GeForce 8800GTX SLI - poważnie sie grzeje, co zrobić?

Witam

Zauwazylem ze po zainstalowaniu Win Vista Ultimate 64bit + po podłączeniu dwóch nowych dysków Seagate Momentus 7200.3 320GB, karta grafiki poważnie mi sie grzeje, i najlepsze jest to ze gdy uzywam “samego pulpitu” czyli nie wlaczam gier sredno stoi w temperaturze 60stopni, ale jak wlacze gierke jakakolwiek, chocby stare heroes3, siega temperatura ponad 70stopni.

Karta grafiki jest czysciutka, zawiera 3 wentyulatory (w laptopie) i chyba 2 radiatory.

Czego zatem to moze byc wina? Sterownikow? Sciagnalem te najbardziej optymalne czyli 185.20:

http://laptopvideo2go.com/drivers?dev=& … esc&os=&os[]=vista64 (zainteresowani skopiujcie caly link)

(maja najwieksza ilosc sciagniec).

Pomocy

Po podłączeniu dwóch nowych dysków mówisz? możliwe, że gdy je dołożyłeś zmniejszyłeś przepływ powietrza w obudowie… radzę sprawdzić czy kable nie blokują i ewentualnie dołożenie dodatkowego wiatraczka… dyski przecież też wytwarzają dodatkową temperaturę

To jest lapek, gdzie dyski nie maja nic wspolnego z temperatura. One same utrzymuje sie na tempteraturze 41stopni, o 4stopnie mniej niz poprzednie Samsungi HM251JJ. Tasma jest jedna, dyski maja swoja wlasna przestrzen zabudowana w obudowie i nie ma szans zeby od nich wystepowalo to nagrzanie.

Obudowa nagrzewa mi sie przy dole ekranu (pod nim) dokladnie tam gdzie znajduje sie grafika, a pod nia (kolo niej) 3 wentylatory i radiatory dwa.

delld.th.jpg

Uklad chlodzenia jest najlepszym ukladem chlodzenia jaki powstal w laptopach, wiec staram sie znalesc inna przyczyne ale nie jestem w stanie sam tego rozwiazac.

ja mam gf 9300m g (chip g86) i tej chwili mam 59 stopni, więc to normalne w laptopach.

No a ja mam średnio 73 :stuck_out_tongue: To już chyba nie normalne ;/

Pozatym wiadomo że HP ze zintegrowaną grafiką sie nie grzeją, fizycznie nie czuć ciepła, za to w moim Dell’u, jak pogram w WoWa na full detalach nieco to można to określić mianem prawie gorącego.

Masz kręconą?

Ja nie podkręcałem jej, poprzedni że tak ujmę użytkujący komputer nie wiem czy to zrobił, oto dane:

beztytuusns.th.jpg

Jest kręcona. Obniż taktowanie do tych wartości :

:arrow: Taktowanie rdzenia 575 MHz

:arrow: Taktowanie shaderów 1350 MHz

:arrow: Taktowanie pamięci 900 MHz

I powinna mniej sie grzać.

Ktoś mi powie jak obniżyć taktowanie karty graficznej ? ;( bo ja nie wiem jak

Czyli wcześniej na… windowsie xp?.. grafika miała niższą temperaturę? I fizycznie było czuć że ma niższą temperaturę? Bo wiesz… to jest laptop… laptop z dwiema grzejącymi się kartami graficznymi i grzejącym się procesorem… nawet 80stopni dla takiego laptopa to wg mnie mało… a jeśli już to przy wymianie dysków twardych mogłeś spowodować jakiś wstrząs naruszjący starą pastę termoprzewodzącą pod radiatorami… w takiej sytuacji jej wymiana na coś porządnego (mx2, stg1, as5) może przywrócić temperatury do dawnego stanu…

A moze to faktycznie wina taktowania, jakby ktos powiedzial jak to zmieszyc to moze byloby ok :stuck_out_tongue:

Ściągasz np program Riva Tuner lub EVGA Precision lub Power Strip.

Po uruchomieniu masz 3 suwaki

Core

Memory

Shader Clock

Przesuń każdy z nich na wartości takie jak podał robin.poznan

Core na 575 mhz

Memory na 900 mhz

Shader clock na 1350 mhz

Dla obydwóch tak samo. Trzeba będzie zapisać ustawienia i tyle :wink:

Mam Riva Tuner i za cholere nie moge znalesc nic dotyczacego overcloakingu tym bardziej jakichkolwiek ssuwakow, moze ktos cos poradzi, oto screen programu ktorego uzywam:

beztytuuiku.th.jpg

Kliknij ten równoramienny trójkąt prostokątny po prawej stronie napisu “Customize…” o tam wybierz “Low-level system tweaks”.

Niewiele albo nawet w ogóle to nie pomaga, przydalby mi sie program + szybki turytorial w ktorym za pomoca wartosci albo suwaków moglbym ustalic wartosc wyjsciowa dla mojej karty.

Ktos pomoze? :stuck_out_tongue:

To właśnie ten program, brakuje ci dosłownie tyle -> |–|

14722690.th.jpg

Zobacz, tutaj są ustawienia wentylatora, natomiast ja chce zmniejszyć wydajność mojej karty graficznej.

Nie mam w programie takiej opcji. ;/

Everest pokazuje naprawde niskie temperatury ale lapek caly czas goracy:

84896383.th.jpg

Można zatem jakoś to przetaktować czy nie? ;/