Gimp vs. Photoshop

(matio) #1

Pomórzcie mi wybrac! Piszcie który lepszy i dlaczego! (tylko nie piszcie ze photoshop jest zły bo płatny, a gimp fajny bo darmowy :stuck_out_tongue: )

(L337 Crew) #2

photoshop jest bardziej przyjazny dla użytkownika .

Ponadto do tego programu jest masa tutoriali w necie,

więc łatwiej uzyskać zamierzony efekt.

Posiada sporą bazę pluginów.

Ja stawiam na photoshopa,

ale wybór pozostaje dla Ciebie.

(Bionicman) #3

Zależy co chcesz robić. Ja większą styczność miałem z Photoshopem, Gimpa znam tylko pobieżnie więc mogę się mylić, ale wydaje mi się, że Photoshop ma większe możliwości.

(Sawyer47) #4

Photoshop, dużo tutoriali w necie + duże możliwości. Jeżeli chcesz na poważnie zająć się grafiką polecam Photoshop.

(PiotrVista) #5

Jak umiesz wykorzystać Gimp’a, kup sobie Photoshopa.

Zawsze można zainstalować darmowego Gimp’a obok innej komercyjnej.

(matio) #6

czy będzie sie dało pracować w photoshopie z prockiem 700mhz i 330mg ramu :confused: ?

(Foler) #7

Napewno!! Sam mam procesora 700mhz i ramów ciutke mniej i mi chodzi!!

(fiesta) #8

http://www.wimal.com.pl/adobepl/wersje_ … S2_sys.htm

(Hknap1) #9

zagłosowałem na photoshopa, chociaż osobiście wolę Corela Photo-Paint

(kosior6) #10

Mi się wydaję że Photoshop. Bawiłem się nim troszeczkę i muszę powiedziec że dla uzytkownika jest przyjaźniejszy niż GIMP…

(system) #11

Photoshopa znam już od jakiegoś czasu i bardzo polubiłam… dzis wreszcie po drobnych perypetiach udało mi się zainstalować gimpa… na początek mogę powiedzieć tyle: strasznie mi brakuje stylów warstw… może jest jakaś wtyczka do tego ???

Złączono Posta : 17.03.2007 (Sob) 15:49

w corelu też mi brakuje kilku fajnych rzeczy które ma photoshop… z tym, że corel ma inne fajne rzeczy których nie ma w Photoshopie :slight_smile: razem stanowią bardzo zgrany zespół :mrgreen:

(Gieniu) #12

w gimpeie corelu itp. są funkcje typu usuwanie czerwonych oczu usuwanie skaz skóry etc.

w Photoshopie nie ma takich funkcji ale są zastępowanie koloru czy stempel

obsługa gimpa jest w miarę prosta i bardziej zautomatyzowana a w Photoshopie musisz wiedzieć czego użyć żeby zdobyć pożądany efekt Photoshop to nie program dla leni że raz klikniesz na uniwersalny filtr i jest doskonale

jeśli chcesz robić wszystko dokładnie najlepiej jak można i mieć nieograniczone pole popisu wybierz Photoshopa

a jeśli chcesz wyczyścić zaczerwienienie oczu czy pieprzyk na zdjęciu przyjaciół i nie masz czasu na naukę i pracę i wystarczy ci 50 % to wybierz Gimpa

(Saskamil) #13

Widzę, że temat jest już nie aktualny, ale mam nadzieję, że komuś pomogę.

Płatny, czy nie? Płatny, znaczy lepszy? To są pytania na które trzeba sobie…znaleźć odpowiedź w sieci, lub sprawdzić na własnej skórze, ale na pewno głupotą jest wyciąganie zbyt wczesnych wniosków lub sugerowanie się wypowiedzią typu: pracowałem trochę na programie X ale mi się nie spodobał, wolę Y. Takie komentarze osobiście uznałbym za SPAM, bo właściwie nic nie wnoszą, i oczywiście nie chcę nikogo tutaj obrażać. Jestem studentem dziennikarstwa, pracowałem na właściwie wszystkich możliwych programach do grafiki (CD, PS, Gimp, Flash, i inne), do programowania (C++, Delphi, Pascal, Basic), www (BHP, www, java itp), na systemach (linux-6 dystrybucji, Win 95, 98/se, XP, 2000, Vista, Mac OS X, Leopart), piszę to po to bo, żeby zapoznać się z tym wszystkim, poświęciłem ogromną ilość czasu na czytaniu różnych for “tutoriali”, itd. Osobiście uważam, że tutorial, to w niejednym przypadku bzdura, najlepsza nauka jest na samplach- poznawanie budowy, kodów itd. Obecnie pracuję na linuxie dys. UBUNTU 7.10, i bawię się Gimp-em. Nie będę pisał czy linux jest lepszy od Wina bo zjedzą mnie nawet Ci co nie wiedzą co to jest linux… Nauka to również sięganie do tego, co nowe, inne i poznawanie tego, a nie rezygnowanie z tego np ze względu na kiepską szatę graficzną. GIMP krótko, zwięźle i na temat:

GNU Image Manipulation Program (Program GNU do manipulacji obrazem), lub inaczej Gimp, jest potężnym i złożonym programem open source służącym do edycji obrazu. Ponieważ możliwości Gimpa mogą być rozszerzane za pomocą modułów i skryptów, jego funkcjonalność jest praktycznie nieograniczona.

Podstawowe funkcje GIMP-a

-obsługa ponad 30 formatów plików

-obsługa obrotów, perspektyw, skalowań …

-praca z warstwami

-regulacja poziomów czerni, bieli, półtonów …

-narzędzia do klonowania

-zaawansowane narzędzia do selekcji

-równoważenie poziomów kolorów,

-dziesiątki filtrów korygujących fotografie

Scripty-FU – gotowe recepty na udane przeróbki fotografii – odpowiednik wtyczek w photoshp-ie

możliwość korzystania z wtyczek photoshop-a,

i wiele innych……….

Porównanie Gimp-a i Photoshop-a

-podobny wygląd okien,

-palety narzędzi o zbliżonym wyglądzie i ilości narzędzi,

-porównanie podstawowej palety narzędzi z oby aplikacji (5 slajd)

-praca z podglądem obrazu,

-menu kontekstowe programów,

-oba produkty wyposażono w obsługę warstw bez których obróbka grafiki rastrowej nie jest możliwa

-edycja krzywych tonalnych,

-kadrowanie fotografii,

-edycja poziomów kolorów,

Przykłady filtrów w Gimp-ie:

-widok przez szybę,

-miękkie światło,

-przebłysk,

-supernowa,

-impresjonista.

Przykłady wtyczek - SCRIPT-FU:

-slajd,

-obramowania do zdjęć,

-obramowanie kolorowe,

-stara fotografia,

Podstawy interfejsu programu:

-okno główne,

-definiowanie właściwości projektu,

-okno właściwości programu,

-wstawianie ramek (tekstowych i graficznych),

-definiowanie właściwości elementów projektu,

-definiowanie kolorów w Scribus-ie,

-obsługa warstw i szablonów,

-formatowanie i edycja tekstu,

-publikowanie w formacie PDF

Gimp dostępny jest na linux-a i win-a. Co je jednak różni? Wszystko i nic, tzn, zależy na co spojrzymy. Zanim zdecydujesz, sprawdź oba programy, photoshop v. ang. jest ciężka do ogarnięcia tylko w tedy, jeśli od takiej zaczynamy, to samo tyczy się każdego programu C++, Flash itd w v. ang. Ludzie męczą się, szukają tutoriali i nie wiem czego, pracując w photoshopie a jak już coś po tygodniu im wyjdzie, to uważają to za cód świata, podczas kiedy w gimpie, minutka osiem i gotowe :wink: Photoshop, jest w pewnym sensie ogromnym kombajnem graficznym, ale Gimp nie odstępuje go za dużo, wiec darujcie sobie komentarze w stylu PS=BMW, Gimp=maluch- to już mit.

Pozdrawiam

(klopas) #14

co wy o tych tutkach do photoshopa przecież do gimp-a jest też masa tutoriali…

na początek GIMP… jeśli to ci nie wystarczy to kup photoshopa…

PS. ja obecnie jade na NeoPaint-cie

(L337 Crew) #15

Trudno konfrontować poglądy obecne z tymi sprzed roku :cry:

Nie sądzicie, że naprawdę wiele mogło się zmienić?

Zarówno photoshop jak i gimp - rozwijają się.