Gentoo. Wolne kopiowanie plików (USB)


(luki30210) #1

Witam. Od początku mam problemy z kopiowaniem plików na nośniki USB. Średnia prędkość kopiowania dla USB 3.0 to 30 MB/s. Pod Windowsem prędkość jest niemal o 100MB/s wyższa. Wyniki polecenia hdparm -tT dla mojego głównego dysku SSD (sda), drugiego HDD (sdb) i pendrive'a (sdc):


(nintyfan) #2

Pewnie jest to spowodowane systemem plików. Jest to NTFS? Jeżeli tak, to musisz wiedzieć, że NTFS na Linuksie jest obsługiwany przez sterownik w przestrzeni użytkownika.


(luki30210) #3

HDD i pendrive są faktycznie sformatowane w NTFS. Najwyżej dla testu spróbuję sformatować pendrive do ext4 i skopiować na niego z SSD (ext4) jakiś większy plik.

Kopiowanie z SSD (ext4) do pendrive’a (ext4) przy pomocy konsoli i dlphina daje podobne wyniki - około 110 MB/s. Taka prędkość mi zdecydowanie odpowiada, ale szkoda, że Doplphin nie radzi sobie z partycjami NTFS. Może jest sposób na naprawienie tego błędu?


(dragonn) #4

Jeśli zależy Ci na przenośności pomiędzy Win a Linuxem to może warto spróbować exfat. Z tego co wiem jest on natywnie obsługiwany w kernlerze i nadaje się lepiej niż ext4 na przenośne nośniki.


(flecht) #5

Z tą natywnością exFATa bym uważał. Z tego co pamiętam, to bazuje na FUSE, więc (podobnie jak NTFS) jest obsługiwany po stronie użytkownika, a nie kernela.


(dragonn) #6

Faktycznie, standartowo jest fuse, ale jest dostępny natywny moduł z wycieku kodu Samsunga. Z tego co wiem działa dobrze.


(luki30210) #7

Mój telewizor raczej sobie z exfatem nie poradzi. No i z pendrive’a korzystam na uczelni, gdzie chodzą Win XP, więc bardziej interesowałaby mnie optymalizacja Dolphina niż zmiana systemu plików…


(dragonn) #8

pokaż wynik mount po w pięciu pena i zamontowaniu


(luki30210) #9

Proszę bardzo:


(dragonn) #10

Rozumiem że montujesz ręcznie? Spróbuj dodać opcję flush podczas montowania.


(luki30210) #11

W KDE Plasma na panelu głównym mam “Powiadomienia o urządzeniach”. Tam po włożeniu pendrivea, zostaje wyświetlony na liście i mam dostępne opcje: zamontowania, otwarcia w Dolphin. Przy klikaniu montowania nie ma problemu, jednak kliknięcie przycisku otwarcia w Dolphinie wyrzuca błąd o braku uprawnień do podpięcia. Na drugim kompie montuje automatycznie, ale nie wiem co na tym zrobiłem nie tak.

Nie mam pojęcia jak dodać opcję flush… Przeczytałem man do polecenia mount i niczego takiego nie znalazłem.


(dragonn) #12
sudo mount -o flush /dev/sdxX /punkt montowania

 


(luki30210) #13

Niestety nic to nie pomogło. 

Znalazłem jednak sposób na naprawienie problemów z montowaniem. W pliku _/usr/share/polkit-1/actions/org.freedesktop.udisks2.policy _edytowałem regułę _allow_any _z wartości auth_admin na yes. Teraz Dolphin montuje sam nośniki. Prędkość kopiowania jednak pozostaje na niskim poziomie.