Głosne działanie komputera


(Max Damage) #1

witam,

Od 6 miesięcy mam nowy komputer. Konfiguracja podana jest na dole. Parę dni temu chciałem przetestować możliwości nowego komputera i zainstalowałem dla przykładu grę NFS SHIFT 2. Podczas grania zmieniła się praca komputera. Wentylator zaczynał stopniowo zwiększać swoje obroty a na końcu zaczął już bardzo „buczeć” a obudowa zaczynała wibrować ( przypominało to prace silnika samolotu który stopniowo zwiększa ciąg) Od razy zgasiłem grę a komputer powoli zmniejszył obroty aż wentylator wrócił do poprzedniej pracy. Czy to jest normalne? Czy te zachowanie wskazuje na jakąś usterkę któreś z części ? Sam już nie wiem co robić, nie jestem zbyt zaawansowanym użytkownikiem komputera jeśli chodzi o hardware. Poniżej podaje zrzut ekranu z programu Hwmonitor który pracował w tle podczas maksymalnego obciążenia kiedy grałem w gry może on coś wyjaśni..

Uploaded with ImageShack.us

a tu już normalna praca w Windows

http://img10.imageshack.us/img10/1865/b ... 111111.png

Uploaded with ImageShack.us

ZASILACZ: OCZ STEAL THXSTREAM 2 600W LI PSU 80 PLUS

PROCESOR: Intel Core I5 2500K 3,3 GHZ LGA1155

PŁYTA GŁÓWNA: ASROCK P67 PRO3 DDR-1600 ATA3

PAMIĘĆ: DDR3 GOODRAM 4096/1333 CL9

DYSK: Samsung 1TB HD10SJ

KARTA GRAFICZNA: HIS ATI HD6850 1024 MB DDR5/256BIT


(Sokar11) #2

Raczej normalne jeśli masz boxowe chłodzenie na procku i nie masz dodatkowych wentyli w budzie. JAk obciążasz procka i grafe to automatycznie muszą zwiększyć się obroty aby rozproszć ciepło które powstaje. Zrób zdjęcie obudowy może coś da się poprawić.


(Marek Krakus) #3

To,że zwiększyły się temperatury i wentylatory głośniej[szybciej] chodziły normalka.Nienormalne to wibracje obudowy.Podstaw pod nóżki blaszaka podkładki z filcu,gumy-jeśli stoi na twardej podłodze, powinno zmniejszyć wibracje obudowy.Pograj w grę-masz blaszak na gwarancji,czyż nie ?Dociśnij ręką bok obudowy i próbuj zlokalizować to brzęczenie,wibracje.


(T Luk) #4

Dokładnie, "rozkręcał" się u Ciebie boxowy cooler CPU oraz cooler GPU i to normalne zjawisko :slight_smile: Jak chcesz żeby było ciszej, to musisz wymienić oba te elementy oraz zadbać o eliminację drgań wentylatorów i / lub obudowy.


(terr) #5

Tylko gdzie wy tu widzicie zwiększenie obrotów wentylatorów CPU i GPU na tych zrzutach, bo ja nie widzę wcale. Być może to wentylator zasilacza daje takie efekty.


(Max Damage) #6

moja obudowa tak wygląda http://www.cooler-master.pl/p30,obudowa ... n1-gp.html wszystko jest na gwarancji


(T Luk) #7

Tego nie widać na screenach ale sam, o tym pisałeś: "Wentylator zaczynał stopniowo zwiększać swoje obroty a na końcu zaczął już bardzo „buczeć” :wink:


(Mateusz09031995) #8

masz core i5 mega kartę graficzną NFS SHIFT 2 ustawiony na max efekty które zapewnia karta graficzna to normalka że cię się będzie grzać jeszcze na boxowym chłodzeniu PC


(Max Damage) #9

Postanowiłem dokupić jakieś chłodzenie dodatkowe do zestawu. Zaproponowano mi takie coś:

Wentylator obudowy: ~25zł (Revoltec)

Chłodzenie procesora: od 85-125zł (ciche, mocne i wydajne) Silentium

Chłodzenie karty graficznej:

http://www.arctic.ac/en/p/cooling/vga/3 ... tml?c=2182

http://www.arctic.ac/en/p/cooling/vga/2 ... tml?c=2182

od 100-185zł

Chciałbym się skonsultować, czy ta propozycja jest dobra dla komputera z mojej sygnaturki? Chodzi o chłodzenie tak do 300PLN.


(Mateusz09031995) #10

Jakę masz obudowę ?

1Ja kupiłbym więcej niż jeden wentylator do obudowy i zrobił małą burzę w środku.

2 Chłodzenie procesora dobre kupisz w zakresie 85-125 zł

3 czy na pewno potrzebne ci chłodzenie karty graficznej i wydatek tak dużej sumy i tak nie zbijesz dużo temperatury a wydatek kolosalny , masz bardzo porządną kartę graficzną więc zawsze będzie się grzać


(Max Damage) #11

obudowe mam coolermaster - elite 331 kkn1 gp, sa dwa wejscia na wiatraczki jedno juz fabrycznie bylo. a karta graficzna to HIS ATI RADEON HD6850 1024MB (H685F1GD)


(Mateusz09031995) #12

to że są tylko dwa wejścia na wiatraczki to nic możesz kupić przejściówkę by podłączyć więcej wentylatorów.

Nie wiem czy ci się opłaca dać chłodzenie na tą kartę graficzną dużo nie zdziałasz


(sla17) #13

Ogólnie ten CM jest jakiś taki... nijaki, no ale dobra. Na twoim miejscu kupiłbym jakieś chłodzenie CPU + zamontował dwa ciche wentylatory. Ogólnie ta obudowa słaba, tylko dwa miejsca na wentylatory i jeszcze zasilacz na dole. Możesz spróbować ułożyć kable optymalnie tak, aby nie blokowały przepływu powietrza.