Gigabyte M55S-S3 rev 1.0 i problem z ACPI

Witam! Tak jak w temacie. Posiadam mobo M55S-S3 rev 1.0 od Gigabyte (chipset nForce 550). Dotychczas bagatelizowałem problem związany z niedziałającym ACPI, jednak stał się on a tyle denerwujący, że uniemożliwia mi normalne korzystanie z PC. Zarówno Linux jak i Windows Xp mają problem z ACPI. Linux informuje o Kernel Panicu, Winsh!t wywala BSOD’a 0x0000A5. Aktualizowałem dwukrotnie BIOS: najpierw z fabrycznego F11 do F12 i tydzień temu do F13Beta. Niestety, nic to nie pomogło. Wiem, że mogę wyłączyć ACPI, ale:

  1. w Linuxie kończy się to problemem z wyłączeniem PC (potrafi się zaciąć na wyłączaniu)

  2. w Windowsie jestem świeżo po reinstallu (właśnie z przyczyny ACPI)

Płyta posiada obsługę ACPI i jest ustawiona obecnie na S3. Jakieś sugestie od forumowiczów?

PS. Podejrzewam, że dziwne zachowanie mojego PC jak np wyłączanie dysku/karty jest spowodowane właśnie tym błędem. Zarówno karta jak i dysk są sprawne i w momentach, gdy nie pojawia się wyżej wymieniony BSOD (zazwyczaj pierwsze uruchomienie PC danego dnia) wszystko działa jak należy.

PS2. Dwukrotnie lub może trzykrotnie miałem w przeciągu ostatnich 5 miesięcy sytuację, że BIOS się nie załadował (czarny ekran i _ w lewym górnym rogu).