GIMP - szybszy start

Czy są jakieś sztuczki optymalizacyjne by start GIMPa przebiegał szybciej?

Oczywiście dysk SSD jest.

Może, można wyłączać jakieś nieużywane moduły?
Nie używam, żadnych pluginów tylko to co oferuje goły program.

Uruchom raz z opcją administarora. Wtedy nie ładuje za każdym razem wszytskiego. Mi tak działa

GIMP uruchamia się mega szybko (nie przy pierwszym uruchomieniu po instalacji, kiedy testuje komponenty-wtyczki)

Może jakiś pseudo-program do oczyszczania systemu powoduje Ci, że za każdym razem przy uruchamianiu testuje na nowo wtyczki.

Potwierdzam. GIMP wcale nie uruchamia się tak szybko. U mnie szybciej uruchamia się system W10 niż GIMP. System u mnie startuje w 4,5s a GIMPowi start zajmuje 18s. Wszystko na szybkim dysku m.2. Nawet Photoshop u mnie jest szybszy od GIMPa. PSowi start zajmuje 8s.

U mnie GIMP startuje dokładnie w 1,3 sekundy. Zwykły SSD samsunga evo 850 na SATA3. (oczywiście pod Arch Linux)
Będę musiał sprawdzić pod Windows :wink:

EDIT:
Pod Windows 8.1 start najnowszego GIMPA to całe 3 sekundy. (ten sam sprzęt)
Dłużej, ale nadal moim zdaniem akceptowalnie.
Widocznie pod Win10 coś jest nie tak :stuck_out_tongue:

U mnie na Windows 10, to drugi start aplikacji też trwa około 3 sekund, a pierwszy dłużej bo 26.

Jakby tak to upraszczać, to może coś sprząta w katalogu gimpa? Mnie kiedyś często co uruchomienie sprawdzał czcionki tak jakbym instalował nowe lub usuwał stare regularnie…


Chyba, że wy liczycie czas od uruchomienia Gimpa z projektem “gimp” lub plikiem np. jpg a nie pusty interfejs bez obrazka (zakładek z plikami).

Nie wiem dlaczego. U mnie na Ubuntu 20.04 i dysku m.2 Gimp startuje w 2 sekundy

Kłamstwo.

Wersja na win uruchamia się 10-15s, i trudno uznać to za szybkie uruchamianie.
Wersje linuksowe są trochę szybsze.

Nieprawda na Windows 8.1 i 10 udało się nam od drugiego startu osiągać wynik 3 sekund.

Może otwieracie program z ciężkim JPG/projektem “GIMP”, wtedy powinniście takie zdjęcie nam zanimizować do testu czy plik JPG/projekt “GIMP” da się otwierać 3 sekundy czy trzeba 15.

U mnie na starym 6-letnim SSD GIMP wstaje w około 1,5 sekundy pod Gentoo.

Tak, zaraz po zamknięciu programu, kiedy system trzyma jeszcze dane w pamięci RAM.
Poczekaj 20-30 minut i Gimp będzie się znowu otwierał przez 10-15s.

Po około dwóch godzinach dalej 3-4 sekundy. Nawet opcja uruchom ponownie z wyłączonym fast boot nie wydłuża tego do 10-15 sekund.

Czas na wymianę SSD?

Dalej czekamy na twoje ciężkie pliki .jpg / .xfc.

Sprawdziłem teraz na komputerze z procesorem C2D i najtańszym, najbardziej parszywym SSD jaki można było kupić. Czas uruchomienia GIMP po włączeniu systemu 3 sekundy.
Wniosek mam taki, że to nie wina programu, tylko coś z waszymi systemami operacyjnymi raczej.

Z ciekawości odpaliłem i nagrałem: