Glicze graficzne podczas przeglądania stron z obrazkami

Witam. Piszę ten temat, gdyż jestem nieco zaniepokojony sytuacją swojego komputera. Posiadam najnowsze sterowniki i nie wiem w czym tak naprawdę jest problem. Jeżeli temat napisałem w złym dziale proszę o przeniesienie.
Otóż: Zauważyłem, że raz na jakiś czas (wydaje się dość rzadko) podczas przeglądania stron z obrazkami gdzie tych obrazków jest bardzo dużo (np. FB) i dość szybkiego scrollowania strony w dół na tych obrazkach pojawiają się dziwne glicze graficzne. Wyglądają zazwyczaj jak takie biało czarne kratki a’la szachownica. Dzieje się to bardzo rzadko i dosłownie na pół sekundy, ale jednak.
Formatowałem już komputer, wgrywałem nawet inny system i nic. Problem istnieje nadal.

Nie dałem rady tego udokumentować, bo nie wiem czy jakiś program np. OBS by to zarejestrował, a dzieje się to naprawdę bardzo rzadko. Z telefonem przed monitorem żeby to nagrać też nie da rady siedzieć cały czas.

Specyfikacja mojego komputera:
AMD Ryzen 5 5600X Zen 3 CPU
Gigabyte B550 AORUS ELITE AX V2 AMD Motherboard
MSI GeForce RTX 3060 Ventus 2X 12GB OC GPU
Samsung 980 1TB M.2-2280 PCIe 3.0 x4 NVMe SSD
Corsair RM Series RM650 650W Modular 80+ Gold PSU
Kingston FURY Beast 16GB (2x 8GB) 3200MHz DDR4

Posiadam również 2 monitory HP Z27N, jednak zazwyczaj używam tylko jednego na raz. Wydaje mi się że problem występuje na obu monitorach.

Czy może to oznaczać uszkodzenie karty graficznej? Raczej jest dość nowa, a w grach nie mam żadnych problemów. Jeżeli to jest istotne to używam google chrome.

W razie co dodaję logi z FRST:
FRST.txt (57,5 KB)
Addition.txt (25,6 KB)

Dzięki.

Jakiego systemu i przeglądarki używasz? Obecnie pod Windowsem wszystkie popularne przeglądarki mają domyślnie włączone przyśpieszenie sprzętowe. Gorzej pod Linuksem - potrafi się kaszanić. To wygląda na wolniejsze wczytywanie grafiki i na pewno nie jest to jakaś awaria sprzętowa.

Używam windows 11 pro i google chrome.

Wypróbuj jakąś przeglądarkę ale nie będącą pochodną Chrome (silnik Blink) np. Firefox. Sprawdź czy przyspieszenie sprzętowe jest włączone.

Czy zostały zainstalowane sterowniki do chipsetu płyty i do grafiki? Pierwsze, instalatorem ze strony AMD, drugie z Nvidia? Sterowniki dodawane z automatu przez M$ czasami takie problemy powodują.

W samej przeglądarce, ustawieniach programisty można zmienić wersję DX albo przełączyć na OpenGL itp. przy niektórych problemach może pomóc.

Nie znam się na tym za bardzo. Do grafiki zainstalowałem przez „geforce experience”, a tego drugiego chyba nie instalowałem (szczerze mówiąc nie wiedziałem że trzeba). Do pobierania sterowników jakiś czas temu wykupiłem driver booster, który mi ściąga wszystko automatycznie. Jeżeli coś było do ściągnięcia to driver booster to napewno ściągnął.

W ustawieniach chrome widzę, że WebGL mogę włączyć/wyłączyć. Nic o DX nie ma.

To wywal ten syfilis i zainstaluj jak człowiek. Bo takie programy właśnie, które radośnie instalują sobie co popadnie są często przyczyną problemów. Sterowniki do chipsetu B550 znajdują się tutaj.

1 polubienie

a ja by jeszcze dodał do tego „geforce experience”.

1 polubienie

To akurat jest przydatne dla laika, bo po pierwsze informuje wyłącznie o sterownikach grafiki, po drugie pomaga ustawić efekty w grach.

Zainstalowałem sterowniki chipsetu. Udało mi się dzisiaj nagrać to o czym pisałem. Odziwo OBS to uchwycił. Jest to krótki filmik i powinniście coś dostrzec:
Proszę zerknąć Polecam puścić w szybkości 0.25.
Widaćtam między innymi coś takiego:
xd

Nie wiem zupełnie o co chodzi. Na firefoxie tylko trochę podziałałem póki co i jak narazie żadnych problemów tam nie było. Nie wiem czy (i o ile to możliwe) ale problem może dotyczyć tylko chrome.

Wyłącz na początku, albo lepiej chwilowo odinstaluj wszystkie wtyczki, zwłaszcza blokery reklam. Mi to wygląda na działanie jakiegoś softu tego typu.