GeForce GT 650M brak odpowiedniej wydajności

Witam, mój problem polega na niskiej wydajności owej karty, w takim sensie, że nie osiąga tyle FPS’u w grach ile powinna.

Moja specyfikacja (ASUS N56VZ-S4066H) :

-8GB RAM DDR3,

-Nvidia GeForce GT 650M,

post-149308-0-73698000-1395913677_thumb.

-750 GB HDD, 5.400 U/Min,

-Windows Home Premium x64 SP1,

 

Na podstawie osiagów karty z gameplay’ów ze strony youtube.pl oraz zestawienia osiagów z http://www.notebookcheck.pl/NVIDIA-GeForce-GT-650M.72058.0.html

 

Przykładowo Diablo III osiąga według tych testów i nagrań średnio 53 fps na najwyższych ustawieniach nie spadając poniżej 40 klatek w moim przypadku wygląda to tak: post-149308-0-88544900-1395914677_thumb.

także ilość klatek nie jest wyższa niż 30 fps ( licznik widoczny w prawym dolnym rogu ) .

 

Podobnie to wygląda w przypadku gry Thief tu

https://www.youtube.com/watch?v=4V2POK3A_4k

u kogoś na takim samym sprzęcie z mniejszą ilościa pamięci RAM, nie spada poniżej 20 fps u mnie na identycznych ustawieniach 20 fps to max.

Możliwe, że problem leży gdzie indziej, prosiłbym o pomoc w rozwikłaniu tego problemu i z góry dziękuję !

Możesz włączyć plan zasilania na “najwyższa wydajność”. Sterowniki masz najnowsze ? Jeszcze pozostaje kwestia zaśmiecenia systemu. Jak mas jakieś programy od Asusa oszczędzające energie to je wyłącz/odinstaluj.

Plan zasilania mam ustawiony na najwyższą wydajność. Tak, sterowniki mam najnowsze w wersji 335.23 , co do zaśmiecenia systemu to regularnie czyszczę windowsa i rejestr ccleanerem. Posiadam program power4gear od asusa, ale mam ustawiony plan na high performance i nawet przy przełączeniu na opcje bateryjną wysoka wydajność nie ma żadnych zmian. Bardziej mnie zastanawia czy nie powinienem wprowadzić jakichś stosownych zmian w panelu Nvidii post-149308-0-75832000-1395952050_thumb.

Filtrowanie anizotropowe - daj na użyj ustawień aplikacji, albo wyłącz. Zobacz, czy jest wzrost FPS. Jak nie to poustawiaj, aby aplikacja sterowała ustawieniami, lub wyłącz. Niektóre ustawienia służą polepszeniu jakości grafiki, jednak prowadzą do obniżenia wydajności.

Po dokonaniu kilku zmian tj. Wyłączenie filtrowania anizotropowego, ustawienie przyspieszenia wieloekranego na tryb jednoekranowy oraz zmiane Zamknięcie środowiska na wydajność aktualnie uzyskałem 34 klatki ( Diablo III ) , ale mimo wszystko nie jest to ten efekt, który uzyskany jest na tych testach : > Laptop posiadam ogółem od października poprzedniego roku, sporo na nim pogrywam ale wątpie żeby to tak wpłynęło na wydajność, możliwe też iż po zmianie systemu na Windows 8 uzyskałbym lepszy efekt, ale czy aż taki jaki oczekuję ?

Możesz zmniejszyć jakość cieni w grze, to ustawienie może zwiększyć wydajność. Jeśli chodzi o Windows 8 to różnicy wydajności w stosunku do Windows 7 nie zauważysz. Jeżeli twierdzisz, że twój system nie jest zaśmiecony to przeinstalowanie nie wiele da. A, czy komputer mocno Ci się nagrzewa ? Jeszcze powinieneś mieć opcję przełączania grafik. Możliwe, że grafika nie jest przełączana na dedykowaną. Chociaż z drugiej strony wątpię, aby na karcie zintegrowanej na ustawieniach wysokich wycisnął tyle FPS ile masz. Jak masz ustawioną opcję nVidia Optimus ?

Karta występuje w dwóch wersjach DDR3 i GDDR5, ty masz tą gorszą. Na podanej przez ciebie stronie prawdopodobnie testowali lepszą wersję (GDDR5).

Sęk w tym właśnie, że nie testowali lepszej na przykładzie tego nagrania

https://www.youtube.com/watch?v=XG6E4ReyEaQ

i screenshotów z ilościa klatek na sekundę załączonych w opisie przez autora, który posiada ten sam model co ja ( DDR3 ) widać ile mu się udaję wycisnąć.

 

Co do nagrzewania to moje temperatury http://pokazywarka.pl/duwknt/#zdjecie10938087 górny screen to wyniki po półgodzinnej grze w Diablo III RoS na max ustawieniach, natomiast dolny to temperatury w spoczynku. Wyłączenie cieni nieznacznie zwiększa wydajność bo o jakieś 2-3 klatki.

 

A jeśli chodzi o technologie Nvidia Optimus, to w ogóle jej nie posiadam, chyba, że to usługa wmontowana w sterowniki i nic o niej nie wiem.

Zrób tak:

  1. Pobierz program GPU-Z i zapisz go na pulpicie.
  2. Uruchom go, wybierz kartę GeForce i przejdź do zakładki Sensors.
  3. Zaznacz opcję Log to file, plik GPU-Z Sensor Log.txt zapisz na Pulpicie.
  4. Uruchom grę i graj przez 5-10 minut.
  5. Zamknij GPU-Z.
  6. Skopiuj zawartość pliku GPU-Z Sensor Log.txt na stronę http://pokazywarka.pl/ i podaj link.

 

Optimus => http://www.nvidia.pl/object/optimus_technology_pl.html

Na pokazywarce wyskakuje jakiś błąd, ale proszę http://wklejto.pl/196282 myślę, że to bez różnicy :slight_smile:

 

PS. Nie widzę nigdzie opcji pobrania tej technologii nvidia optimus a u siebie w sterownikach nie mogę nigdzie znaleźć wzmianki o tym.

Czytałeś to:

 

“Zamieszczone niżej wyniki pochodzą z testów zrecenzowanych laptopów. Należy pamiętać, że osiągi poszczególnych konfiguracji zależą od zastosowanej pamięci własnej karty (VRAM), zegarów karty (mogą być różne), procesora, ustawień systemu, sterowników i wersji systemu operacyjnego. Tym samym uzyskane wyniki nie muszą być reprezentatywne dla wszystkich laptopów wyposażonych w daną kartę graficzną. By uzyskać szczegółowe informacje o wynikach testów, należy kliknąć na podaną wartość liczbową (fps, czyli kl/s).”?

Poza tym karta karcie nierówna tak jak to bywa w przypadku procesorów - jeden da się podkręcić więcej drugi mniej itp.

Moim zdaniem to rozwiązuje problem bo raczej u Ciebie z kartą graficzną jest wszystko Ok,chociaż jak znajdziesz rozwiązanie to chętnie o tym przeczytam.Pozdrawiam

 

Edt. Faktycznie nie przyjrzałem się problemowi dokładnie.Przepraszam!

1.To ja mimo wszystko polecam obejrzeć nagranie z Diablo III, które tutaj zamieściłem gdzie autor posiada ten sam sprzęt i 2 GB RAM mniej i mimo wszystko nie przeszkadza mu to w wysokich osiągach.

 

  1. Jak klikniesz na podaną wartość liczbową to jest podana informacja o konfiguracji i wygląda to tak : Intel Core i7 3610QM 2.3GHz

                                                                                                                                                                nvlddmkm 8.17.12.9616 Forceware 296.16

                                                                                                                                                                Win 7 64bit

Także chyba identyczna jak moja?

 

  1. Pod wynikiem z Diablo III jest napisane “» Na wszystkich testowanych laptopach grywalna przy ustawieniach ultra.” czyli wszystkich laptopach z tą kartą, a według ich wyników ~30 fps to nie jest wydajność “grywalna” .

Pewnie gry odpalają na Intelu, stąd takie wyniki a nie inne

 

.edit.

Hmm, log sugeruje, że gra odpaliła jednak przy użyciu karty NV

Sugeruję odinstalowanie sterowników NV i Intela, oraz ściągnięcie ostatniej wersji dostępnej na stronie producenta laptopa, najpierw instalujesz Intela, potem NV

JeyJey to był genialny pomysł :slight_smile: Oto wyniki po reinstallu sterowników: http://pokazywarka.pl/1clr1x/ .

 

W każdym razie to jeszcze nie jest ten wynik jakiego powinienem oczekiwać i to dlatego, że karta dalej nie pracuje na pełnych obrotach podczas gry, gdyż jej użycie dalej oscyluje w okolicach 70% oto nowy log: http://wklejto.pl/196340

Gdy karta długo będzie trzymała te 100% mocy to może się nawet spalić.Zapewne na czas testów podkręcili kartę bądź jakieś zabezpieczenia zdjęli?? Pokombinuj z odświeżaniem oraz VSync / Synchronizacja pionowa.

Na 100% się nie spali, gdyż w pozostałych grach tj. Wiedźmin 2 , Need for speed rivals robiłem również logi przez GPU-Z i karty cały czas śmiga na pełnej wydajności, inna jest sytuacja właśnie w przypadku Diablo III .

Czyli musisz pogrzebać w ustawieniach Diablo.

Po to właśnie szukam pomocy na tym forum bo nie wiem co mogę jeszcze zmienić, w ustawieniach Diablo nie ma takiej opcji jak wykorzystanie mocy karty graficznej, więc jeśli ktoś ma pojęcie co można z tym zrobić to proszę o pomoc.

Porób zdjęcia ustawień w Diablo.

Ja proponuje wyczyścić laptopa z kurzu i innego syfu jaki jest w środku obudowy   : D