Głośna praca wentylatora na pulpicie [Toshiba A300-146]

Kolega poprosił mnie o zainstalowanie ponownie systemu na laptopie Toshiba Satellite A300-146 . Jako, że miał tam oryginalnie zainstalowany Windows Vista + masa syfu od producenta, to nakłoniłem go na czystego Windows 7. Wczoraj niby wszystko poszło gładko, ale gdy system już stał i nie był obciążony, wiatrak pracował bardzo głośno. Temperatura procka około 60 st. na pulpicie. Pomyślałem, że instalacja sterowników od chipsetu pomoże. Tak się nie stało. Zaktualizowałem BIOS, niestety nadal jest on bardzo okrojony i nie daje możliwości regulacji pracy wentylatora.

  1. Czy możliwym jest, że Toshiba na systemach preinstalowanych konfiguruje pracę wentylatorów innymi sterownikami/oprogramowaniem?

  2. Jako, że nie sprawdziłem pracy wiatraka jeszcze na starym systemie, czy to możliwe, że on tak cały czas głośno pracuje w tym modelu?

Może wystarczy sprężone powietrze połączone z odkurzaczem :wink:

Toshiba do poprawnej obsługi ACPI wymaga zainstalowania Value Added Package instalowany ręcznie oraz Toshiba ACPI Compliant Value Added Logical & General Purpose Device (pobierany z Windows Update).

Jeżeli temperatura CPU będzie bliższa 90 stopni C. zalecam wymianę pasty termoprzewodzącej w serwisie. Normalna temperatura pracy oscyluje między 55 a 70 st. C. Powyżej robi się nie ciekawie.

Dodatkowo zalecam instalację:

Flash Cards (pełna obsługa klawiszy funkcyjnych, jest zależna od obecności również pakietu Value Added Package w systemie) oraz HWSetup. Jeżeli masz dostępną aplikację Eco Utility zalecam instalację tej aplikacji i zmianę planu zasilania z domyślnego (zrównoważony) na eco. Różnica jest taka, że tryb eco wyłącza podświetlanie LED wyświetlacza oraz wymusza agresywne oszczędzanie energii elektrycznej, co przekłada się na wydłużenie pracy na baterii. Po podłączeniu laptopa do prądu zalecam powrót do planu zrównoważony.

Pozostałe aplikacje Toshiby są zbędne.

A więc jest nadzieja! :slight_smile: Dzięki, spróbuję dziś po pracy.

Dodane 24.04.2012 (Wt) 20:15

Zainstalowałem Value Added Package ale niestety Windows Update nie widzi takiej aktualizacji jak Toshiba ACPI Compliant Value Added Logical & General Purpose Device.