Gigabyte GA-B85M-D3H - w które sloty wpiąć pamięć RAM?


(Witeck) #1

Witam,

Posiadam płytę główną GIGABYTE GA-B85M-D3H oraz dwie kości pamięc 2x4GB HyperX FURY DDR3 8GB 1600MHz CL10. Płyta posiada 4 sloty pamięci. Zastanawiam się w które sloty wpiąć moją pamięć. Zapisy w Manualu do tej płyty są dla mnie nie do końca jasne.

 

Jest tam napisane, że:

"The four DDR3 memory sockets are divided into two channels and each channel has two memory sockets as following"

- Channel A: DDR3_2, DDR3_4

- Channel B: DDR3_1, DDR3_3"

 

Z tego wynika, że optymalnie byłoby wpiąć te moje dwie kości w sloty DDR3_2 i DDR3_4.

 

Ale kawałek dalej w Manualu jest napisane, że:

“_When enabling Dual Channel mode with two or four memory modules, it is recommended that memory of the same capacity, brand, speed, and chips be used and installed in the same colored DDR3 sockets. For optimum performance, when enabling Dual Channel mode with two memory modules, we recommend that you install them in the DDR3_1 and DDR3_2 sockets _”

 

Z tego natomiast wynika, że najlepiej jest jednak wpiąć te kości w sloty DDR3_1 i DDR3_2.

 

To w końcu w które sloty najlepiej wpiąć te kości? I czy to ma aż takie znaczenie w które sloty są wpięte?


(system) #2

Ma! Ze względu na dwukanałowość obsługi pamięci. Wersja powyższa jest prawidłowa (sprawniejsza, szybsza). Sloty jasnoniebieskie lub popielate.


(scripter1) #3

Nie rozumiem co tu jest niejasnego, pierwszy cytowany fragment informuje cię który slot pamięci jest przyporządkowany do którego kanału a drugi cytowany fragment informuje cię że tryb Dual Channel jest wydajniejszy i że umieszczając parę kości pamięci w slotach z innych kanałów jest najwydajniejsze.

Czyli mając 2 kości pamięci żeby działały one w trybie Dual Channel musisz je umieścić albo w slotach DDR3_1 i DDR3_2 które według tego cytatu są oznaczone tym samym kolorem albo w slotach DDR3_3 i DDR3_4 (bez różnicy którą z tych dwóch konfiguracji wybierzesz), wszelkie inne konfiguracje będą pracować mniej wydajnie.

A żeby tryb Dual Channel działał w odpowiadających sobie slotach pamięci z osobnych kanałów (czyli np. DDR3_1 i DDR3_2) należy umieścić dwie kości o tej samej pojemności (warunek niezbędny) najlepiej jakby były one o takich samych parametrach (prędkość i opóźnienia CL) a w idealnej sytuacji aby były to dwie dokładnie identyczne kości tego samego producenta (czyli z dokładnie takimi samymi układami jak w przypadku kości sparowanych przez producenta do tego trybu) ale tylko ten pierwszy warunek jest niezbędny.