Gigabyte GA-MA78GM-S2H (rev.1.0)

W tym temacie będę pisać o swoich problemach i ich rozwiązaniach związanych z płytą główną Gigabyte GA-MA78GM-S2H w rewizjii 1.0.

Zakup tej płyty był upgradem mojego zestawu z intelowskiego sprzętu. Wymiana wyglądała mniej więcej tak:

Intel Pentium 4 530 —> Athlon X2 64 4800+

Intel D915PSY —> Gigabyte GA-MA78GM-S2H (rev.1.0)

3x512MB DDR(1) 400MHz (2xgoodram, 1xKingston) —> 2x1GB Kingmax 1066MHz DDR2

BTW, jeśli ktoś chciałby kupić te starsze komponenty niech śmiało kontaktuje się ze mną na pm lub gg.

1. Montaż, pierwsze wrażenia, pierwsze spostrzeżenia

Mam taki dziwny nawyk ( :wink: ), że już na kilka dni przed otrzymaniem, a czasami nawet przed zamówieniem ściągam najnowsze sterowniki i bios dla składanego przeze mnie sprzętu. Tak też było oczywiście i w tej sytuacji, gdy towar do mnie wkońcu przyszedł sterowniki i bios już czekały na dysku na użycie :slight_smile:

Po powyjmowaniu nowego sprzętu z pudełek zaczałem się mu bliżej przyglądać. Na pierwszy rzut oka poszła płyta główna. To co uwielbiam: mATX :wink: Mała i mieszcząca w sobie wszystko czego człowiekowi potrzeba do życia. Co mi było potrzebne na płycie i znalazłem to na niej?

Gniazdo ATA? OK

Gniazdo FDD? OK

2 sloty DDR2? OK, a nawet 4 :wink:

2 porty SATA? OK, a nawet 5 :slight_smile:

Socket AM2? OK, a nawet AM2+ :wink:

1x PCI-Express x16? OK, a nawet 2.0 :wink:

5 portów usb? Prawie ok, są 4, ale i tak wystarczająca ilość. Dzisiaj dokupuję dodatkowe dwa porty do podczepienia na śledziu do płyty głównej. Koszt? 7-8zł

1 port COM? Brak :frowning: Dzisiaj dokupuję do podczepienia na śledziu do płyty głównej. Koszt? 5zł

Ogólnie ilość gniazd znajdujących się na płycie conajmniej zadowala mnie :slight_smile: Niestety, największym brakiem jest dla mnie brak portu COM. Tutaj pewnie się zastanawiacie dlaczego brak takiego “archaicznego” portu może być dla kogoś irytujący, dobrze myślę? Już wyjaśniam: Posiadam sobie telefonik komórkowy (a co, mam być gorszy od was?! :lol2: ), podłączam go przez kabel com. Różnica w cenie pomiędzy kablem usb, a com jest niewielka, a jakie profity dla mnie niesie kabel com? Programy pozwalające na komunikację z telefonem przez kabel usb to zazwyczaj ciężkie pakiety (instalka od 50MB w górę?) które i tak nie gwarantują tego, że się połączymy z telefonem bez problemów. Program do komunikacji z telefonem jakiego używam dla portu com waży (instalka) nieco ponad 900KB. Niezła różnica, co? :wink: I ogólnie większość softu do wprowadzania jakiś zmian w telefonach wymaga portu com, a nie usb.

2. Płyta DVD dołączona do płyty głównej

Zawartość płyty to standardowo oczywiście sterowniki dla sprzętu: karty sieciowej, zintegrowanej grafiki, chipsetu itd. Jaką mamy zawartość dodatkową? Jakieś tam gigabyte’owskie programiki typu Easy Tune czy @bios (do zmiany biosu). Z tego typu oprogramowania godny polecenia i użytkowania jest tylko @bios. Jakie oprogramowanie dołączone do płyty najbardziej mnie zaskoczyło? Testowe wersje northon i kaspersky.

Instaluję oemowską windę do laptopa, a z nią instaluję się northon, kupuję płytę główną, a do niej dołączony northon, nieobeznana w temacie osoba zainstaluje go, bo dostała z płytą antywirusa, pewnie dobry… a potem wychodzi w statystykach, że northon (czy tam norton, jak zwał tak zwał) jest najpopularniejszym antywirusem.

Kaspersky? Nie rozumiem jego sukcesu, jest nadczuły, ma zbyt dużą ilość fałszywych alarmów.

Więc dla mnie z zawartości płytki przydał się tylko @bios.

3. Składam maszynę :wink:

Po wyrzuceniu intelowskiego ******** z budy zmontowałem ten nowy zestaw. Przy okazji zauważyłem, że chłodziwo którym chłodziłem pentiuma “pasuje” także na am2/am2+ więc zamontowałem Arctic Cooling Alpine 7 na athlona. Nawet nie musiałem demontować oryginalnego koszyka na chłodziwo :wink: też pasował :wink:

Cały proces montażu poszedł bezproblemowo. Na płycie wszystkie piny są ślicznie opisane w porównaniu do mojej poprzedniej płyty wręcz bajecznie :slight_smile:

4. Pierwsze uruchomienie

Jest! !!

Szkoda, że wcześniej się nie natknąłem na tego posta. Grafika zintegrowana na płycie GA-MA78GM-DS3H od samego początku działa tragicznie, tak samo również nowy komputer jak swoje warunki ( AMD Athlon X2 5200+, Kingston 2 GB DDR2 1066@800 :-(, 250 GB Seagate, XP SP3) - długie uruchamianie systemu, zawieszanie się.

Rozkręciłem obudowę i stwierdzam, że radiator na zintegrowanej grafie jest źle przymocowany tak jakby nie był dociśnięty do grafy. Na drugim radiatorze podobnie.

Trzeba będzie wszystko rozkręcić i ponownie porządnie pozakładać radiatory!

A jak wyłączyć grafikę na tej płycie??

bo włożyłem g forsa 9600 gt a grfA dalej podaje jakies komunikaty

i czemu jak mam 4G ramu w wlasciwosciach moj komputer pokazuje mi 3G

Podaj treść tych komunikatów.

Zintegrowana karta graficzna powinna zostać automatycznie wyłączona po włożeniu karty do portu PCI-E.

Jaki posiadasz system operacyjny ?

32-bitowy Windows wykrywa maksymalnie 3,25GB pamięci RAM.

Mam ten sam model płyty ale REV. 1.1 Występują błędy przy kopiowaniu danych na pendrive 8 GB. Testowane były 2 modele - oba Kingstony - DT100 i DT400. Pendrive’y na pewno są sprawne, były testowane z innymi płytami. Problem występuje zarówno w systemie Vista 64 bit SP1 jak i XP SP3. Odczyt z pendrive’ow z pełną prędkością - ok. 25 MB/s natomiast zapis dramatycznie wolny - ok. 100 kB/s, a dla większych plików niż 10 MB - najczęściej niemożliwy. Problem nie występuje z pendrive 2 GB Kingston Migo II oraz 2 GB DT100. Akurat innych firm nie mam w tym momencie do testowania. BIOS w najnowszej wersji - F5, sterowniki również. Zadałem pytanie w help-desku GigaByte ale na razie bez odzewu.