Gigabyte Radeon HD4850 Temperatura

Witam , jestem posiadaczem karty Radeon HD4850 i niepokoją mnie jego wysokie temperatury…

Podczas normalnej pracy , tzn( gdy ustawiłem stała prędkość wentylatora na 50%) ma ona od 49-62*C . Lecz gdy działa w trybie 3d i najlepiej jeszcze w dx10 to osiaga kosmiczne temperatury 100*C i więcej… , Czy to normalne w tej karcie ? Słyszałem ze się one grzeją ale żeby tak ? (wentylator nie jest zawalony kurzem)

Co mam robic … uznać to za normalny objaw czy oddać kartę na gwarancje ? :slight_smile:

oddaj kartę gdyż to nie jest normalna temperatura i karta może ulec spaleniu

Stałą sam za siebie mówisz, u mnie 40% ma gtx460, a jeśli temperatura dochodzi np w furmarku do 85stopni to już sam się zmienia wentylator na 80% obrotów, a jeśli patrzeć na “stałą” to nie jest wstanie się rozkręcić przy wysokich temperaturach. Ten radek ma cynk do działania w 80?stopni spokojnie, ale wentylator wtedy zwiększa obroty i słychać jego bo musi wyrobić z tak wysoką temperaturą. Np gtx460 ma ok 105stopni max temperaturę, i wtedy jest wyłączany komputer, tak jak to ma miejsce z procesorem.

Grzebał bo myślał że pozbędzie się hałasu.

Ponad 100 to trochę za dużo, u mnie w stress teście jest ok 95.

Po co ? bo normalnie pracował on z temp 75*C Jak wentyle działały na tej standardowej prędkości …

Dodane 13.11.2010 (So) 12:50

Oj , kolego karta standardowe obroty miała około 15% dałem stałe na 50% ale gdy jest ona w krytycznych temp to Bios/lub stery karty same zwiększają obroty…

Gdy włączasz gry to ustawiaj fan speed na 100%. Sam tak robię, gdyż sterownik pozwala karcie się za bardzo rozgrzać, a co za tym idzie więcej ciepła jest w obudowie i grzeje się wszystko. Producenci chyba biorą pod uwagę tylko i wyłącznie ludzi, którzy mają po 20 wentylatorów w obudowie i dobrą przez to cyrkulację powietrza, a zapominają o zwykłych użytkownikach.

Nawet jak dam 100% to i tak ma w stresie 100++ :confused:

A jaką masz obudowę? dobry masz przepływ powietrza? Bo jeśli jak piszesz, reszta jest ok, a tylko ta temp Cię martwi to może być coś jednak z grafiką.

Panel obudowy mam odkręcony ciągle tak ze nie sadze żeby nie było dopływu powietrza…

Zamknij i sprawdź czy się poprawi, w zamkniętej obudowie jest lepsza cyrkulacja powietrza.

Jest to samo… raczej to wina karty… Temperatury chipsetu / procesora /hdd sa w normie

Dla porównania dam:

HD4870 ze standardowym chłodzeniem:

500/465 2D wentyl 25% temp. 48-60

815/1100 3D wentyl 50% temp. 58-85

Jeżeli masz większe temperatury to masz źle wentylowana obudowę lub masz uszkodzoną kartę. Kiedy czyściłeś kompa ?

Dodane 15.11.2010 (Pn) 16:05

I tu jesteś w błędzie u mnie przy zamkniętej budzie mam o 5 stopni więcej niż przy otwartej a mam 5 dodatkowych wentyli 120 w budzie.

Rzeczywiście nie jest to regułą, wszystko zależy od obudowy, ułożenia kabli itd.

Oddałem karte na gwarancje… do magicznego komputronika… gość powiedział… ze mogę czekać na nia do miesiąca czasu… ;/ , Jak na razie bd sie męczyć z jakaś firmy firma na pci której max roz to 800x600 i 16 kolorow… ;/

Dodane 16.11.2010 (Wt) 17:19

W obudowie jest czysto… Zobaczymy jak naprawia ja spece z komputronika…

Spece z Komputronik-a odeślą ją do producenta a on zdecyduje. Może dostaniesz nową kartę ale jeżeli z kartą jest wszystko ok i naprawa gwarancyjna była bezpodstawna to komputronik może ciebie obciążyć kosztami.

Miejmy nadzieje ze ja naprawia… , Kosztami mnie raczej nie obciążą bo tych temperatur nie brałem z kosmosu tylko z panelu sterowania ATI (CCC) , wolałem ja oddać zanim się ona zjara i narobi smrodu w pokoju :>