Gigabyte B450M DS3H czy Gigabyte GA-AB350M-DS3H V2

Przymierzam się do złożenia komputera. Jeszcze nie zdecydowałem czy pójdę w Ryzen 3400g czy też Ryzen 2600(1600?) + RX 570.
Która ze wskazanym przez mnie płyt jest lepsza (korzystniejsza dla wskazanych procesorów). Nie zamierzam raczej OC
https://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-b450m-ds3h-4141320/
https://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-ga-ab350m-ds3h-v2-5625286/
Generalnie byłem nastawiony na Gigabyte B450M DS3H ale ostatnio obejrzałem jakiś tam film na YT gdzie mówiono że Gigabyte GA-AB350M-DS3H V2 ma jakieś niezłe chłodzenie sekcji zasilania - dodatkowo jest z 50 zł tańsza.

Zaintrygowało mnie również to że ma zintegrowaną grafikę AMD Radeon R Series ? Czy tak grafika w przypadku gdyby padł mi RX 570 pozwoliłaby na pracę komputera w podstawowym zastosowaniu (internet + edycja tekstów) ?

  1. Nie oszczędzaj na płycie (tzn. kup najdroższą - oczywiście spełniającą inne twoje wymagania) na jaką cię stać w przewidzianym budżecie.
  2. Nie kupuj płyty która niedługo zniknie z rynku. (tu mam na myśli chipset B350)
  3. Sekcja zasilania a konkretnie jej chłodzenie - to nie wszystko. “Jakiś film na YT” - to też nie wszystko - przeczytaj kilka recenzji (niekoniecznie GA).
  4. Ta grafika, która cię zaintrygowała - to gdybyś uważnie doczytał - jest “Zależna od procesora”. To oznacza- że jeśli zainstalujesz procesor ze zintegrowanym GPU - to będziesz miał dodatkową kartę graficzną - i tak - do podstawowych zastosowań (a nawet nieco więcej) można na niej zrobić w przypadku wspomnianego Ryzena 3400G.

Chętnie, jakieś konkretne linki ?

No tak, ale ta druga płyta Gigabyte B450M DS3H też ma napisane “Zależna od procesora” natomiast dalej " - Chipset graficzny Zewnętrzny"

Czyli ja, jako laik chciałbym wiedzieć czym różni się płyta z opisem
" Chipset graficzny - Zewnętrzny" od płyty “Chipset graficzny AMD Radeon R Series” ??

Jak dla mnie - laika - oznacza że da druga płyta ma coś więcej - jakąś zintegrowaną grafikę ?!

A i wcale nie twierdzę że kupie 3400g + rx 570

Rx 570 kupię, jeśli kupię z procesorem bez zintegrowanej grafiki. Więc moje pytanie było takie czy w razie awarii Rx570 komputer z procesorem Ryzen 2600 nadal coś wyświetli z uwagi na to coś na płycie -> chipset graficzny AMD Radeon R Series

Linki znajdziesz bez problemu używając słów kluczowych, takich jak “<nazwa_chipsetu> + test”.

Różni się opisem właśnie. Ja osobiście nie znam żadnej płyty z podstawką AM4, która byłaby wyposażona w extra chipset graficzny.
Tłumacząc jak dla laika: jeśli nie kupisz CPU ze zintegrowanym GPU - wyjścia video zamontowane na płycie głównej będą jedynie ozdobnikami, i do uruchomienia komputera wymagana będzie karta graficzna.

Wg mnie B450 ze względu na to, że dłużej będzie miał wsparcie dla kolejnych serii procesorów, więc jak będziesz kiedyś na coś nowszego chciał zmienić to b450 będzie mógł obsłużyć 1 serię wyżej.

OK rozumiem.
Z tych dwóch mam brać Gigabyte B450M DS3H

A może jakaś inna płyta z B450 jest warta zainteresowania w tych pieniądzach - do 350 zł ? [ceny według morele bo tam będę składał]

Weź 2600 jak chcesz grać z 570 :wink:
Jeżeli obawiasz się utraty obrazu, to realna szansa pewnie gdzieś po 5 roku, wcześniej raczej nie padnie. Dodatkowo za 20-30 zł masz szanse kupić Radeona 4450 czy 5450 i możesz nawet podpiąć do płyty na zaś, do pulpitu starczy :wink: