Głośne chodzenie komputera

Witam,

Od dość dawna głośno chodzi mój komputer.

Nigdy nie otwierałem obudowy bo jestem w tym zielony :smiley:

Czytałemhttp://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=49059 - ten temat ale raczej tam jest napisane jak temperatura jest w normie.

Daję zdjęcie z Everesta

KLIK

Liczę na dobre porady i objaśnione dobrze.

Temperatura procka nieco wysoka

Podaj konfiguracje twojego pcta.

Konfiguracja

KLIK

Teperatura procesora wysoko ponad normę… szczególnie że to pewnie skazania w idle a nie pod obciążeniem itp…

Sprawdż czy chłodzenie dobrze siedzi na płycie… i przydało by się zmienić pastę termoprzewodzącą a jeżeli to nie pomoże to może warto by było wrzucic jakieś nowe chłodzenie ale ogólnie wymiana pasty powinna pomóc ;] tylko pamiętaj aby nie przesadzić z jej ilością ;]

Z tanich coolerów do twojego procka np: http://www.allegro.pl/item342005658_arc … _am2_.html lub trochę więcej ale dużo wydajniej i ciszej: http://www.allegro.pl/item338483707_pen … 9_am2.html ;]

Apropo pasty to tania i dobra jest np Arctic Silver 5: http://www.allegro.pl/item338702274_arc … zaca_.html

ewentualnie tańsza: http://www.allegro.pl/item340427410_arc … ab_fv.html

tak jak napisał neo10 to prawdopodobnie trzeszczy któryś wentylator [dziwnie dużo RPM ma ten na CPU - dlatego pewnie jest głośny]

Ja swój komputer czyszczę regularnie co pół roku odkurzaczem [końcówka z włosiem] i radiatory pędzelkiem z grubym włosiem - jaka oszczędność na sprzężonym powietrzu :smiley:

a temperatura naprawdę jest niepokojąca - nie chcę widzieć co ci się dzieje gdy próbujesz odtworzyć materiał HD lub grać w wysokiej rozdzielczości.

dla przykładu mój wynik:

183677a22fc3e3ee4f11411f3c8166dc73733c105749.png

Kisielek całkiem niskie masz te temperatury ale ja mam niższe i to po 3 godzinach pracy:

dcd531ef70e8801d.jpg

Co to jest RPM?

Po włączeniu jest 3500~~ RPM.

Wszystko czyścisz ? Radiator co to jest? :?

Przeczytaj to viewtopic.php?f=2&t=149479 kiedyś taki temat już był, myślę że Ci pomoże.

Jak zdemontować taki wentylator?

dsc00062bx0.jpg

Mam oliwe do maszyn precyzyjnych firmy Barwol

Jeśli dobrze widzę Masz połamane niektóre łopatki wentylatora. Przy dużej jego prędkości obrotowe (RPM - obrotów na minut), będzie wydawał z siebie nienaturalne dźwięki. Chodzi mi o lewą łopatkę (na zdjęciu), tą co jest teraz w linii poziomej oraz trzy w górę. ponadto bardzo dużo w nim kurzu. Jeśli łopatki są połamane to zmień ten wentylator oraz radiator (jednym słowem cały zestaw, bo takie się kupuje). Radiator to ten element metalowy, użebrowany, który ma za zadanie oddawać ciepło z procesora. Łopatki są porysowane jakby w coś uderzały. Nie spadło coś na nie?

Raczej nie są połamane tylko było na nich tonę kurzu…

Trochę je wyczyściłem.

Daję 2 zdjęcia. Dwóch wentylatorów.

Tylny wentylator.

Od razu lepiej ten wentylator wygląda. Jak chcesz mieć mniejszy hałas to zmień wentylator na inny większy. Pozwoli to też na obniżenie temperatury. Ponadto dobrze jak radiator będzie zrobiony z miedzi, ewentualnie mieszanka :aluminium+miedź.

Niestety wg specyfikacji Twojej płyty, podano 3 sloty, do 3GB. Z tego wynika, że możesz wcisnąć tylko po 1GB do każdego slotu. Kup więc jakieś pamięci 2x1GB np Kingstony DDR400 z timingiem CL 2.5. Odradzałbym kupowanie 3 modułów DDR400, bo wszystko może zwolnić (będą chodziły, jako DDR266). Co innego, jeżeli znajdziesz 3 identyczne moduły DDR333MHz, wtedy będzie OK.

Witam zamieszcze swoje parametry, moj wentylator na procesorze tez zbyt głosno chodził, wczoraj ciszej chodził niz po wyczyszczeniu nie wiem czemu.

Właściwości procesora:

Typ procesora Intel Celeron D 351

Nazwa kodowa Prescott-256

Seria G1

Engineering Sample Nie

CPUID: nazwa procesora Intel® Celeron® CPU 3.20GHz

CPUID: nr wydania 00000F49h

Temperatury:

Płyta główna 37 °C (99 °F)

Aux 39 °C (102 °F)

Procesor graficzny 50 °C (122 °F)

Seagate ST380811AS 42 °C (108 °F)

Wentylatory:

Procesor 3590 RPM

Jeszcze niedawno miał obroty 2800 a teraz po przeczyszczeniu 3590

Jak go wyczyściłeś, to zapewne lżej mu się zrobiło i przyspieszył. Jak przyspieszył to i zrobiło się głośniej.

Sprawdź, czy kabelki nie poluzowały się we wtyczce (żółty i niebieski, jak jest).

A jak wygląda sprawa temperatury procesora? Może zobacz w biosie (okno PC Health Status).

Sprawdzałem przed chwila w biosie temperatura procesora 40 stopni, kiedys tez czysciłem pierwszy raz go i chodził normalnie tylko dzis po wczorajszym czysczeniu obroty wzrosły. Komputer mam od 1,5 roku. Troche denerwuje ta szybkosc wentylatora no ale cóż, kurzu tez nigdy nie było duzo. Jeszcze dzis po włączeniu kompa obroty wzrosły do 4300 ale spadły do 3590 i utrzymuja sie wciaz tak

własnie zauwazyłem tez ze jak otworzyłem boczna obudowe wentylator spolwania prace i ciszej chodzi

A Masz jakieś dodatkowe wentylatory w obudowie? Może nie są podłączone (nie kręcą się) i przez to wzrasta temperatura w środku komputera.

teraz własnie zdjełem obudowe boczna i obroty spadły do 3125

sa dwa otwory dodatkowe w obudowie, tylko predzej tak nie było chodził normalnie na obrotach 2600 a po przeczyszczeniu az do 3700 niewiem czemu wszystko w srodk ujest ładnie bez kurzu

a wentylator mam tylko jeden dosyc duzy na proceosorze i w zasilaczu