Gigabyte RX 580 - temperatury w spoczynku

(matthias) #1

Witam, przy okazji wymiany pasty termo przewodzącej procesora, wymieniłem ją także w karcie graficznej Gigabyte Radeon RX 580 8G (ponieważ ta fabryczna pewnie nie jest zbyt wysokich lotów), na Thermal Grizzly Kryonaut.

Zauważyłem że po krótkim czasie od załączenia komputera, na stałe uruchamiają się wentylatory karty graficznej, czego wcześniej nie było. Okazuje się, że temperatura nieużywanego GPU (0%) rośnie do 50 stopni, po przekroczeniu których startują wentylatory, zmniejszając ją do 48-49 stopni, na czym się stabilizuje wraz ze stałą prędkością wentylatorów (33%), i tak zostaje.

Jeśli chodzi o gry, w Wiedźminie 3 przy 100% użyciu GPU temperatura 73-74 stopnie, a wentylatory na ok. 70% mocy.

Co mogło spowodować taki stan rzeczy? Pasta? Aktualizacja sterowników karty? Bo chyba nie wymiana monitora na 240 Hz :slight_smile: (już nic innego nie przychodzi mi do głowy).

Pozdr.

(panicagaming) #2

Bawiłeś się coś z ustawianiem krzywej wentylatorów?
Jaką masz obudowę i płytę główną? Może w środku jest gorąco lub MOBO się grzeje?

(bison616) #3

No pamięci w spoczynku nie powinny być na 2000mhz, tylko na 300 lub 400 mhz. Napięcie też masz 0.925 czyli jak podwyższonego obciążenia, powinno być około 0,8. Rada taka usuń stery DDU i zainstaluj inne. Btw tez mam rx580 i na sterach nowych 19.7.1 nie mam żadnych problemów.

(matthias) #4

W MSI Afterburner “bawiłem się” tymi ustawieniami, ale to już po zauważeniu wyższych temperatur. W każdym bądź razie przywróciłem wszystko do ustawień domyślnych, no i dalej to samo.

Obudowa SilentiumPC Regnum RG4T, płyta Gigabyte GA-AB350-GAMING 3. Żadnych problemów z jakimikolwiek temperaturami nie było, wentylacja jest dobra, w spoczynku grafika zawsze miała wyłączone wentylatory.

W miejsce sterowników 19.5.2 zrobiłem czystą instalację 19.7.1, nic to nie dało.

Może jest jakaś możliwość zresetowania biosu karty? W Aorus Engine można tylko go zaktualizować, ale mam już najnowszą wersję.