Głośna praca wiatraków chłodzenia wodnego oraz problem z naoliwieniem ich

Dzień dobry wszystkim,

Otóż ostatnio zakupiłem sobie używane chłodzenie wodne firmy ID Cooling, model Frostflow 240L (http://www.idcooling.com/Product/detail/id/54/name/FROSTFLOW%20240L-R).

Po zamontowaniu wszystko ładnie chodzi, lecz przy wyższych obrotach (delikatnie wyższych niż te w spoczynku) wiatraki zaczynają głośno chodzić, a właściwie to wydobywa się z nich taki jakby “trykot”. Jest on najbardziej słyszalny w średnim zakresie obrotów, trochę mniej w maksymalnym oraz niesłyszalny gdy komputer jest w spoczynku bądź CPU ma bardzo niskie obciążenie.

Padła decyzja aby te wiatraki naoliwić oliwą techniczną. Niby prosty zabieg, ale… Po zdjęciu naklejki z tyłu wentylatora nie zauważyłem charakterystycznego dla większości wentylatorów łożyska. Po prostu są tam małe 3 dziurki a pod nimi już elektroniczna płytka wentylatora. Z tyłu nie ma elementów demontowalnych.

Z przodu natomiast, po odklejeniu naklejki jest widoczny mały metalowy element na środku, z tym że tam także nie ma żadnych elementów do zdjęcia. Wydaje mi się, że istnieje możliwość rozebrania tego wentylatora, lecz boję się całkowicie go zepsuć.

Miał ktoś z Was podobny problem? Może bylibyście w stanie mi pomóc. Wrzucam zdjęcia przodu oraz tyłu wentylatora oraz filmiku z dysku google, który pokazuje hałas jaki wydobywa się z wentylatorów (jeżeli jest to niezgodne z regulaminem proszę o zwrócenie mi uwagi).

Nie mogę dodać dwóch zdjęć w jednym poście zatem wstawiam wszystkie odnośniki do dysku google.

Filmik

Wentylator przód

Wentylator tył

UPDATE:

Po kilku testach mam trochę informacji.

  1. Przy ustawieniu w biosie wentylatorów na max 75% mocy nie słychać żadnego hałasu, a IntelBurnTest przy 100% obciążeniu procesora pokazuje 64 stopnie maksymalnie (większość czasu 59-61 stopni). Dokładnie takie same temperatury były widoczne w IntelBurnTest gdy wentylatory były ustawione na 100%.

  2. Gdy położyłem komputer na boku nawet przy 100% mocy wentylatorów nie słychać było żadnego hałasu. Głośny dźwięk wydobywa się z nich tylko gdy są w pozycji poziomej, w pionowej chodzą cichutko. Niestety nie mam możliwości zamontowania chłodnicy pionowo.