Gigabyte GA-M57SLI-S4 i pamięć ECC

Witam

 

Posiadam płytę Gigabyte GA-M57SLI-S4 (rev 2.0), BIOS FF i chcę dokupić pamięć do niej. Czy ktoś z forumowiczów instalował w niej pamięć ECC i czy nie ma problemów z tą pamięcią? Głównym powodem wyboru takiej pamięci jest niska cena na allegro w stosunku do innych pamięci Non-ECC.

 

 

Niby ECC obsługuje.

 

http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-m57sli-s4_20/specs/

 

Nie sprawdzisz, to się nie dowiesz.

 

Edit:

I nie można mieszać, albo ECC, albo Non-ECC.

 

I ECC powinny być droższe???

Nie dopisałem, że chodzi o używane pamięci. Nowe pamięci Non-ECC DDR2-800 są drogie, interesują mnie moduły 2GB lub 4GB. Używana pamięć DDR2 4 GB, to wydatek rzędu 60-70 zł za moduł. Nie mówię tu o modułach tzw. “tylko AMD, chipset amd, via, sis” itd. Moduł ECC 4GB DDR2-800 można znaleźć za 27 zł za moduł. Oczywiście używany. Sam nie rozumiem skąd ta różnica, tym bardziej, że pamięci serwerowe powinny być lepszej jakości. Stąd moje pytanie, czy ktoś sprawdzał, czy Gigabyte nie kłamie w specyfikacji.

 

Tanie ECC DDR2 to pewnie z jakiegoś pre-historycznego serwera, jak dla mnie to kupowanie kota w worku.

Nigdy nie byłem z Zielonymi na bieżąca - ale przypadkiem obsługa pamięci (w tym przypadku ECC) nie jest uzależniona od procesora ?

Wszak to w nim jest zaszyty kontroler… Jednego co jestem pewien - to że Phenom 2 i Athlon 2 obsługują pamięci ECC ALE: niebuforowane i nierejestrowane (unbuffered / unregistered).

Co do płyty zaś - to warto zajrzeć do BIOSu - jeśli jest dostępna funkcja obsługi ECC - to powinna być widoczna - choćby jako wyszarzona (niedostępna do włączenia).

 

 

http://gadzetomania.pl/26380,pamiec-ram-co-to-jest-ecc

 

Edit:

I CPU też musi obsługiwać ECC.

 

Czyli jak pisałem, założy, to się przekona.

 

I reasumując:

 

Wiem, że ten Phenom obsługuje ECC, ale nie znalazłem informację o tym, czy obsługuje ECC Registered czy pamięć buforowaną. Zakładam, że płyta obsługuje tylko ECC, ale nie wiem nic nt. pamięci buforowanej/niebuforowanej. Dokładnie przejrzę BIOS zanim zdecyduję się na zakup na próbę. Tylko dziwią mnie niskie ceny:

 

4GB DDR2 ECC - allegro

 

 

  1. Jest (ma) tego dużo.

  2. Rzadko kto je obecnie kupuje.