Gigabit ethernet na kablu cat5e

Cześć, dziwny problem mam w domu i prosiłbym Was o poradę bo kończą mi się pomysły.
W ścianach włożony kabel UTP cat5e w cały domu. W jednym pokoju serwer który robi mi za router a w dużym pokoju zbiegowisko wszystkich kabli.

  • Między serwerem a dużym pokojem mam 10m kabla - zestawia się tylko 100Mbit
  • między pokojem córki a dużym pokojem ponad 22m i zestawia się gigabit.

Zmieniałem porty nic nie daje. Wymusiłem 1000, port nie wstaje. Kabel jest ten sam bo widać, że majster ciął z metra i leciał po całej chacie.

ethtool eth1
Settings for eth1:
    Supported ports: [ TP ]
    Supported link modes:   10baseT/Half 10baseT/Full
                            100baseT/Half 100baseT/Full
                            1000baseT/Full
    Supported pause frame use: No
    Supports auto-negotiation: Yes
    Advertised link modes:  100baseT/Full
    Advertised pause frame use: No
    Advertised auto-negotiation: Yes
    Speed: 100Mb/s
    Duplex: Full
    Port: Twisted Pair
    PHYAD: 1
    Transceiver: internal
    Auto-negotiation: on
    MDI-X: on (auto)
    Supports Wake-on: pumbg
    Wake-on: g
    Current message level: 0x00000007 (7)
                           drv probe link
    Link detected: yes

Końcówki do zmiany?

Taki pierwszy pomysł (może naiwny) ale czy przy kablu ethernetowym nie jest położony równolegle jakiś inny kabel? Mam na myśli zasilanie 230V lub kabel, który mógłby indukować duże zakłócenia. A może gdzieś w pobliżu jest zasilacz impulsowy do LEDów lub halogenów?

Faktycznie jest zasilacz do LEDów ale to miałoby jednocześnie wpływ na oba kable. Bo wszystkie kable spotykają się w dużym pokoju i są obok tychże ledów. Więc to raczej odpada.

Sprawdź kable, gniazda, zarobione końcówki najlepiej testerem kabli sieciowych. To że kabel ten sam nie znaczy że przy zakładaniu końcówek kolorów nie pomylił.

Może naiwne pytanie, bo pewnie zrobiłeś - podpinałeś urządzenie, które zestawia się tylko na 100Mbit pod kabel, który masz sprawdzony że chodzi na 1Gbit (22m)?

Na jednym końcu netgear gigabit switch na drugim komp z gigabit kartą. Na dłuższym kablu negocjuje gigabit na krótkim 100-ka.