Gentoo - działająca podstawa, kłopot z montowaniem

(Codeobiect) #1

Witam, 

Mam działająca podstawę gentoo z grubem oraz możliwością zalogowania do konta roota. Wczoraj nie miałem problemów i po poleceniu ifconfig pokazywało mi IP i łączyłem się przez pusty. Dzisiaj z chęcią pogrzebania czegoś w systemie, po zalogowaniu wydałem polecenie ifconfig i wywaliło mo adres lo 127.0.0.1 przez który oczywiście nie połączę się przez putty. Nie  wiem w czy tkwi problem, tak samo nie działa links który działał, teraz wywala command not found. Tal samo nie mogę zamontować np /mnt/gentoo bo wychodzi mount point does exist. 

Jeśli ktoś wie co jest grane to będę bardzo wdzięczny za wszelkie sugestie. 

Pozdrawiam!

(roobal) #2

Próbowałeś na początek użyć dhclient, aby pobrać sobie adres IP z serwera DHCP? Czy ifconfig pokazuje inne karty sieciowe? Punkt montowanie nie istnieje, bo zapewne go nie utworzyłeś. Użyj mkdir.

(Codeobiect) #3

Ok, jak wrócę do domu to sprawdzę.

Mam jeszcze pytanie, bo chciałbym zrobić sobie z gentoo router w celach szkoleniowych, ale wyczytałem w instrukcji, że potrzebuje komputera z dwiema kartami sieciowymi, ale ja w laptopie posiadam tylko jedno, czy w takim wypadku da się stworzyć router, czy będę jednak potrzebował, np. jakiejś zewnętrznej karty sieciowej?

(flecht) #4

Jeżeli bawisz się VLANami, to możesz próbować. Z tego co pamiętam, da radę ustawić na sieciówce interfejsy wirtualne, ale sam nigdy tego nie testowałem.

(Codeobiect) #5

Jeszcze nie patrzyłem tego dhclient, ale dziś postaram się to sprawdzić i dać znać co i jak.

Co VLAN, to nie kombinuje z nimi. Muszę poczytać o tych interfejsach wirtualnych. Dzięki za radę!

(flecht) #6

VLANy potrzebujesz właśnie do separacji ruchu. Bez nich twój router na jednej sieciówce traci jakikolwiek sens.

(Codeobiect) #7

Sprawdziłem dziś co jest w moim gentoo. Więc tak funckja dhclient nic nie dała, ani żadnego komunikatu ani błędu ani adresu IP.

Po wpisaniu ifconfig -a wywaliło mi interfej lo i enp0s0 , który ma dziwny adres (nie zwykłe IP).

Wcześniej dostawał normalny adres i mogłem łączyć się przez putty, a teraz nie mam takiej możliwości.

Jeśli chodzi o Vlany to, wedle tego da się to zrobic na gentoo? http://www.microhowto.info/howto/configure_an_ethernet_interface_as_a_vlan_trunk_on_debian.html