Global Menu w Unity nie pojawia się


(aderas) #1

Witam.

Działam na Ubu 16.04, na bieżąco aktualizowanym. Pojawił się problem, którego nie umiem przeskoczyć. Po pełnym restarcie lub po zwykłym uruchomieniu komputera nie pojawia mi się menu okien w postaci global menu na górnym panelu. Wyjątkami są jedynie przeglądarki Firefox i Opera. Jedynym sposobem, aby menu się pokazało to wylogowanie się i ponowne zalogowanie użytkownika albo restart samego Unity.

 

W których opcjach powinienem pogrzebać, aby menu startowało zawsze, a nie tylko po ponownym zalogowaniu? Próbowałem zmieniać domyślne ustawienia za pomocą systemowych ustawień oraz za pomocą Unity Tweak Tool, ale nic nie udało mi się osiągnąć.

 

Proszę o pomoc.


Edit: Póki co za stosowałem zastępcze rozwiązanie w postaci dodania do autostartu komendy "unity --replace" i zdaje się, że działa, ale chciałbym jednak nie stosować takich półśrodków i naprawić problem..


(ubuuser) #2

Miałem problem z wyświetlaniem menu po zmianie rozmiaru domyślnych czcionek - zawsze je zmniejszam, bo “fabryczne” są dla mnie zbyt duże. 


(aderas) #3

Fakt, ja u siebie zmieniałem zarówno czcionki jak i motyw i zastanawiałem się właśnie, które może być przyczyną problemu.


(ubuuser) #4

To może przywróć te “fabryczne” ustawienia czcionek. Jeśli zadziała, to zmieniaj czcionki pojedynczo. W ten sposób wyłapiesz z jakimi czcionkami jest problem. Po zmianie czcionek trzeba się wylogować i ponownie zalogować aby ten niepożądany efekt wystąpił.


(aderas) #5

Bardzo liczyłem, że to będzie to. Jednak przywrócenie “fabrycznych” ustawień czcionek nic nie zmienia. Przywrócenie oryginalnego motywu również :/ Tylko wylogowanie i ponowne zalogowanie lub unity --replace powoduje, że menu wraca. 

Teraz nie wiem co robić, bo jednak przy paru programach to menu jest mi niezbędne do normalnego funkcjonowania. Póki co muszę zostawić w autostarcie unity --replace, ale muszę ten problem rozwiązać.

Będę wdzięczny za jakiekolwiek dalsze wskazówki.

 


Edit: Zauważyłem, że menu znika dopiero kiedy wyłączam komputer, odcinam całkowicie od zasilania i potem uruchamiam. Kiedy robię restart systemu czy wyłączam i włączam komputer, ale bez odcinania od gniazdka menu jest. Wiem, że to głupie, ale tak to teraz właśnie działa…


(ubuuser) #6

Przedwcześnie ucieszyłem się, że problem leży w fontach. Kilkanaście minut temu zauważyłem, że menu nie mam. Po wylogowaniu i ponownym zalogowaniu wraca. Nie mam takich objawów jak Ty. U mnie jest bez znaczenia - czy wykonam restart, czy zamknę i ponownie włączę lapka, to menu nie ma. Dzisiaj włączyłem chwiejne okna ale nie wiem czy ma to związek z brakiem menu. Odinstalowałem też te tajskie, koreańskie i inne obce fonty. Jak coś ustalisz, to daj cynk. Mam kopię zapasową systemu i zaraz go z tej kopii przywrócę, bo wydaje mi się, że gdy tę kopię tworzyłem, to z menu było wszystko OK.


(aderas) #7

Ubuuser też masz 16.04? Może to jeszcze jakaś beta-niedoróbka?

I czy Unity --replace nie poprawia ci sytuacji?


(ubuuser) #8

Oczywiście, że mam Ubuntu 16.04 i jest to jeszcze “niedoróbka”, bo przecież końcowa wersja ukaże się dopiero 21 kwietnia (chyba). Na razie szukam przyczyny tego stanu rzeczy. Teraz piszę spod Ubuntu 15.10. Właśnie z kopii zapasowej utworzonej wczoraj przywróciłem Ubuntu 16.04. Zaraz się przeloguję i będę sprawdzał.


(aderas) #9

A więc póki co compiz --replace musi zostać, a potem pozostaje mieć nadzieję, że to poprawią.


(ubuuser) #10

Po przywróceniu systemu z wczorajszej kopii mam menu (ja wolę na górnej belce okien niż na górnym panelu). Przeprowadziłem aktualizację systemu - całe stado pakietów od wczoraj zostało zaktualizowane - menu jest :slight_smile: Poza tym “drobiazgiem” system hula bardzo dobrze. Pewnie zauważyłeś, że nowa wersja apta pozwala stosować nieco zmienione polecenia  (bez “get”)

 

sudo apt update

 

sudo apt list --upgradable

 

sudo apt upgrade

 

sudo apt clean

(aderas) #11

O, nie wiedziałem. Zmiana na +

No cóż, ja z problemem zostałem, ale nic nie będę kombinował, bo to jedyny system na pokładzie, działa dobrze, a małe poleconko w autostarcie nawet nie opóźnia mi startu systemu, a powoduje, że menu hula.


(ubuuser) #12

U mnie jest identycznie, więc zrobiłem to, co ty.