Głośniczek audio do płyty Gigabyte

Witam chciałbym dowiedzieć się czy mogę podłączyć bezpośrednio pod płytę Gigabyte M52L-S3 rev 2.0 dwupinowy głośniczek audio, który oryginalnie był podłączony pod płytę z komputera IBM klasy SFF (jakoś tak). Nie wiem gdzie go podłączyć i czy będę miał wsparcie pod systemem Linux Lubuntu. Z góry dzięki :slight_smile:

Możesz.
Test pc-speakera możesz spod konsoli Linux’a jako root zrobić:
echo -ne '\007' > /dev/tty0

(sprawdź jednak wcześniej, czy nie masz w /etc/modprobe.d/ pliku z zawartością blacklist pcspkr)

1 polubienie

Jeśli jest ten plik to go usunąć ? Tylko, że nadal nie wiem gdzie podłączyć ten głośniczek audio. Na płycie Gigabyte mam wejście pc speakera, CI, Spdif wszystkie dwupinowe.

Wpinaj na chybił trafił :laughing:

Tak jeżeli jest to usuń.
Jeżeli wtyczkę od pc-speakera masz 4-pin z tylko dwoma kabelkami na skrajnych pozycjach, a na płycie gł. masz 2-pin jeden obok drugiego to musisz zmostkować jeden z pinów:
pc-speaker

Odwrotne wpięcie “+” i “-” sprawi, że głośniczek nie wyda dźwięku (do momentu aż nie będzie wpięty prawidłowo). Jeżeli jest oznaczony plus i minus na pł. gł. to robisz według tego, a jeżeli nie to na “cel - pal”.
Pamiętaj, aby tylko 2 piny były fizycznie podłączone.

On pisze, że ma:

Więc myślę, że jak dobrze pomyśli to sobie poradzi :wink:

Zamiast mostkować wystarczy wysunąć delikatnie z wtyczki (podważając plastikową blokadę) i umieścić w odpowiednie miejsce.

Czekam na dalsze propozycje, gdyż żadna nie jest skuteczna.

Zależy od głośniczka - ja miałem w jednym pc-speakerze wtyczkę bez blokady (monolit) - zaprawione na gorąco lub na klej.
Ta na zdjęciu jest akurat z blokadą (bo taką znalazłem - pierwsza z brzegu)

instrukcja

na czwartej stronie podane jest gdzie wpiąć speakera

Głośnik, który chce wpiąć to nie jest pc-speaker tylko normalny głośniczek audio, a więc do wejścia pc-speaker go nie zamontuje. Czy ktoś się orientuje w ogóle w temacie ? Tzn czy na płycie Gigabyte w.w można wpiąć taki głośniczek audio ? Byłbym serio wdzięczny…