Ghz w procesorze

(Ziom33330) #1

Witam mam takie małe pytanko, otóż kupuje nowy procesor do komputerka i niewiem czy lepiej mieć ghz 3.00 czy np. 2.00

Mógłby ktoś wytłumaczyć co to daje? :slight_smile:

(Kraefezze) #2

Praktycznie daje ci to informację ile cykli obliczeniowych następuje w procesorze na sekundę (np. 3 GHz = 3 miliardy operacji na sekundę). Jest to jednostka całkowicie nieporównywalna ponieważ każdy procesor może mieć wiele rdzeni, inną architekturę, większą pamięć cache. Jeśli porównywane procesory są z tej samej serii i różnią się TYLKO częstotliwością to bierz oczywiście większy.

(JNJN) #3

Częstotliwość (w GHz) pracy pojedynczego rdzenia CPU to tylko jeden z elementów wydajności CPU.

Ważna jest sama technologia wykonania CPU.

I trzeba porównywać konkretne procesory, a nie ich prędkość w GHz.

(Ziom33330) #4

Okej, ale czyli im więcej tym lepiej? :slight_smile:

(Ja$) #5

w niżej podanych linkach znajdziesz odpowiedź oraz wiele innych informacji dotyczących procesora 

http://tnij.at/44483

http://tnij.at/44484

(bartek-szuster) #6

I tak, i nie. Logiczne, że lepszy będzie np. czterordzeniowiec o taktowaniu 2,0GHz niż dwurdzeniowiec o taktowaniu 3,0GHz. Jak napisali koledzy wyżej, wiele czynników na to się składa i je też trzeba brać pod uwagę.

(Ziom33330) #7

Powiedzmy ze mam 2 takie same procesory tylko jeden ma 2.0ghz a drugi 3.0ghz, odczuje dużą różnice? :slight_smile:

(Kraefezze) #8

“Duża” jest tu pojęciem względnym w zależności do czego służy komputer (w grach różnica będzie większa, podczas przeglądania internetu już nie będzie taka duża). Różnica na pewno będzie zauważalna, i szedłbym w stronę szybszego procesora.

(igrek) #9

Powiedz co to za procesory jaki masz obecnie sprzęt to ci doradzimy. Nikt nie ma szklanej kuli.

(Ziom33330) #10

Aktualnie mam Intel core 2 CPU 4400 2.0gHz i czy odczuje różnicę kupując Intel Core 2 Duo E8400 3.0gHz.

Chodzi mi głównie o gry typu CS GO, a nie żadne takie z wielką grafiką bo jak wiemy do cs’a bardziej potrzebny jest procesor niz grafika.

(Kraefezze) #11

Procesory są dokładnie tej samej klasy (powinny sprawować się tak samo), ale ten drugi (E8400) jest nowszy (czyt. usprawniony, wydajniejszy). Wiesz już chyba co wybrać.

(Ziom33330) #12

Czyli jak zmienie procesor na ten drugi odczuje jakąś różnice?

(igrek) #13

Jakąś na pewno chociaż nie spodziewaj się przyrostu rzędu 300%

(Ziom33330) #14

Okej, dzieki wszystkim za pomoc, temat do zamknięcia. :slight_smile: