Głośne wentylatory

W moim kompie są 3 wentylatory. Standardowo prcesora i zasilacza oraz karty graficznej (GeForce4 Ti 128ram). Problem mój polega na tym ze chodzą moim zdaniem za głośno. Często zostawiam sprzęt włączony na noc i to strasznie denerwuje. Zwłaszcza ten od grafiki, kiedy włączam komp to przez parę minut strasznie warczy, i dopiero po jakimś czsasie mu to przechodzi. Zauważyłem ze wiatrak ten ma pewnien niewielki luz wzdłuż osi. Karta ma dopiero pół roku i jest jeszcze na gwarancji.

W związku z tym mam 2 pytania:

1- czy mogę na podstawie tego reklamować produkt albo czy mozna wymienic sam wentylator w takiej karcie w warunkach domowych na jakis lepszy i cichszy

2- czy wie ktos o istnieniu jakichs bezszelestnych wentylatorów procesora i ile takowe by kosztowały

Jest wiele sposobów wyciszenia komputera.

Oczywiście że możesz ale wątpię żeby obyło się to bez oddania karty do autoryzowanego serwisu.

Istnieją wydajne karty graficzne chłodzone za pomocą podwójnego radiatora. Takowy radiator można dokupić oddzielnie i założyć go zamiast wentylatora.

Widziałem już kilka takich konstrukcji chłodzenia procesora np za pomocą wody lub ciekłego azotu :o :o

Można również wykleić wnętrze obudowy za pomocą np. starych podkładek pod mysz bądź korka.

Proponuję tez lekturę publikacji w necie np. :

http://www.aci.pl/~norton/zts.php

bądź skorzystanie z wyszukiwarki internetowej np. Google i wpisanie hasła “wyciszanie komputera”

Starsze komputery były nieco cichsze ale pracujące w nich elemety wydzielały mniej ciepła i nie wymagały tak intensywnego chłodzenia. Powodzenia w walce z komputerowyn hałasem

u mnie komp słychać w całym domu :frowning:

Cześć :slight_smile:

A ja mam już trzecią “bezszelestną” obudowę, wyłozona gąbką i nowe wentylatory.

I niewiele to dało - komp dalej warczał.

Pomogło dopiero przeniesienie go za ścienkę do innego pokoju (kable przeprowadziłam przez otwór w ścianie)…

Jest teraz cichutko .Jedyny problem to ciagłe bieganie z płytkami…

ale za to ćwicze kondycję :slight_smile:

Polecam i pozdrawiam

Ja miesiąc temu zmieniłem obudowe, zasilacz i wentylator na procku i jest troszke ciszej.

A ja mam watraczek z ręczną regulacją, gdy włączam jakąś grę - to podkręcam obroty nawet na maksa, a na noc robie na minimum i jest wtedy bardzo cichutki !

Można regulować pracę wiatraków za pomocą programu SpeedFan 4.11. Niestety nie chodzi on na wszystkich płytach głównych.

Na mojej program działa ale nie da sie zmienić prędkości obracania sie wentylatorów. Moge sobie zmieniać w programie a w rzeczywistości prędkość sie nie zmienia.