GIMP - nakładanie warstw

Witam :slight_smile: Mam problem z warstwami. Otóż chcę pokolorawać naszkicowany rysunek. Dam przykład: namalowałam samochod i chcę użyć w różnych częściach rysunku inny kolor. I teraz za każdym razem jak zacznę malować np. koła daje warstwe o nazwe nr 1, a później jak przechodzę do malowania świateł daje warstwę (nazwę) nr 2. Ale te kolory co użylam nie chcę, aby się nałożyły na siebie, więc co powinnam zrobić z warstwami, np. zablokować (jeśli tak to jak?) czy jakoś je po przekładać (w jaki sposób?). Jeśli to co napisałam nie będzie zbytnio zrozumiałe, to “powiem”, że chodziło mi o tego Tutorial’a: http://www.gimpuj.info/rozne/kolorowani … t28.0.html

Jest tam, taki punkt 4, który piszę, że “Wybierzmy narzędzie Rysowanie stalówką, ustawmy rządany kolor, i optymalny rozmiar stalówki dla naszego szkicu i zacznyjmy kolorować, najlepiej na przybliżeniu. Na każdą sekcję (element, np włosy, twarz, bluzka) twórzmy nową oddzielną warstwę. Ma to na celu uniknięcie nakładania się na siebie kolorów”

Tylko właśnie co mam zrobić aby uniknąć nakładania się na siebie kolorów?

Szukałam po internecie, ale nie znalazłamn na to konkretnej odpowiedzi. Dodam, że dopiero zaczynam przygodę w GIMP’ie, więc proszę o cierpliwość. Za wszystkie posty będę bardzo wdzięczna. Pozdrawiam :slight_smile:

Witam.Zajrzyj do tego tematu,jest tam parę linków do tutków na temat Gimpa,powinny Ci pomóc.

viewtopic.php?f=21&t=223422

model12 , Ale tam nie ma żadnych tutków, a poza tym tam jest temat o wycinaniu zdjęcia. A mi skolei chodzi o warstwy. No nic czuje, że jednak nie uzyskam odpowiedzi na moje trapiące mnie od jakiegoś czasu pytanie :slight_smile: Dziękuje i pozdrawiam.

PS. Ze strony gimpuj.info ja już wiele razy korzystałam z ich tutków i mi wszystko ładnie wychodziło. Ale niestety mam problem z tutkiem http://www.gimpuj.info/rozne/kolorowani … t28.0.html, który podałam wcześniej i wcześniej pisałam, że są problemy z warstawami. Pozdrawiam