Gigabyte B560M DS3H i dysk samsung 980 nvme

Witam. Czyli mając ta plyte (Gigabyte B560M DS3H) i procek tylko 10gen Intela- to nie ma szans zeby wykrylo mi dysk samsung 980 nvma? Pozostaje jedynie zmiana procesora na 11gen ??

Dysk Samsung 980 nvme (M.2 PCIe NVMe 3.0 x4) przy procesorze 10 generacji będzie widoczny w gnieździe 2. (M2A_SB), natomiast w gnieździe 1. (M2P_CPU) nie będzie.

Aby był widoczny w gnieździe 1. (M2P_CPU) potrzebny jest procesor 11 generacji.

1 polubienie

Dzięki za odpowiedź. Rzeczywiście w drugim gnieździe pod grafika działa.
Czym różnią się te gniazda ? Prędkością? Czy tylko tym ze pcie3 i pcie4 ?
Czy dysk pod grafika jest bezpieczny podczas grania ?
I

Różnią się tym, co je obsługuje. Pierwsze procesor, a drugie chipset płyty. Przy procesorze 11 generacji oba są do wykorzystania, bo procesor obsługuje gniazdo pierwsze, a przy 10 - tylko drugie, które obsługuje chipset.
Dysk pod grafiką jest bezpieczny, niemniej może być trochę cieplejszy. Są dyski z radiatorami, ale te bez nich też „dają radę”.

A dodam jeszcze, że sam posiadam taką płytę i dyski w obu gniazdach.
Po 10 godzinach pracy komputer raportuje takie temperatury:

49°C dla dysku w gnieździe 1 (obsługiwanym przez procesor) i 47°C dla dysku obsługiwanego przez chipset, czyli w gnieździe drugim.

Witam.

Mam podobny problem, więc pozwolę sobie nie robić nowego tematu. Płyta Gigsa B560M D3H plus i5-10400f + 2x16 GB DDR4 3200 + dyski SSD pod SATA3 i do tego ADATA S11 GAMING PCIe NVMe 3.0 w dolne gniazdo M.2 czyli obsługiwane przez chipset. I teraz tak - dysk 100% sprawny bo już wkładałem z powrotem do starego kompa (jest to dysk systemowy) i w nowym powoduje dziwne objawy, mianowicie bez niego bios startuje, wykrywa wszystko co jest do mobo podłączone. Wkładam dysk M.2 i komp startuje, znaczy wentylatory CPU i GPU kręcą ale bios już nie wstaje i monitor też nic. Do tego jak jest dysk nie świeci się linia zasilania na żółto ta koło GPU a jak dysk jest odpięty to się świeci i komp reaguje normalnie. Wyczytałem w instrukcji że gniazdo M.2 górne czyli CPU działa z dyskami 3.0 i 4.0 tylko z prockiem 11 gen i tu ok. Natomiast dolne M.2 czyli chipsowe działa z dyskami M.2 SATA i NVMe 3.0 teoretycznie z 10 i 11 gen. Do tego mój SSD NVMe jest na liście wspieranych dysków 3.0 a mimo to nie pozwala na start biosu. Zmieniałem już różne ustawienia w biosie z wyjętym dyskiem i efektów brak. Czy ktoś ma jakiś pomysł? Dodam jeszcze, że po podpięciu dysku i kliknięciu power on komp się po około 3 sec restartuje sam z siebie i potem już tylko wentylatory kręcą i to co pisałem wyżej.

Piotr

Kiedyś na Reddit zetknałem się z podobnym problem tyle że dotyczył ssd podpiętego przez SATA.
Okazało ze winny był uszkodzony kabel zasilający SATA powodujący zwarcie.
Może u ciebie występuje problem z gniazdem skoro SSD sprawny.

Ten temat został automatycznie zamknięty 180 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.