Gimp vs. Photoshop

Pomórzcie mi wybrac! Piszcie który lepszy i dlaczego! (tylko nie piszcie ze photoshop jest zły bo płatny, a gimp fajny bo darmowy :stuck_out_tongue: )

photoshop jest bardziej przyjazny dla użytkownika .

Ponadto do tego programu jest masa tutoriali w necie,

więc łatwiej uzyskać zamierzony efekt.

Posiada sporą bazę pluginów.

Ja stawiam na photoshopa,

ale wybór pozostaje dla Ciebie.

Zależy co chcesz robić. Ja większą styczność miałem z Photoshopem, Gimpa znam tylko pobieżnie więc mogę się mylić, ale wydaje mi się, że Photoshop ma większe możliwości.

Photoshop, dużo tutoriali w necie + duże możliwości. Jeżeli chcesz na poważnie zająć się grafiką polecam Photoshop.

Jak umiesz wykorzystać Gimp’a, kup sobie Photoshopa.

Zawsze można zainstalować darmowego Gimp’a obok innej komercyjnej.

czy będzie sie dało pracować w photoshopie z prockiem 700mhz i 330mg ramu :confused: ?

Napewno!! Sam mam procesora 700mhz i ramów ciutke mniej i mi chodzi!!

http://www.wimal.com.pl/adobepl/wersje_ … S2_sys.htm

zagłosowałem na photoshopa, chociaż osobiście wolę Corela Photo-Paint

Mi się wydaję że Photoshop. Bawiłem się nim troszeczkę i muszę powiedziec że dla uzytkownika jest przyjaźniejszy niż GIMP…

Photoshopa znam już od jakiegoś czasu i bardzo polubiłam… dzis wreszcie po drobnych perypetiach udało mi się zainstalować gimpa… na początek mogę powiedzieć tyle: strasznie mi brakuje stylów warstw… może jest jakaś wtyczka do tego ???

Złączono Posta : 17.03.2007 (Sob) 15:49

w corelu też mi brakuje kilku fajnych rzeczy które ma photoshop… z tym, że corel ma inne fajne rzeczy których nie ma w Photoshopie :slight_smile: razem stanowią bardzo zgrany zespół :mrgreen:

w gimpeie corelu itp. są funkcje typu usuwanie czerwonych oczu usuwanie skaz skóry etc.

w Photoshopie nie ma takich funkcji ale są zastępowanie koloru czy stempel

obsługa gimpa jest w miarę prosta i bardziej zautomatyzowana a w Photoshopie musisz wiedzieć czego użyć żeby zdobyć pożądany efekt Photoshop to nie program dla leni że raz klikniesz na uniwersalny filtr i jest doskonale

jeśli chcesz robić wszystko dokładnie najlepiej jak można i mieć nieograniczone pole popisu wybierz Photoshopa

a jeśli chcesz wyczyścić zaczerwienienie oczu czy pieprzyk na zdjęciu przyjaciół i nie masz czasu na naukę i pracę i wystarczy ci 50 % to wybierz Gimpa

Widzę, że temat jest już nie aktualny, ale mam nadzieję, że komuś pomogę.

Płatny, czy nie? Płatny, znaczy lepszy? To są pytania na które trzeba sobie…znaleźć odpowiedź w sieci, lub sprawdzić na własnej skórze, ale na pewno głupotą jest wyciąganie zbyt wczesnych wniosków lub sugerowanie się wypowiedzią typu: pracowałem trochę na programie X ale mi się nie spodobał, wolę Y. Takie komentarze osobiście uznałbym za SPAM, bo właściwie nic nie wnoszą, i oczywiście nie chcę nikogo tutaj obrażać. Jestem studentem dziennikarstwa, pracowałem na właściwie wszystkich możliwych programach do grafiki (CD, PS, Gimp, Flash, i inne), do programowania (C++, Delphi, Pascal, Basic), www (BHP, www, java itp), na systemach (linux-6 dystrybucji, Win 95, 98/se, XP, 2000, Vista, Mac OS X, Leopart), piszę to po to bo, żeby zapoznać się z tym wszystkim, poświęciłem ogromną ilość czasu na czytaniu różnych for “tutoriali”, itd. Osobiście uważam, że tutorial, to w niejednym przypadku bzdura, najlepsza nauka jest na samplach- poznawanie budowy, kodów itd. Obecnie pracuję na linuxie dys. UBUNTU 7.10, i bawię się Gimp-em. Nie będę pisał czy linux jest lepszy od Wina bo zjedzą mnie nawet Ci co nie wiedzą co to jest linux… Nauka to również sięganie do tego, co nowe, inne i poznawanie tego, a nie rezygnowanie z tego np ze względu na kiepską szatę graficzną. GIMP krótko, zwięźle i na temat:

GNU Image Manipulation Program (Program GNU do manipulacji obrazem), lub inaczej Gimp, jest potężnym i złożonym programem open source służącym do edycji obrazu. Ponieważ możliwości Gimpa mogą być rozszerzane za pomocą modułów i skryptów, jego funkcjonalność jest praktycznie nieograniczona.

Podstawowe funkcje GIMP-a

-obsługa ponad 30 formatów plików

-obsługa obrotów, perspektyw, skalowań …

-praca z warstwami

-regulacja poziomów czerni, bieli, półtonów …

-narzędzia do klonowania

-zaawansowane narzędzia do selekcji

-równoważenie poziomów kolorów,

-dziesiątki filtrów korygujących fotografie

Scripty-FU – gotowe recepty na udane przeróbki fotografii – odpowiednik wtyczek w photoshp-ie

możliwość korzystania z wtyczek photoshop-a,

i wiele innych……….

Porównanie Gimp-a i Photoshop-a

-podobny wygląd okien,

-palety narzędzi o zbliżonym wyglądzie i ilości narzędzi,

-porównanie podstawowej palety narzędzi z oby aplikacji (5 slajd)

-praca z podglądem obrazu,

-menu kontekstowe programów,

-oba produkty wyposażono w obsługę warstw bez których obróbka grafiki rastrowej nie jest możliwa

-edycja krzywych tonalnych,

-kadrowanie fotografii,

-edycja poziomów kolorów,

Przykłady filtrów w Gimp-ie:

-widok przez szybę,

-miękkie światło,

-przebłysk,

-supernowa,

-impresjonista.

Przykłady wtyczek - SCRIPT-FU:

-slajd,

-obramowania do zdjęć,

-obramowanie kolorowe,

-stara fotografia,

Podstawy interfejsu programu:

-okno główne,

-definiowanie właściwości projektu,

-okno właściwości programu,

-wstawianie ramek (tekstowych i graficznych),

-definiowanie właściwości elementów projektu,

-definiowanie kolorów w Scribus-ie,

-obsługa warstw i szablonów,

-formatowanie i edycja tekstu,

-publikowanie w formacie PDF

Gimp dostępny jest na linux-a i win-a. Co je jednak różni? Wszystko i nic, tzn, zależy na co spojrzymy. Zanim zdecydujesz, sprawdź oba programy, photoshop v. ang. jest ciężka do ogarnięcia tylko w tedy, jeśli od takiej zaczynamy, to samo tyczy się każdego programu C++, Flash itd w v. ang. Ludzie męczą się, szukają tutoriali i nie wiem czego, pracując w photoshopie a jak już coś po tygodniu im wyjdzie, to uważają to za cód świata, podczas kiedy w gimpie, minutka osiem i gotowe :wink: Photoshop, jest w pewnym sensie ogromnym kombajnem graficznym, ale Gimp nie odstępuje go za dużo, wiec darujcie sobie komentarze w stylu PS=BMW, Gimp=maluch- to już mit.

Pozdrawiam

co wy o tych tutkach do photoshopa przecież do gimp-a jest też masa tutoriali…

na początek GIMP… jeśli to ci nie wystarczy to kup photoshopa…

PS. ja obecnie jade na NeoPaint-cie

Trudno konfrontować poglądy obecne z tymi sprzed roku :cry:

Nie sądzicie, że naprawdę wiele mogło się zmienić?

Zarówno photoshop jak i gimp - rozwijają się.