Gigabyte Ga-965P-DS3 rev 3.3 i problem z uruchomieniem

Witam,

wczoraj padł mój siedmioletni komputerek. Był włączony, gdy nagle brakło prądu - bez UPSa. Przy próbie jego uruchomienia pokazywały się BSODy. Konfiguracja sprzętowa:

Motherboard: Gigabyte Ga-965P-DS3 rev 3.3

Procesor: Intel Core 2 Duo E4300 2x 1,8GHz

RAM: 3GB 2x 512 Geil DDR-800 CL5 GX21GB5400DC PC2-6400, 1x2GB GoodRAM GR800D264L5/2G DDR2 2GB PC2-6400

Zasilacz: nowy Corasir VS450 450W (ma pół roku)

Dysk: WD1600AAJS 150 GB

Grafika: Asus Radeon HD5750 1GB DDR5 128bit

Sprawdziłem dysk, jednak ten jest sprawny. Pamięć RAM MemTestem ok. Co zauważyłem: przy przełaczaniu przełącznikiem on/off przy zasilaczu zaśwecają się kontrolki przy klawiaturze, a po włączeniu komputera wentylator na procesorze nie obraca się płynnie, tylko kreci sie, zatrzymuje, potem znów się kręci, i znów zatrzymuje, a rozkręca sie dopiero gdy np. wystartuje system z Hirens Boot CD.

Nie zauważyłem żadnego spuchniętego kondensatora…  Podczas pisania tego postu wyjąłem oba Geile (Ramy) i system jednak wystartował. Brakuje mi już pomysłów co to może być. Wymieniłem zasilacz, grafikę no i przez ten czas wszystko było okej, ale czasami mu się właśnie zdarzają awieszki, restarty, bsody (często o różnych treściach).

 

Macie może jakieś pomysły?

 

Pozdrawiam, Radek.

 

 

 

No to może czas na wymianę płyty?

 

Lub problem ma dysk systemowy, daj screen z HD Tune,opcja health.

Wymiana płyty - wolałbym nie. :wink: To jest drugi komputer, całkiem niezły, nowe gierki na nim śmigają, do Internetu wystarcza. Ten ‘pierwszy’ zastąpił tego, jest w podpisie. :wink:

 

post-155748-0-96864400-1392464562_thumb.

Pilnie wymiana taśmy sygnałowej dysku na nową i po wymianie w pozycji C7 ma być cały czas taka sama wartość jak teraz (2269) i będzie OK.

 

I sprawdź kompa.

Kabelek SATA mam wymienić? Tak dla jasności pytam. :slight_smile:

tak kabel SATA

Generalnie mam 3 takie same, czy to coś zmieni?

 

Sprawdź, jak będzie OK z kablem sata, wartość C7 będzie jak przed wymianą.

 

Jeśli się będzie ta wartość podnosić mimo założonego nowego kabla, problem ma dysk lub kontroler sata płyty.

Wartość C7 jest taka sama po wymianie kabla. Zauważyłem kolejny objaw - nawet po wyłączeniu komputera dalej pracuje karta sieciowa (świecą kontrolki). Nie wiem czy to normalne. Uruchomiłem komputer na wszystkich kościach RAM i jest ok, tylko znów jakiś problem z napędem, system nie chce zainstalować sterownika.

Zrób mu jeszcze reset biosu baterią - może mu się coś namieszało?