Głośne chłodzenie boxowe / Problem z Diablo III

@grosjean

Primo,jeżeli bawiłbym się tym programem Speedfan i niechcący coś bym “spieprzył” , to czy procesor automatycznie się wyłączy ? Innymi słowy,czy podczas zmieniania ustawień takim programem procesor może niechcący się spalić ?

Secundo,

Mógłbyś mi podać link do jakiegoś “tutoriala” ,który pomógłby mi zmniejszenie taktowania ? Najmocniej przepraszam za kłopot,o ile na software znam się dosyć dobrze,to hardware komputera to dla mnie czarna magia.

Dodam,iż dzisiaj wyłączyłem 2 rdzenie procesora. Niestety, hałas jest taki sam,więc raczej z powrotem je włączę.

Aha,i co do biosu,czy tam jest jakieś zabezpieczenie,jeżeli za dużo zmniejszyłbym napięcie ? Boję się coś uszkodzić.

Ja bawiłem się tylko w wyciszanie kompa jak zaczął hałasować. Kręceniem procesora się nie zajmowałem, bo nie miałem takiej potrzeby. Wyłączanie rdzeni, czy obniżanie napięcia spowoduje na pewno spadek wydajności komputera, a nie o to przecież chodzi. To tak jakby kupić samochód sportowy żeby nim wozić wyłącznie dzieci do szkoły 50km/h.

W linku który podałem Ci do elektrody bardziej chodziło mi o tą część:

"Ja kiedyś przy podkręcaniu, obniżaniu napięcia itp. miałem problemy własnie z tym Engine Control Center. 2 urządzenia na raz chciały sterować bo miałem wprowadzone zmiany w biosie a te sterowniki narzucaly swoje warunki.

Odinstalowałem wszystkie te sterowniki od AMD i zainstalowałem zamiast całego kompleksu Catalyst Software Suite tylko sterowniki do karty graficznej Individual Downloads ->Display Driver i OpenCL driver …"

Pewnie tez masz cały pakiet zainstalowany. Może odinstaluj AMD Catalyst Software i zainstaluj ponownie ale też tylko Display Driver i OpenCL driver.

Co do twoich pytań, procesor powinien mieć zabezpieczenie przed przegrzaniem, ale czy coś się nie stanie to tego ci nikt nie gwarantuje.

W biosie jest opcja zabezpieczenia, ale ona ogranicza się do włączenia alarmu po przekroczeniu ustalonej temperatury CPU.

Ja na razie idę spać. Powodzenia.

Masz zdecydowanie nienormalne obroty wiatraka, a to oznacza wysokie napięcie prądu podawanego na silnik.

Tutaj mamy dwie drogi:

  • uszkodzona płyta główna

  • uszkodzony wiatraczek

Jeśli masz jakiś woltomierz w domu, to możesz spróbować podłączyć go (dla potomnych - równolegle) do wtyczek od CPU 4-pin. Nie wiem jak są rozłożone podłączenia, więc poeksperymentuj. Powyżej 12V to niezbyt dobrze.

Najlepiej będzie, jak skombinujesz skądś byle jaki wiatraczek 4-pin (lub na siłę (lub nie?) wepchnięty 3-pin) i zobaczysz jak szybko się kręci. Ale radzę nie próbować tego z wentylatorem 3-pin, gdyż wentylatory do obudów nie są przystosowane do takich obrotów.

Zależy od BIOS-u. U mnie następuje reset komputera połączony z szybkim BSOD-em w przypadku Windowsa 7, lub wyłączenie komputera (teraz nie wiem, na której płycie głównej tak mam). Nie wyobrażam sobie, jak miałbym usłyszeć dźwięk, kiedy nie mam głośniczka na MB.

Jak będzie za niskie napięcie do prawdopodbnie procesor nie wystartuje. Tak wskazuje logika. Ale przy układach elektronicznych tak skomplikowanych jak procesor proponuję nie bawić się zanadto. O ile się nie mylę w BIOS-ie gdzieś są podane graniczne napięcia, jakich musisz się trzymać. W przypadku, gdy nie będziesz mógł uruchomić komputera z powodu zabawy w BIOS-ie wystarczy, że odepniesz komputer od zasilania, a następnie zlokalizuje baterię (płaska, srebrna, okrągła) na płycie głównej i ją wyjmiesz na kilka minut, a następnie z powrotem ją włożysz i wszystko podepniesz. Wyjęcie jej spowoduje reset ustawień BIOS-u.

Poza tym nie widzę sensu obniżania napięcia na CPU, kiedy temperatury trzymają się w ryzach (-30 stopni < t < 70 stopni). Trzeba naprawiać problem u źródła, a nie u domniemanej przyczyny.

Na początek zmniejszyłem napięcie tak jak ten typ pisał o 0.075 V (Mój procesor na auto miał 1.325V , zrobiłem 1.25V). Już wcześniej usunąłem Engine Control Center i zainstalowałem Display Driver oraz OpenCL Driver.

Więc po zmianie ustawień w BIOS-ie ,cały wesoły uruchamiam komputer,a tutaj taki widok :

2sb76ut.jpg

Oczywiście hałas nie z tej ziemi. Nie wiem czy śmiać się,czy płakać,ale to jest niepojęte,aby przy tak nikłym wykorzystaniu procesora, wentylator buczał jakby procek obliczał tajne dane z NASA.

Speedfunem również się bawiłem,jedna nie odniosło to większego skutku. Wyraźnie ustawiłem,że wentylator od 40 do 60 stopni C ma pracować z 65% swojej mocy. Na pulpicie było 3100 RPM, po włączeniu Diablo dwa razy tyle (to jest aktualny rekord,lekko ponad 6200 RPM) , co ciekawe temperatura procesora zwiększyła się z 52C do 55C, czyli aż o całe 3 stopnie. Ręce opadają… Oczywiście mogłem ręcznie zmniejszyć ilość obrotów,ale co z tego,skoro po powrocie do gry (10-15 sekund) i znowu było ponad 6000 RPM.

@soanvig

Woltomierza w domu nie mam,ale na jutrzejsze popołudnie mogę załatwić. Jeżeli sprawa nie rozwiąże się do tego czasu,tak zrobię.

Postaram się też jutro rano pożyczyć wentylator od kumpla,zobaczę czy będzie tak samo buczało jak w moim obecnie. Również ma procesor AMD,ciut nowszy,ale powinno pasować.

Mam jeszcze do Was jedno pytanie. Otóż gdy chciałbym zmienić moje chłodzenie boxowe proponowane są mi coolery ,w cenach od kilkudziesięciu złotych (zwykle ponad 80zł+ te dobre) do nawet kilkuset. Moje pytanie brzmi,czy nie można byłoby po prostu kupić pasującego na mój radiator ,lepszego, kolokwialnie mówiąc “wiatraczka” ? Nawet jeżeli miałoby być to rozwiązaniem krótkotrwałym (do połowy sierpnia powinienem mieć 100zł na porządne chłodzenie) do tego czasu jednak chciałbym choć trochę pograć w Diablo 3, nawet jeżeli oznaczało by to hałas w wysokości 4000-4500 RPM - to jest do wytrzymania. Jednak w przedziale 4500 - 6200 RPM odechciewa się wszystkiego, ten hałas jest głośniejszy nawet od kosiarki… W dodatku jest problem z sąsiadem z dołu (byłem u niego gdy na komputerze uruchomione było Diablo 3, miałem wrażenie,że na górze startuje odrzutowiec) , już raz była u mnie policja za zakłócanie ciszy nocnej,nie chciałbym aby się to powtórzyło…

Jak podmienisz wentylator to sprawdzisz jaki będzie efekt. Jeżeli twój wiatraczek okaże się uszkodzony, to zmiana na nowy ma sens. Jeżeli zmienisz na wentylator o mniejszym zakresie obrotów, to może Ci się zagotować procesor.

Rozwiązanie bez sensu, ponieważ:

  • wentylator taki będzie slabszy od tego masz teraz montowany i procesor będzie się mocniej grzał

  • alternatywny wentylator w miarę wydajny to koszt rzędu 20-30 zł a za 50-60 zł idzie już dostać cały nowy schładzacz / cooler CPU, który będzie i wydajniejszy i cichszy :wink:

To masz ciekawą ofertę: http://tablica.pl/oferta/chlodzenie-procesora-intel-amd-arcticcooling-xtreme-freezer-ID18XHP.html#003cce05;r:;s:

Tylko jeżeli zdecydujesz się na zmianę chłodzenia na inne, to wybierz konkretny model i sprawdź sobie najpierw czy Ci się zmieści w obudowie.

PANOWIE JEST PROGRESS !!

Teraz podczas grania w Diablo 3 wentylator osiąga prędkość lekko ponad 4000 RPM,co jest,jak dla mnie bardzo dobrym wynikiem. Czas zbierać pieniążki na cooler i raz na zawsze pozbyć się hałasu. Po prostu efekt zmniejszenia napięcia nastał dopiero po kilkunastu godzinach.

Chciałbym podziękować wszystkim,którzy chcieli mi pomóc,jesteście wspaniali 3 .

Jak pisał grosjean , może chłodzenie AMD jest słabe po prostu… Jednak przed kupnem nowego wypadało by sprawdzić, czy jakikolwiek inny wentylator też tak będzie wariował. Na mój chłopski rozum, to po zmniejszeniu napięć, od razu powinno być wszystko chłodniejsze, a nie po kilkunastu godzinach.