Global Menu w Unity nie pojawia się

Witam.

Działam na Ubu 16.04, na bieżąco aktualizowanym. Pojawił się problem, którego nie umiem przeskoczyć. Po pełnym restarcie lub po zwykłym uruchomieniu komputera nie pojawia mi się menu okien w postaci global menu na górnym panelu. Wyjątkami są jedynie przeglądarki Firefox i Opera. Jedynym sposobem, aby menu się pokazało to wylogowanie się i ponowne zalogowanie użytkownika albo restart samego Unity.

 

W których opcjach powinienem pogrzebać, aby menu startowało zawsze, a nie tylko po ponownym zalogowaniu? Próbowałem zmieniać domyślne ustawienia za pomocą systemowych ustawień oraz za pomocą Unity Tweak Tool, ale nic nie udało mi się osiągnąć.

 

Proszę o pomoc.


Edit: Póki co za stosowałem zastępcze rozwiązanie w postaci dodania do autostartu komendy “unity --replace” i zdaje się, że działa, ale chciałbym jednak nie stosować takich półśrodków i naprawić problem…

Miałem problem z wyświetlaniem menu po zmianie rozmiaru domyślnych czcionek - zawsze je zmniejszam, bo “fabryczne” są dla mnie zbyt duże. 

Fakt, ja u siebie zmieniałem zarówno czcionki jak i motyw i zastanawiałem się właśnie, które może być przyczyną problemu.

To może przywróć te “fabryczne” ustawienia czcionek. Jeśli zadziała, to zmieniaj czcionki pojedynczo. W ten sposób wyłapiesz z jakimi czcionkami jest problem. Po zmianie czcionek trzeba się wylogować i ponownie zalogować aby ten niepożądany efekt wystąpił.

Bardzo liczyłem, że to będzie to. Jednak przywrócenie “fabrycznych” ustawień czcionek nic nie zmienia. Przywrócenie oryginalnego motywu również :/ Tylko wylogowanie i ponowne zalogowanie lub unity --replace powoduje, że menu wraca. 

Teraz nie wiem co robić, bo jednak przy paru programach to menu jest mi niezbędne do normalnego funkcjonowania. Póki co muszę zostawić w autostarcie unity --replace, ale muszę ten problem rozwiązać.

Będę wdzięczny za jakiekolwiek dalsze wskazówki.

 


Edit: Zauważyłem, że menu znika dopiero kiedy wyłączam komputer, odcinam całkowicie od zasilania i potem uruchamiam. Kiedy robię restart systemu czy wyłączam i włączam komputer, ale bez odcinania od gniazdka menu jest. Wiem, że to głupie, ale tak to teraz właśnie działa…

Przedwcześnie ucieszyłem się, że problem leży w fontach. Kilkanaście minut temu zauważyłem, że menu nie mam. Po wylogowaniu i ponownym zalogowaniu wraca. Nie mam takich objawów jak Ty. U mnie jest bez znaczenia - czy wykonam restart, czy zamknę i ponownie włączę lapka, to menu nie ma. Dzisiaj włączyłem chwiejne okna ale nie wiem czy ma to związek z brakiem menu. Odinstalowałem też te tajskie, koreańskie i inne obce fonty. Jak coś ustalisz, to daj cynk. Mam kopię zapasową systemu i zaraz go z tej kopii przywrócę, bo wydaje mi się, że gdy tę kopię tworzyłem, to z menu było wszystko OK.

Ubuuser też masz 16.04? Może to jeszcze jakaś beta-niedoróbka?

I czy Unity --replace nie poprawia ci sytuacji?

Oczywiście, że mam Ubuntu 16.04 i jest to jeszcze “niedoróbka”, bo przecież końcowa wersja ukaże się dopiero 21 kwietnia (chyba). Na razie szukam przyczyny tego stanu rzeczy. Teraz piszę spod Ubuntu 15.10. Właśnie z kopii zapasowej utworzonej wczoraj przywróciłem Ubuntu 16.04. Zaraz się przeloguję i będę sprawdzał.

A więc póki co compiz --replace musi zostać, a potem pozostaje mieć nadzieję, że to poprawią.

Po przywróceniu systemu z wczorajszej kopii mam menu (ja wolę na górnej belce okien niż na górnym panelu). Przeprowadziłem aktualizację systemu - całe stado pakietów od wczoraj zostało zaktualizowane - menu jest :slight_smile: Poza tym “drobiazgiem” system hula bardzo dobrze. Pewnie zauważyłeś, że nowa wersja apta pozwala stosować nieco zmienione polecenia  (bez “get”)

 

sudo apt update

 

sudo apt list --upgradable

 

sudo apt upgrade

 

sudo apt clean

O, nie wiedziałem. Zmiana na +

No cóż, ja z problemem zostałem, ale nic nie będę kombinował, bo to jedyny system na pokładzie, działa dobrze, a małe poleconko w autostarcie nawet nie opóźnia mi startu systemu, a powoduje, że menu hula.

U mnie jest identycznie, więc zrobiłem to, co ty.