GeForce 8800GTX SLI - poważnie sie grzeje, co zrobić?

(Prezesbronek) #1

Witam

Zauwazylem ze po zainstalowaniu Win Vista Ultimate 64bit + po podłączeniu dwóch nowych dysków Seagate Momentus 7200.3 320GB, karta grafiki poważnie mi sie grzeje, i najlepsze jest to ze gdy uzywam "samego pulpitu" czyli nie wlaczam gier sredno stoi w temperaturze 60stopni, ale jak wlacze gierke jakakolwiek, chocby stare heroes3, siega temperatura ponad 70stopni.

Karta grafiki jest czysciutka, zawiera 3 wentyulatory (w laptopie) i chyba 2 radiatory.

Czego zatem to moze byc wina? Sterownikow? Sciagnalem te najbardziej optymalne czyli 185.20:

http://laptopvideo2go.com/drivers?dev=& ... esc&os=&os[]=vista64 (zainteresowani skopiujcie caly link)

(maja najwieksza ilosc sciagniec).

Pomocy

(system) #2

Po podłączeniu dwóch nowych dysków mówisz? możliwe, że gdy je dołożyłeś zmniejszyłeś przepływ powietrza w obudowie... radzę sprawdzić czy kable nie blokują i ewentualnie dołożenie dodatkowego wiatraczka... dyski przecież też wytwarzają dodatkową temperaturę

(Prezesbronek) #3

To jest lapek, gdzie dyski nie maja nic wspolnego z temperatura. One same utrzymuje sie na tempteraturze 41stopni, o 4stopnie mniej niz poprzednie Samsungi HM251JJ. Tasma jest jedna, dyski maja swoja wlasna przestrzen zabudowana w obudowie i nie ma szans zeby od nich wystepowalo to nagrzanie.

Obudowa nagrzewa mi sie przy dole ekranu (pod nim) dokladnie tam gdzie znajduje sie grafika, a pod nia (kolo niej) 3 wentylatory i radiatory dwa.

delld.th.jpg

Uklad chlodzenia jest najlepszym ukladem chlodzenia jaki powstal w laptopach, wiec staram sie znalesc inna przyczyne ale nie jestem w stanie sam tego rozwiazac.

(mati75) #4

ja mam gf 9300m g (chip g86) i tej chwili mam 59 stopni, więc to normalne w laptopach.

(Prezesbronek) #5

No a ja mam średnio 73 :stuck_out_tongue: To już chyba nie normalne ;/

Pozatym wiadomo że HP ze zintegrowaną grafiką sie nie grzeją, fizycznie nie czuć ciepła, za to w moim Dell'u, jak pogram w WoWa na full detalach nieco to można to określić mianem prawie gorącego.

(Robin Poznan) #6

Masz kręconą?

(Prezesbronek) #7

Ja nie podkręcałem jej, poprzedni że tak ujmę użytkujący komputer nie wiem czy to zrobił, oto dane:

beztytuusns.th.jpg

(Robin Poznan) #8

Jest kręcona. Obniż taktowanie do tych wartości :

:arrow: Taktowanie rdzenia 575 MHz

:arrow: Taktowanie shaderów 1350 MHz

:arrow: Taktowanie pamięci 900 MHz

I powinna mniej sie grzać.

(Prezesbronek) #9

Ktoś mi powie jak obniżyć taktowanie karty graficznej ? ;( bo ja nie wiem jak

(Mariosti*) #10

Czyli wcześniej na... windowsie xp?... grafika miała niższą temperaturę? I fizycznie było czuć że ma niższą temperaturę? Bo wiesz... to jest laptop... laptop z dwiema grzejącymi się kartami graficznymi i grzejącym się procesorem... nawet 80stopni dla takiego laptopa to wg mnie mało... a jeśli już to przy wymianie dysków twardych mogłeś spowodować jakiś wstrząs naruszjący starą pastę termoprzewodzącą pod radiatorami... w takiej sytuacji jej wymiana na coś porządnego (mx2, stg1, as5) może przywrócić temperatury do dawnego stanu...

(Prezesbronek) #11

A moze to faktycznie wina taktowania, jakby ktos powiedzial jak to zmieszyc to moze byloby ok :stuck_out_tongue:

(Nethalythic) #12

Ściągasz np program Riva Tuner lub EVGA Precision lub Power Strip.

Po uruchomieniu masz 3 suwaki

Core

Memory

Shader Clock

Przesuń każdy z nich na wartości takie jak podał robin.poznan

Core na 575 mhz

Memory na 900 mhz

Shader clock na 1350 mhz

Dla obydwóch tak samo. Trzeba będzie zapisać ustawienia i tyle :wink:

(Prezesbronek) #13

Mam Riva Tuner i za cholere nie moge znalesc nic dotyczacego overcloakingu tym bardziej jakichkolwiek ssuwakow, moze ktos cos poradzi, oto screen programu ktorego uzywam:

beztytuuiku.th.jpg

(Mariosti*) #14

Kliknij ten równoramienny trójkąt prostokątny po prawej stronie napisu "Customize..." o tam wybierz "Low-level system tweaks".

(Prezesbronek) #15

Niewiele albo nawet w ogóle to nie pomaga, przydalby mi sie program + szybki turytorial w ktorym za pomoca wartosci albo suwaków moglbym ustalic wartosc wyjsciowa dla mojej karty.

Ktos pomoze? :stuck_out_tongue:

(Mariosti*) #16

To właśnie ten program, brakuje ci dosłownie tyle -> |--|

(Prezesbronek) #17

14722690.th.jpg

Zobacz, tutaj są ustawienia wentylatora, natomiast ja chce zmniejszyć wydajność mojej karty graficznej.

Nie mam w programie takiej opcji. ;/

(Mariosti*) #18

(Prezesbronek) #19

Everest pokazuje naprawde niskie temperatury ale lapek caly czas goracy:

84896383.th.jpg

Można zatem jakoś to przetaktować czy nie? ;/