Gigabyte GA-A320M-H i ram 3000MHz

Witam. Składam nowy komputer i szukam podzespołów. Decyzja padła na Ryzena 5 2600, GTX 1060 6gb, Ram 8gb GoodRama IR-XB3000D464L16S/8G(w planach 16gb) i płyta główna Gigabyte GA-A320M-H. Teraz pytanie jest takie. Czy ten Gigabyte obsłuży ram 3000MHz, bo z tego co widać w specyfikacji to obsługuje powyżej 2667Mhz ale to OC. Czy aktualizacja biosu załatwi sprawę? Nie chcę wkopać się na minę i bawić się w zwroty, z tąd te pytanie :).

Docelowa pamięć dla tego procesora DDR4 2933MHz

Płyta obsłuży takie pamięci:
Support for DDR4 3200(O.C.)/2933(O.C.)/2667*/2400/2133 MHz memory modules

Szkoda, bo ram 3000MHz jest tańszy niż 2933MHz.
Generalnie to czytałem jakie pamięci obsługuje tylko tu jest napisane OC, a czy bez podkręcania pamięć 2933MHz też będzie działać?

możliwe, że będzie działać z zaniżonym taktowaniem, sprawdziłem listy kompatybilności dla tej płyty dla natywnego taktowania, bez OC dla 2933 się nie obejdzie.

Jest odczuwalna różnica w grach(te kilka klatek) lub przy renderingu filmów między ramem np. 2400MHz, a 2933MHz? Słyszałem, że teraz ma to znaczenie.

Mogę ewentualnie kupić 2667MHz i podkręcić. Płyta mi na to pozwoli?

Często spotykana opinia:
“For Ryzen CPUs, I recommend getting RAM from the memory support list provided by the manufacture of the motherboard. Ryzen has real issues with RAM compatibility”

Co do renderingu filmów to procesor robi różnicę, w grach bardziej karta graficzna i procesor…

Czyli nie ma różnicy czy kupię 2667Mhz, a 2933MHz. Chyba, że kupię 3000MHz i będzie działać z obniżonym taktowaniem, a tak to będę miał ram na dłużej. To pewnie przy następnej zmianie sprzętu ram mi zostanie.

RAM powinien być kompatybilny z procesorem i z płytą główną jeśli nie chcesz mieć komplikacji. Chcesz kupić 3k, kup, albo zadziała, albo będziesz się wnerwiał…

To dla pewności kupię HyperX Fury 8 GB, 2666MHz (HX426C16FB2/8). Przynajmniej wiem, że będzie działać, a jak coś to można podkręcić. Dzięki wielkie :).

Ok, ta pamięć jest na obu listach kompatybilności z natywnym taktowaniem.

Nie oszczędzaj na płycie głównej… Oszczędź trochę grosza kupując RX 580 8GB w miejsce GTX 1060, ktore mają identyczną wydajność, a RX ma więcej pamięci i jest tańszy. W miejsce tej szitowej płyty głównej kup jakieś przyzwoite MOBO na B450 jak ASRock B450M Pro4.

Generalnie to mógłbym kupić tego ASROCKa ale średnio z budżetem, a nie zależ mi na jakiejś pro płycie.

Na kupieniu biednej płyty głównej z 2 slotami RAM stracisz tyle samo co dołożysz do tej. Na wymianie RAMu z 8GB na 16GB stracisz sporo, minimalna płyta główna to wg mnie:

Nic nie stracę przy dołożeniu 8gb xD. Kaszę na wszystko trzeba wydać.

AAAA bo chcesz w jednej kości dać co jest bez sensu. Zmień GTX 1060 na RX 580 to oszczędzisz kaszę.

Kup jedną kość potem kupisz drugą :slight_smile: tu w fajnej cenie


Jeszcze dzisiaj xkom wysłał kody 20 zł poszukaj kodu :wink: to za 209 zł w świetnej cenie

Cały czas pisałem o zakupie dwóch kości. Ze względu na brak środków najpierw kupie jedną kość, a potem drugą :smiley: . Myślałem nad zakupem tej kości ale nie wiem czy będzie działać pod tą płytą. Ten Ram ma 3000MHz i nie wiem czy będzie działać w płycie, która obsługuje te 3000MHz ale OC po podkręceniu, a RAm ma tyle NATYWNIE, więc nie wiem czy zadziała.

Nie zmienię 1060 na 580, bo od dawna posiadam już GTXa :).

Masz Ryzen 1 serii żeby zaktualizować BIOS?