Głośniki 2+1 z czego 1 nie działa

Witam!

Piszę pierwszy raz i nie wiedziałem gdzie ten problem bardziej pasuje: do software czy do hardware. Jeśli umieściłem w złym dziale to przepraszam i proszę o przeniesienie do odpowiedniego.

No, dobra, przejdźmy do sedna sprawy.

Głośniki: Creative Inspire A300 2.1 retail

Karta Dzwiękowa: ADI AD1888JCPZ zintegrowana z płytą Asus P5PE-VM

OS: Windows XP HE SP2

Jako sterownik instaluje mi się aplikacja Soundmax.

Problem polega na tym iż jeden z głośników (konkretnie lewy) nie działa. Na początku myślałem że włożyłem wtyczkę w zły port. Były 3 do wyboru: różowy, zielony, niebieski. Jako że wtyczka była zielona to włożyłem ją do zielonego i odpaliłem muzykę. Dźwięk wydobywał się tylko z prawego głośnika i subwoofera. Reinstalowałem sterowniki do dźwięku, nic to nie dało. Reinstalowałem windę, nadal nic. Przekładałem wtyczkę do niebieskiego i różowego ale na nich w ogóle nie ma dźwięku. Żeby było śmieszniej pod Mandrivą 2009 dźwięk działa tylko na niebieskim porcie ale za to od razu w stereo. Jakieś pomysły?

Bardzo ciekawe. Porty - zielony wyjście, różowy mikrofon, niebieski wejście. Sprawdź ustawienia dźwięków w windowsie (panel sterowania/dzwięki i ustawienia dzwiękowe/głośność/ustawienia głośników/) i zobacz jak masz je ustawione, przestaw na wolno stojące głośniki stereo.

Aplikacji Soundmax nie znam, ale tam też na pewno jest konfiguracja głośników. Karta prawdopodobnie ma dźwięk 5.1, trzeba sprawdzić jak one są skonfigurowane, bo wtedy porty wyjścia zmieniają parametry - zależnie od sterowników na jednym jest tylko subwoofer i głośnik centralny, na drugim tylne głośniki a w trzecim głośniki przednie. Przestaw na 2.1 i dźwięk powinien być standardowo w zielonym gniazdku (subwoofer wtedy po prostu gra basy z tego wyjścia)

Podobnie może być z Mandrivą 2009, tylko tam przypadkiem trafiłeś na właściwe wyjście stereo.

Jest już ustawione na 2.1, zarówno w panelu sterowania jak i w Soundmax`ie i niestety nie rozwiązuje to mojego problemu:(

A może masz uwalone gniazdo na płycie (zielone) i puszcza tylko jeden kanał. Pod Mandrivą piszesz że działa normalnie tyle że z gniazda niebieskiego, więc wyklucza to uszkodzenie głośnika. Może da się jakoś w sterownikach zmienić mapowanie wyjść tak żeby z niebieskiego zrobić “OUT”. Spróbuj pokombinować.