Głośna praca wentylatorów

Posiadam komputer biurowy HP Compaq 8200 Elite MT i chciałbym się dowiedzieć czy da się np. odłączyć jeden wentylator odprowadzający powietrze na tylniej ściance i zmniejszyć obroty tego na procesorze albo nawet zamontować cichsze chłodzenie o ile to możliwe, obawiam się że najgłośniejszy jest tu ten w zasilaczu i cała robota na starcie nie ma sensu, musiałbym odłączyć wszystko od zasilacza i sprawdzić ale nigdy nie robiłem tego

Konfiguracja:

i3 2120

4GB RAM

grafika zintegrowana ( brak dedykowanej)

wszystkie dyski to SSD

napędu DVD nie używam

musisz odłączyć wentylator z obudowy i zatrzymać paluchem/ołówkiem/itp. ten z CPU by się przekonać, czy problemem jest wentylator z zasilacza.

nie ma innego sposobu? nie wystarczy odpiąć od zaslicza wszystkiego? sam tego nie bede robił jak już chyba

Co za filozofia. @vries Ci napisał zatrzymuj po kolei wiatraki(nic im się nie stanie) i będziesz wiedział, który hałasuje.

Dokładnie tak. Nic nawet nie trzeba odłączać. Dwa ołówki i temat ogarnięty.

Mam rozumieć że jak odłącze wszystko od zasilacza to nie bedzie on chodził?

Nie. Zasilacza nie uruchomisz bez obciążenia.

Nietety nie ma dostepu do wiatraka na CPU żeby w jakiś sposób go zatrzymać, odłączyłem ten na tyłu i jest troche ciszej ale nadal jest daleko w porównaniu do tego jak komputer jest wyłączony. Jeszcze co start pojawia sie komunikat o odłączonym wiatraku i trzeba nacisnąć F1, nie można wejść do BIOSa nawet

Chyba temat jest do zamknięcia