GeForce GT 630 ma problemy z chłodzeniem/gry się zawieszają

(Zeiveneden) #1

Witam serdecznie.

Od około pół roku jestem właścicielem GeForce GT 630 (w razie czego wciąż jest na gwarancji). Dwa dni temu podczas grania w Simsy 3 gra w trybie życia dosłownie się zatrzymała (tryb budowania działa dobrze), nie zdarzyło mi się to pierwszy raz ale zawsze nie trwało to dłużej niż kilka sekund zaś w tym wypadku mogłem czekać do usranej śmierci a i tak nic by się nie zmieniło. Wyłączyłem więc grę i odpaliłem program kontrolujący prędkość wiatraczka (tutaj zaczynają się dziwne rzeczy). Standardowo prędkość wiatraczka na "auto" wynosiła 60% (co było najbardziej optymalną opcją) wtedy jednak wynosiła 35% a temp GPU 42 stopnie (podniesienie wydajności do standardowych 60% właściwie tylko pogarsza, temperatura zaś nie jest niczym niezwykłym). Dla testu odpaliłem jeszcze Skyrim które pochodziło 2 godz a następnie zawiesiło się, po sprawdzeniu Thunder Mastera tak jak wcześniej prędkość wiatraczka wynosiła 35% a przy okazji temperatura podskoczyła dla rekordowych dla tego GPU 55 stopni. Do niedawna najniższa temperatura GPU wynosiła 28-32 stopni teraz nie spada poniżej 35.

Liczę na szybko pomoc i mam nadzieję że dokładny opis wydarzeń pomoże znaleźć rozwiązanie.

(Vardas) #2

Temperatury są w porządku. W pierwszej kolejności odinstalował bym stary sterownik graficzny i zainstalował nowy pod twój system z tego linku

http://www.nvidia.pl/Download/index.aspx?lang=pl

(Zeiveneden) #3

Mam program “NVYDIA GeForce Experience” który automatycznie pobiera najnowsze sterowniki pod mój system.

Ponadto jak napisałem wcześniej problemy zaczeły się nagle dopiero dwa dni temu.

(Vardas) #4

Pobierz ten program http://www.dobreprogramy.pl/HWMonitor,P … 33495.html uruchom go, odpal jakąś wymagającą grę (np. Skyrim) na 10-15 minut. Gdy wyłączysz grę zrób zrzut ekranu całej tabelki i wrzuć tutaj.

(Zeiveneden) #5

x8xy3j0hyvxk.png

(rgabrysiak) #6

A gdzie reszta?

(Zeiveneden) #7

qjnhg1hsh92z.png

Zgaduje że procesora nie potrzebujesz.

(rgabrysiak) #8

Jak dla mnie temperatura karty mieści się w normie, oczywiście wyczyścić wiatrak nie zaszkodzi.

(Zeiveneden) #9

Wyczyszczenie całego komputera to była jedna z pierwszych rzeczy jakie zrobiłem :confused:

Dodane 25.06.2013 (Wt) 13:54

Najwyżej jak do czwartku nikogo nie olśni o co chodzi z tą kartą graficzną to po prostu oddam ją do gwarancji.

(Vardas) #10

A podaj jeszcze jaki masz model płyty głównej oraz zasilacza. Resztę widać na screenach. Klepnij komputer gdy będzie gra 5 minut odpalona, w górę obudowy tak jak byś piątkę przybijał :wink: Może masz jakieś luźne styki na kablach czy ramie i losowo zawiesza kompa przy jakimś drganiu.

(Lewanxd) #11

Cześć,

ja osobiście bym tego odradził. Masz dysk HDD (nie SSD) więc wstrząs może przyczynić się do przyspieszenia badsektorów. Bardziej upatrywałbym rozłączenie-podłączenie kabli, przeczyszczenie slotu PCI-Express.

Z wyrazami szacunku,

Lewanxd

(adamok) #12

Jeszcze tak debilnej porady nie słyszałem =D>

(Zeiveneden) #13

Poszedłem za radą, przeczyściłem slot PCI-Express posprawdzałem czy wszystkie kable są dociśnięte umieściłem ponownie kartę graficzną i włączyłem komputer, następnie czekałem, czekałem, czekałem, czekałem i czekałem… i ■■■■, komputer zarżną się na ekranie wyświetlającym nazwę płyty głównej :frowning:

…jutro idę oddać ją do gwarancji.

Uprzedzając pytania nie, nie jestem w stanie nic zrobić w tym ekranie na którym się zatrzymało, mam dostępny przycisk BIOSu ale po jego kliknięciu nic się nie dzieje, nie mogę nawet przeinstalować windowsa.

(falcon89) #14

To nie wskazuje na to że problemem jest karta graficzna.

Podaj konfiguracje komputera, w szczególności model zasilacza.

Sprawdź czy kondensatory na płycie nie są napuchnięte.

(Kupuj) #15

mialem podobne sytuacje ze po jakims czasie gra sie zawieszala itp.

temp karty w normie ,

wyczyscilem plyte glowna oraz poprawilem chlodzenie na procku i od tamtej pory bylo i jest ok

(Vardas) #16

Dlatego napisałem klepnij a nie walnij mocno. Miałem już dwa takie kompy do naprawy z czego obok jednego wystarczyło przejść i się resetował. Nie znam przypadku żeby dysk się popsuł przez lekkie klepnięcie.

(adamok) #17

Tak tylko że dyski twarde to delikatne urządzenia, walniesz raz czy kilka i zaraz mogą ci się bady pojawić :confused:

(Zeiveneden) #18

Z kondensatorami jest raczej wszystko w porządku (3 są lekko wypukłe). Mój zasilacz to FEEL III-400 ATX (nie jest najlepszy ale znam gorsze).

Dodane 26.06.2013 (Śr) 1:48

Ponadto co miesiąc funduje dla mojego kompa generalne czyszczenie (rozbieram go na części pierwsze i każdą wycieram z kurzu).