Gentoo - problemy z aktualizacją i instalacją w emerge

Przy instalacji gentoo pojawily sie 2 problemy:

W gentoo potrzebujesz sporo miejsca bo przecież kompilacja zajmuje dużo miejsca… Mozesz wywalić źródła z /usr/portage/distfiiles.

Nie ustawiłeś chyba profilu, jak? Jest w handbooku.

  1. Sprawdź ustawienia sieci, głównie czy masz dobre DNS-y wpisane.

  2. Miejsce na dysku… U mnie samo drzewo Portage to jest z 400mb. 5gb to powinna być optymalna wielkość. Mam dosyć dużo u siebie zainstalowane i łącznie Gentoo zajmuje około 9gb. Myślę że bezproblemu się zmieścisz na 5gb.

@matiit

Z tego co kojarze to do kompilacji OpenOffice jest potrzebne 2 albo 3 gb.

Dzięki za pomoc. Ale wciąz nie wiem jaki mam wybrać serwer rsync i z czym związany jest ten komunikat

Z tego co pamiętam, wybór i zmiana profilu jest opcjonalna, można pozostać przy domyślnym. Profile różnią się głównie ustawieniami flag USE :slight_smile:

Z błędu wynika, że serwer not recognized (nie rozpoznany), czemu wybrałeś serwer z Belgii? Polecam holenderski mirror na nluug.nl, używam go obecnie na Archu, póki co mnie nie zawiódł ani razu albo jakiś polski serwer. Do make.conf podaj tylko adres mirrora.

Pozdrawiam!

Spróbuj ustawić jakiś profil. Uzywam

default/linux/amd64/2008.0 *

Żeby zmienić wpisz

eselect profile list

a potem

eselect profile set X

Gdzie X to ten profil który wybierzesz.

Tzn. że mam wpisać tylko"nluug.nl"

Najlepiej ustaw na standardowe i sprawdź czy działa. Usuń wpisy odnośnie mirrorów z make.conf.

Dzięki. Mam jeszcze jedno pytanie: mam pewne obawy co do kompilacji jądra, więc zastanawiam się nad użyciem genkernel z opcją --menuconfig. Czy ta metoda jest opłacalna i co zyskuję i tracę w stosunku do tradycyjnego konfigurowania jądra?

W menuconfg możesz wyłączyć/włączyć zbędne/niezbędne rzeczy reszta robi się automatycznie, kompilacja ręczna daje Ci większo możliwości dostosowania jądro do sprzętu, między innymi kompilując własnoręcznie jądro, wiesz co w nim masz przy okazji wyrzucając zbędne rzeczy, obraz jądra waży mniej niż ten z genkernela i wiele wiele innych rzeczy można by wymieniać. Jeśli jednak nie masz zbyt dużej wiedzy na temat kompilacji jądra (choć nie jest to trudna czynność, tu trzeba znać jedynie swój sprzęt aby wiedzieć co nam w jądrze potrzebne a co można wyłączyć) użyj genkernela lub kieruj się wskazówkami z handbooka a gdy już zdobędziesz wiedzę na ten temat, skompiluj własnoręcznie jądro zoptymalizowane pod twój sprzęt :slight_smile:

Polecam zajrzęć tutaj http://jarekm3.ovh.org/

Pozdrawiam!

Jądro generowane genkernelem dłużej się uruchamia (różnica parunastu sekund, w zależności od kompa), system oparty o takie jądro jest wolniejszy oraz teoretycznie mniej stabilny i oczywiście kompilacja czegoś takiego zajmie trochę czasu (ręcznie konfigurowane z 15 minut, genkernelem nawet 2 godziny). Ale na początek zrób je genkernelem (poleceniem genkernel all), a potem spod tego systemu baw się w ręczną kompilacje.

Jeśli mowa już o czasie kompilacji: ile czasu w przybliżeniu może zając kompilacja jądra albo xorg na takim komputerze: pentium 4 2.4 ghz i 1 gb ram

jądra 10 - 15 minut (jeśli jest tylko to co potrzeba)

xorga niewiele więcej.

Dodane 10.07.2009 (Pt) 12:03

jądra 10 - 15 minut (jeśli jest tylko to co potrzeba)

xorga niewiele więcej.

Kolejny problem:

Pokaż tak w ogóle make.conf.

# These settings were set by the catalyst build script that automatically

# built this stage.

# Please consult /etc/make.conf.example for a more detailed example.

CFLAGS="-O2 -mtune=i686 -pipe"

CXXFLAGS="-O2 -mtune=i686 -pipe"

# WARNING: Changing your CHOST is not something that should be done lightly.

# Please consult http://www.gentoo.org/doc/en/change-chost.xml before changing.

CHOST="i686-pc-linux-gnu"

MAKEOPTS="-j2"

LANGUAGE=48

LINGUAS="pl"

AUTOCLEAN = "yes"

PORTAGE_NICENESS="10"

CLEAN_DELAY = 10

ACCEPT_KEYWORDS="x86"

LDFLAGS="-Wl,-O1"

GENTOO_MIRRORS="http://gentoo.mirror.pw.edu.pl/"

SYNC="rsync://rsync.gentoo.org/gentoo-portage"

VIDEO_CARDS=nvidia

SYNC="rsync://rsync.de.gentoo.org/gentoo-portage"


USE="-kde -qt3 -qt4 -gnome"

flagi use są tymczasowe- uzupełnie gdy zajdze potrzeba.

mirrorselect -i -o >> /mnt/gentoo/etc/make.conf

To mozesz wykonać?

I to:

# ls -FGg /etc/make.profile

pokaż wynik

Próbowałeś na standardowych mirrorach?

Dzięki wszystkim za pomoc. Uporalem się z profilem, następnie skompilowałem jądro i inne narzędzia, dodałem odpowiedni wpis do instniejącego menu.lst i uruchomiłem gentoo.