Głośne burczenie i problem z BIOSEM

Możliwe , że dopasowałam wątek w złą kategorie za co bardzo przepraszam , ale nie jestem pewna czy dp drugiej kategorii będzie pasował lepiej niż tej .

Zacznę od tego iż komputer strasznie głośno burczy raz jak włączę to zacznie potem jakoś ustanie i już przez jakiś czas nie słychać , ale potem powraca . Myślę , że to z wentylatorem(wiatraczkiem) coś jest nie tenteges . Tylko pytanie, którym . Posprawdzam wszystkie 4 gdy mi poradzicie czy dobrze zrobię . No i problem z BIOSEM . Gdy włączam komputer SetupBIOS sprawdza wszystko dyski itp. a potem , aby przejść dalej tzreba kliknąć F1 , lub DEL . DEL - przenosi do ustawień biosu , a F1 idzie dalej na system . Pytanie brzmi … Jak to zmienić , aby odpalało się po staremu czyli bez tego klikania F1 ?. Następnie kolejny problem z BIOSEM ponieważ przestawia mi godzinę i datę w komputerze . Podejrzewam baterię na płycie głównej. Hmm. Może wymienić ? Teraz ostatnie pytanie dlaczego BIOS wyświetla komunikat “ultra100 bios is not installed because there are no drives attached” aktualizacja biosu pomoże czy nie tylko ?

 

Jaki komunikat przy tym wyświetla (zapewne coś z CMOS)?

 

Ewidentnie wskazuje na rozładowaną baterię, czas wymienić.

 

 

Ile masz wentylatorów w obudowie że nie możesz wyśledzić hałasującego (odłącz wszystkie wentylatory oprócz tego na procesorze i karcie graficznej).  

Wentylatorów mam 4 i już znalazłam przyczynę na malutkim odłączylam go i wszystko jest w porządku . Komuniakt no po prostu komunikat “wybierz F1 lub Del” i po kliknięciu F1 wszystko łąduje normalnie . Czy jak wymienię baterie to nie zrestartuje mi biosu , bo ciężko u mnei z ustawieniami w BIOSIE dopiero zaczynam nauke I klasa TI wiadomo .

Owszem, BIOS zostanie zresetowany! Ale to dobrze! Po prostu powróci do ustawień firmowych. Natomiast w BIOSie, po wymianie baterii, musisz co najmniej i koniecznie ustawić datę i czas. To musisz zrobić!

PS. Nie odłączaj wentylatorów, lecz zastanów się nad nasmarowaniem ich osi.

Zastanawia mnie tylko, dlaczego do informatycznej idą ci, co nie wiedzą co to BIOS :?

 

Który to wentylatorek, na mostku północnym? W sumie jeśli jest zamontowany tam, to powinien być włączony.

Jak bateria będzie trzymać CMOS to ustaw sobie kontrolę wentylatorów Fan Control (albo funkcję Cool’n’Quiet/SpeedStep), znajduje się zwykle w zakładce Power (Phoenix BIOS)

 

Sprawdź taśmy IDE, podmień na wszelki wypadek. Pamiętaj o 80 żyłach syganłowych w taśmie, a nie 40.

 

ide8040pin.jpg

 

Jaka płyta główna (model)?

Okej , dziękuję za radę spróbuje jakoś to naprawić z wentylatorami , w sumie ustawienie daty i godziny w biosie to jest jeden pikuś . Wielkie dzieki za pomoc :slight_smile: