Gigabyte Z97X Gaming 5 brak sterownika - Kontroler magistrali zarządzania systemem

Witam,

 

Mam problem z poprawną instalacją sterowników (tak przypuszczam) w moim nowo zmodernizowanym komputerze. Płyta główna to polecana na forum Gigabyte Z97X Gaming 5, System Windows 8.1. 

W menadżerze urządzeń widnieje urządzenie z niezainstalowanym sterownikiem o nazwie: Kontroler magistrali zarządzania systemem. Reinstalowałem wielokrotnie sterowniki chipsetu: Intel INF installation oraz Intel Management Engine Interface ściągnięte  zarówno ze strony producenta płyty  jak i Intela jednak bez żadnych efektów. Proszę o pomoc w rozwiązaniu tego problemu, bo przypuszczam, że takie niezainstalowane “urządzenie” może być w przyszłości źródłem problemów, jednak sam nie mam już pomysłu co z tym zrobić?            

 

Kontroler magistrali zarządzania systemem

 

Szczegóły:

Lokalizacja: Magistrala PCI 0, urządzenie 31, funkcja 3

 

Jeśli mogę podać jeszcze jakieś dane pomocne w rozwiązaniu problemu proszę o informację.

http://www.pcsh.pl/poradnik-identyfikator-sprzetu-vendor-device-id-elektroda798/

Podaj identyfikator sprzętu.

http://www.hotfix.pl/sprawdzanie-identyfikatora-sprzetu-w-systemie-windows-a330.htm

Identyfikator:

PCI\VEN_8086&DEV_8CA2&SUBSYS_50011458&REV_00

Intel ME oraz Intel INF zainstalowane ?

Tak, Intel Inf. instalowałem zarówno ze strony Intela jak i Gigabyte (mimo, że teoretycznie ta sama wersja). Natomiast intel Me instalowałem tylko te, ze strony Gigabyte ponieważ na stronie Intela kiedy wybiorę oprogramowanie chipsetu dla systemu windows 8.1 64bit to niestety nigdzie nie widnieje do pobrania Intel ME.

 

Obydwie paczki instalowałem kilkukrotnie, w różnej kolejności licząc, że za którymś razem pomoże, ale niestety brak efektu.

Frameworka zainstalowałeś?

 

ftp://download.gigabyte.ru/driver/mb_driver_net_framework.zip

Tak, zainstalowałem najnowszą wersje w języku polskim ze strony: http://www.microsoft.com/pl-pl/download/details.aspx?id=30653. Niestety również bez efektu.

Jak chcesz mogę pokombinować napisz do mnie na gg.

Hej,

Po prostu ze strony Intela pobierz sterowniki w formie archiwum zip. Rozpakuj do folderu, wejdź w menadżer urządzeń, wybierz wspomnianą magistralę i kliknij aktualizację sterownika. W kolejnym z kroków podaj ścieżkę do wypakowanych sterowników. System powinien znaleźć odpowiedni sterownik.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Na stronie intela sterowniki dostępne są tylko w formacie exe. (chyba, że źle szukam?) Próbowałem co prawda rozpakować ten plik winrarem i wskazać jako folder ze sterowniami ale, menadżer urządzeń nie znajdował tam żadnego sterownika.

Hej,

Faktycznie, w nowszych wersjach Intel już nie udostępnia sterowników w paczuszkach. Niestety wypakowanie exe’ka powoduje tylko powstanie kilkudziesięciu plików bez rozszerzenia… :frowning: A starsze wersje sterowników raczej z tym chipsetem nie zadziałają - oficjalnie obsługują chipsety do serii 6.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Teraz możesz napisać.

Niestety:( Czy ktoś ma jeszcze jakieś pomysły? Może gdybym zaktualizował windowsa do 8.1 bez zainstalowanych sterowników chipsetu i zainstalował je dopiero później, wtedy byłoby ok? Tylko czy aktualizacja udała by się bez sterowników? Tylko, że ponowna instalacja wszystkiego to dużo straconego czasu, więc może jednak znajdzie się jeszcze jakieś inne rozwiązanie?

Problem rozwiązałem poprzez sformatowanie dysku i czystą instalację Windows 8.1 zamiast 8 -> 8.1.  Po zainstalowaniu sterowników chipsetu, wszystklie urządzenia zostały prawidłowo zainstalowane.