuntu 14.04. Na wszystkich (nie pamiętam jak było z edycją Openbox Manjaro), występują pewne problemy z wyświetlaniem grafiki na otwartym sterowniku.

 

Karta naturalnie nie jest najnowsza i nie ma do niej własnościowych sterowników Nvidii. Uściślając - , ale nie dla nowych wersji dystrybucji, przynajmniej przy domyślnej, zastanej konfiguracji.

 

Karta pracuje na otwartym sterowniku nouveau. To co rzuca się w oczy to np. brak ikonek czy zmiana koloru tekstu na zielony + brak obramowań.

lubuntu@lubuntu:~$ sudo lshw -c display
*-display
description: VGA compatible controller
product: NV17 [GeForce4 MX 440]
vendor: NVIDIA Corporation
physical id: 0
bus info: pci@0000:01:00.0
version: a3
width: 32 bits
clock: 66MHz
capabilities: pm agp agp-2.0 vga_controller bus_master cap_list rom
configuration: driver=nouveau latency=32 maxlatency=1 mingnt=5
resources: irq:16 memory:ce000000-ceffffff memory:c0000000-c7ffffff memory:cdb80000-cdbfffff memory:cfee0000-cfefffff

Wygląda to mniej więcej tak:

Thunar-IconsNotShowing.png

 

To nie jest mój zrzut ekranu - znalazłem go w sieci. Ogólnie trochę tematów czy podobnych zgłoszeń błędów jest dość sporo w Internecie. Dotychczas jednak niestety nie natrafiłem na rozwiązanie tego problemu. Być może ktoś z Was będzie mógł pomóc?

 

Planuję sprawdzić jak dystrybucje Linuksa będą działały na grafice zintegrowanej. Płyta główna to AsRock K7S41GX. Grafika to Mirage Graphics. Z tego co pamiętam, jakoś to kiedyś działało jak uruchamiałem stare już Ubuntu z Live’a. Dodatkowo w sieci natrafiłem na informację, że podstawowe wsparcie dla Mirage jest.

 

Rozważam również kupno innej karty na AGP. Tylko nie mam pojęcia z którą nie będzie problemów na pewnie otwartych sterownikach?

 

Z góry dziękuję za pomoc