Gigabyte GTX 1060 6 GB Windforce2 OC - pytanie o OC i Wolfenstein 2

Witam mam pytanko na razie raczej retoryczne bo moc karty mi wystarcza póki co z nawiązkom tj mam monitor Lenovo L1940 wide tj 900p i 75 Hz który chodzi i tak na 60 Hz bo nie widzę różnicy.
Pytanie jest takie - karta IMO ma co najmniej dobre chłodzenie (półpasywne) i jest fabrycznie podkręcona, ale tylko GPU tj w normalu prawie 1600 a w grach na boost 1800 MHz (nie pamięć ta ma standardowe 8008 MHz) gdybym miał zmienić procek na lepszy (ostrze sobie zęby na i7-3770) to co da lepsze efekty podkręcenia - dalsze podkręcanie GPU (ludzie spokojnie wykręcają bez problemu 2 GHz) czy podkręcenie pamięci (która jest też chłodzona radiatorami) i większość na tej karcie wyciąga 9 GHz boję się podkręcić oby dwie rzeczy naraz bo mój zasilacz to tylko Fortron 350W (85% sprawności).
Czyli w skrócie co daje lepsze efekty podkręcanie tej karty - GPU czy VRAM bo na Radeonach podkręcanie GPU RX 5XX prawie nic nie daje (chyba to nazywa się puste MHz) za to OC pamięci daje dużego kopa, ale nie wiem jak wygląda sprawa w Pascalach jak i w ogóle w nVidii bo od 2000 roku byłem Fanboyem Radeonów lol :wink:

Druga sprawa to czy Wolfenstein 2 ustawiony na maksa przy 900p nie osiągnie pułapu pojemności VRAM bo RAM mam tylko 2x4 GB DDR 1600 MHz i wiadomym jest że jeśli przekroczy pojemność VRAM to FPSy spadną dramatycznie a że nie lubię grać w gry na ustawieniach innych niż maksymalnych to dlatego pytam :slight_smile:

PS DOOM 2016 v6.66 na Vulkanie 1.1 chodzi tak że aż muszę zagładzać google motocyklowe :wink:
PS2 Myślę nad zasilaczem 400 Wat z 87% sprawności

Nie mieszaj VRAM z RAM bo to dwie różne rzeczy. Twoje Vram to 6gb.
Jak wymienisz procek to i FPSy ci podskoczą, bo nie podałeś jaki masz obecnie procek, jak masz jakiś core i3 to on ogranicza ci kartę graficzną i ona nie pracuje na 100 % swoich możliwości.
Jak masz monitor nie full HD to po co ci jeszcze więcej FPS skoro do płynnej rozgrywki wystarcza 60 klatek no może z zapasem 70 klatek na sekundę. Nie widzę sensu żyłowania karty, która spokojnie sobie w rozdzielczości 1440x900 powinna z Wolfem 2 poradzić na max detalach.
Jak już chcesz wymieniać zasilacz to nie na 400W, a na 450-500W. Bo zasilacz i tak pobierze tyle prądu ile komp będzie potrzebował.
A podkręcanie karty to się robi na zmodowanym BIOSIE i obniżając napięcie na rdzeniu, a nie za pomocą oprogramowania i wtedy można uzyskać 2 GHZ.
Do zalecanych wymagań najbardziej brakuje 8 GB RAM, bo producent gry zaleca 16GB.

Napisz najlepiej swoją obecną konfigurację, bo coś w tego DOOMA nie do końca wierzę. No chyba, że w 30 klatkach na sekundę, to wtedy tak.

procek i3-3250… specjalnie przełączyłem monitor na 75 MHz i w doomie nawet w czasie zadymy utrzymywało się 75 Hz… ustawienia są ultra tyle że mam napisane niestandardowe bo na ultra AF jest 8x a ja podniosłem na 16x… nie wiem czemu mi nie wierzysz przecież, Vulkan 1.0 jest lepszy od DX 12 a co dopiero 1.1 a niskopoziomowe API z zasady odciąża słaby CPU mocą GPU i dlatego właśnie się “napaliłem” na Wolfa 2 bo też chodzi na Vulkanie tylko że słyszałem że na 1080p i main liben (czy jak to się tam nazywa ustawienia na maksa w wolfie 2…) 8 GB VRAM ledwo starcza więc zastanawiam się czy 6 Gb VRAM starczy na 900p i 75 Hz bo jak nie starczy (tekstury wczytują się na RAM systemowy) to widziałem na YT skutki - spadek FPS nawet 2 razy i mówię tu o pamięciach RAM DDR4 3200 MHZ czyli 2x szybszych od moich DDR3 1600 MHz.

Tu nawet dam Ci zrzut użycia procka w DOOM w czasie zadymy na 75 Hz czyli niecałe 3/4 (na 60HZ zużycie jest w maxie 2/3)

PS. Nie mieszam pamięci systemowej z karty po prostu jak piszę o systemowej to wtedy jest napisane RAM a jak o karty to VRAM :slight_smile:

W testach w ustawieniach main lieben to 6 GB VRAM wystarcza do 1440p, a więcej dopiero w 2160p, wiec przy 900p z pewnością VRAM Ci nie braknie.

1 polubienie

Dzięki

PS. Coś chyba się poprawiło za pomocą kolejnych sterów i patchy do gry bo pamiętam że Wolf 2 zajmował “chorobliwie” wysoką ilość VRAMu… nawet czytałem teorie spiskowe na ten temat :slight_smile: