Gigabyte GeForce 250 GTS 1GB i problem z zasilaczem

Wymieniłem zasilacz w swoim komputerze. Chieftec 450W był niestabilny w zestawieniu z Geforcem i potrafił restartować komputer podczas użytkowania gier. Zakupiłem zasilacz OCZ ModXStream Pro 600W i podczas użytkowania go mam również niepokojące objawy.

Po pierwsze kilkakrotnie zdarzyło się, że sterowniki do karty wyrzucają komunikat mniej więcej o takiej treści: “twój zasilacz nie dostarcza wystarczająco dużo mocy, karta graficzna zostanie przetaktowana do najniższych częstotliwości aby obniżyć zapotrzebowanie na energię”. Komunikat nie jest dokładnie zacytowany, ponieważ nie mam go w pamięci. Chciałem mniej więcej oddać sens komunikatu. Druga sprawa jest taka, że zasilacz posiada dwa wejścia do zasilania karty graficznej. Po podłączeniu wtyczki do jednego z wejść i po uruchomieniu komputera momentalnie (nawet w trybie idle) otrzymuję powyższy komunikat. Problem znika po przełączeniu wtyczki na drugie wejście, ale tylko do czasu kiedy nie uruchomię jakiejś gry. Komunikat nie pojawia się zawsze podczas grania, raz jest, raz go nie ma. Zasilacz sprawdzałem testerem do zasilaczy i nie było żadnych niepokojących objawów. Serwis jest ostatecznością i wiąże się ze zdemontowaniem zasilacza i niemożnością użytkowania komputera. Co w tym przypadku mógłbym jeszcze sprawdzić?

Uszkodzona karta? ewentualnie kable mogą nie łączyć :stuck_out_tongue:

Do GF250 często wystarczają nawet te tańsze badziewne zasilacze z tzw. czarnej listy.

Kable? Nie sądzę, zasilacz kupiłem nowiutki. W jaki sposób można by zdiagnozować, że to z kartą są problemy?

Ja bym bardziej obstawiał jakąś awarię sekcji zasilania na karcie graficznej - jeśli masz jakąś gwarancję to działaj jak najszybciej.

Dwa, stary dobry Chieftec 400W (GPS-400AA-101A) ciągnie u mnie Phenoma X4 955 i GeForce’a GTX460 :wink:

Podłącz kartę do innego komputera i sprawdź czy dalej są problemy.

Ja też daje że to problem z kartą grafiki. Zasilacz da radę to uciągnąć. Nie wiem czy jest możliwość zwiększenia napięcia na PCI-E. U mnie pomogło takie coś, choć zawsze jest ryzyko uwalenia płyty.

Podmieniłem grafikę, nawet udało się znaleźć identyczną kartę i problem nadal się pojawia. Wszystko wskazuje na to, że to jednak zasilacz jest problematyczny.