Gigabyte B450 i BIOS. Problem z aktualizacją.

Dzień dobry,

Mam problem z aktualizacją BIOSu na płycie Gigabyte z chipsetem B450. Chce wymienić mojego kilkuletniego Ryzen’a 3 2200G na Ryzen’a 5 5600G. Płyta ma starszą wersję BIOSu - F2. Przy próbie aktualizacji do wymaganej wersji F63 wyrzuca błąd „Niewłaściwy obraz pliku”. Spróbowałem z innymi wersjami i najwyższą jaką mogę bez problemu zainstalować to wersja F30. Moje pytanie jest więc takie: czy mogę względnie bezpiecznie zainstalować wersję F30, a potem próbować dalej z nowszymi? Czy jednak było by tu zbyt duże ryzyko „uceglenia” płyty w takim wypadku?

Pozdrawiam

Możesz.

Jaki model płyty?
Jak aktualizujesz BIOS? Bezpośrednio z UEFI czy spod Windowsa?

W notkach przy wersji F40 jednego z modeli z tym czipsetem jest dopisek:

Note: If you are using Q-Flash Utility to update BIOS, make sure you have updated BIOS to F32 before F40.

B450 Aorus Elite 1.0
Aktualizuje z UEFI. Z systemu nie robię, bo siedzę na linuksowym Mincie.

Tak, do tej wersji też będę najpewniej musiał zaktualizować wpierw.

Zachowaj kolejność aktualizacji, co jest bardzo istotne w przypadku tej płyty głównej. I tak kolejno:
F32
F40

If you are using Q-Flash Utility to update BIOS, make sure you have updated BIOS to F32 before F40

Before update BIOS to F40, you have to install EC FW Update Tool (B19.0517.1 or later version) to avoid 4DIMM DDR incompatibility on 3rd Gen AMD Ryzen™ CPU.

Zwróć też uwagę na to powyższe, bo wygląda że bez Windowsa się nie obejdzie.

Później wygląda na to, że można już ładować tą najnowszą wersję.